Biegacz zmarł, Kenijka zasłabła. Co zrobić przed startem w maratonie?

26.09.2017 | Biegacz zmarł, Kenijka zasłabła. Co zrobić przed startem w maratonie?
26.09.2017 | Biegacz zmarł, Kenijka zasłabła. Co zrobić przed startem w maratonie?
Marek Nowicki | Fakty TVN
26.09.2017 | Biegacz zmarł, Kenijka zasłabła. Co zrobić przed startem w maratonie?Marek Nowicki | Fakty TVN

Nieziemski wysiłek i mordercza walka - nie tylko z dystansem, także z samym sobą. Podczas Maratonu Warszawskiego zmarł jeden z uczestników. Sport to zdrowie, ale w sporcie wyczynowym najpierw trzeba mieć zdrowie, a dopiero potem można startować. Dlatego warto przebadać się przed startem.

Kolejny maraton i kolejny dramat. Jeden z uczestników w trakcie biegu w Warszawie stracił przytomność i już jej, pomimo szybkiego przyjazdu karetki i reanimacji, nie odzyskał.

- Przyjechała też druga karetka i zabrała biegacza do szpitala Bielańskiego. Stamtąd, niestety, przyszła informacja, że biegacz ten zmarł - mówi Jakub Karasek z portalu magazynbieganie.pl.

Bieg maratoński jest ciężkim wysiłkiem. O tym jak bardzo, pokazuje przypadek Kenijki Recho Kosgei, która osiemset metrów przed metą warszawskiego maratonu, po przebiegnięciu ponad czterdziestu jeden kilometrów, upadła na asfalt i długo nie była w stanie się podnieść. Najprawdopodobniej była zbyt odwodniona.

Najpierw zdrowie, potem sport

- Sport wyczynowy, z przykrością muszę powiedzieć, nie ma nic wspólnego ze zdrowiem. Wręcz przeciwnie. Trzeba być zdrowym, aby uprawiać sport wyczynowy - tłumaczy kardiolog dr Robert Pietruszyński z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM w Łodzi.

Problem polega na tym, że zdecydowana większość osób biorących udział w maratonach to oczywiście nie wyczynowcy, tylko amatorzy, którzy z tak dużym wysiłkiem rzadko mają do czynienia. Dlatego zgon podczas warszawskiego maratonu nie jest wyjątkiem - podobne wypadki mają miejsce w biegach długodystansowych na całym świecie. Co więc robić? Trzeba się badać.

- Ważne jest, żeby nie podejmować takiej decyzji z dnia na dzień, powinno to być raczej poprzedzone rzetelnym treningiem i sprawdzeniem możliwości organizmu. A nieraz także diagnostyką w kierunku nierozpoznanych wcześniej chorób - tłumaczy Michał Kosowski z Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, mówiąc o udziale w maratonie.

Ukryte wady serca

W czasie dużego wysiłku, kiedy organizm dochodzi do progu beztlenowego, mogą ujawnić się na przykład istniejące, ale dotąd nie dające żadnych objawów, wady serca. Doświadczył tego Adam Kszczot, lekkoatleta, medalista mistrzostw Europy. Na szczęście lekarze zrobili mu na czas ablację serca.

- Robi się odpowiednią operację. W moim przypadku było to podgrzewanie serca od środka, powodowanie małego zbliznowacenia, żeby usunąć dodatkową drogę przewodzenia. Wiele osób ma taki problem bezobjawowo, tak jak to było w moim przypadku. A jeżeli to nie daje objawów, to może się bardzo źle skończyć - ostrzega Kszczot.

Dlatego dopiero po porządnym przebadaniu i przygotowaniu wysiłkowym powinno się stanąć na starcie maratonu. I biec ostrożnie, nieustannie wsłuchując się w swój organizm. Bo nawet doświadczeni i zdrowi biegacze mogą zasłabnąć na tak długiej i męczącej trasie.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS