Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Dziennikarstwo to nie przestępstwo" - pisze redakcja "The Wall Street Journal" w obronie swojego dziennikarza Evana Gershkovicha. Jako moskiewski korespondent gazety zbierał informacje do reportażu o Grupie Wagnera. Rosyjskie służby uznały, że jest agentem, teraz ruszył jego proces. Rząd USA pracuje nad tym, żeby uwolnić Evana Gershkovicha oraz innego Amerykanina, Paula Whelana, w ramach wymiany więźniów.

Reżim Putina pokazał światu swojego najbardziej wartościowego więźnia - na chwilę, w przezroczystej klatce, ogolonego niemal na zero. Całą "winą" Evana Gershkovicha jest to, że jest Amerykaninem. - Widzieliśmy go dzisiaj w tym akwarium z ogoloną głową. Rosyjskie władze robią wszystko, żeby wyglądał jak przestępca, ale wszyscy na Zachodzie wiedzą, że Evan jest po prostu uczciwym dziennikarzem - skomentował Pjotr Sauer, przyjaciel dziennikarza i reporter "The Guardian".

32-letni Gershkovich jest reporterem dziennika "The Wall Street Journal". Jego uwolnienia domaga się od Rosji cały cywilizowany świat. Gershkovich, syn emigrantów z ZSRR, przez sześć lat pracował w Rosji jako oficjalnie akredytowany reporter. Został aresztowany w ubiegłym roku w Jekaterynburgu, gdzie pracował nad tekstem o założycielu Grupy Wagnera, Jewgieniju Prigożynie. Teraz ruszył proces Gershkovicha. Za rzekome szpiegostwo grozi mu nawet 20 lat więzienia.

- W marcu 2023 roku na zlecenie CIA zbierał tajne informacje na temat działalności przedsiębiorstwa obronnego zajmującego się produkcją i naprawą sprzętu wojskowego w obwodzie swierdłowskim. Jego nielegalna działalność była prowadzona w sposób wysoce dyskretny - twierdzi Michaił Ozdojew, rosyjski prokurator wojskowy.

Na salę rozpraw nie zostali wpuszczeni przedstawiciele amerykańskich służb konsularnych. Ambasada Stanów Zjednoczonych w Rosji oświadczyła, że Kreml używa amerykańskich obywateli do osiągania własnych celów politycznych. Rosyjskie władze zezwalają Gershkovichowi jedynie na listowny kontakt ze światem. Amerykanin na co dzień jest zamknięty w niewielkiej celi w moskiewskim areszcie śledczym Lefortowo.

ZOBACZ TEŻ: "Jeśli dopuścisz pesymizm, gra jest skończona". Mija rok od uwięzienia Evana Gershkovicha

- Potrafi na tej małej przestrzeni spacerować przez godzinę. Ćwiczy, medytuje, dużo czyta, odpowiada na listy. Znajomość rosyjskiego języka i kultury pomaga mu dostosować się do całej tej sytuacji - powiedziała Ella Milman, matka Evana Gershkovicha. - On jest niewiarygodnie silnym i odpornym facetem. Serce rośnie, kiedy widzimy, jak on to wszytko znosi z poczuciem humoru. To daje mi podstawy do optymizmu, że uda mu się to przetrwać - oświadczył Gordon Fairclough, szef działu międzynarodowego "The Wall Street Journal".

Możliwa wymiana więźniów. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Rzecznik Kremla, zapytany o możliwą wymianę Gershkovicha, odpowiedział: "takie sprawy wymagają publicznego milczenia". Amerykańska dyplomacja zapewnia, że robi wszystko, by uwolnić nie tylko Gerskovicha, ale i Paula Whelana, byłego żołnierza piechoty morskiej, który - również pod zarzutem szpiegostwa - został aresztowany w Moskwie sześć lat temu.

- Kilka miesięcy temu położyliśmy na stole znaczącą ofertę. Nadal w dyskrecji pracujemy, by zapewnić ich uwolnienie. To nie powinno tak wyglądać. Obaj powinni zostać natychmiast zwolnieni, ale my będziemy kontynuować nasze wysiłki - przekazał rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Matthew Miller.

Nadzieję rodzinom więzionych Amerykanów daje sprawa Brittney Griner. Amerykańska koszykarka, skazana przez rosyjski sąd w pokazowym procesie na dziewięć lat więzienia za rzekomy przemyt narkotyków, została wymieniona na przebywającego w amerykańskim więzieniu rosyjskiego handlarza bronią Wiktora Buta.

Do wymiany doszło w grudniu 2022 roku. Miesiąc temu Griner udzieliła wywiadu, w którym wyznała, że za kratami próbowała odebrać sobie życie, a rosyjskie służby zmusiły ją do napisania listu z przeprosinami do Władimira Putina.

CZYTAJ TEŻ: Brittney Griner wspomina więzienny horror w Rosji. "Plama krwi na materacu, cienkie prześcieradła"

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne zjawiska pogodowe są symptomem kryzysu klimatycznego. Piątkowa ulewa trwała 20 minut, ale była tak mocna, że mały strumyk siał spustoszenie. To nie była zwykła burza. Mieszkańcy w podkarpackim Pawłosiowie dalej sprzątają i liczą straty. Obfite opady deszczu spowodowały, że wylał tam niewielki potok.

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

89 procent ludzi na świecie popiera troskę o klimat, o środowisko, powietrze, którym oddychamy, nasze lasy, rzeki i zwierzęta. To ogromna, choć w ostatnim czasie milcząca większość. W Międzynarodowy Dzień Ziemi oddajemy głos tym, którzy nie tyle mówią, ale robią coś, by to środowisko chronić.

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS