16 miesięcy, setki dochodzeń, zarzutów i spraw sądowych. Raport w sprawie Obywateli RP

27.09.2018 | 16 miesięcy, setki dochodzeń, zarzutów i spraw sądowych. Raport w sprawie Obywateli RP
27.09.2018 | 16 miesięcy, setki dochodzeń, zarzutów i spraw sądowych. Raport w sprawie Obywateli RP
Arleta Zalewska | Fakty TVN
27.09.2018 | 16 miesięcy, setki dochodzeń, zarzutów i spraw sądowych. Raport w sprawie Obywateli RPArleta Zalewska | Fakty TVN

Blokowali kontrmanifestacje smoleńskie, marsze narodowców i protestowali w obronie sądów. Byli legitymowani, zatrzymywani, czasem wynoszeni siłą i przesłuchiwani. W raporcie opozycji czytamy o 543 Obywatelach RP, którzy kończyli na komendzie lub w sądzie.

Paweł Kasprzak, lider Obywateli RP, ma na koncie kilkanaście spraw sądowych. W tym umorzenie za protest przed siedzibą PiS-u i uniewinnienie za kontrmanifestację smoleńską. Raz sąd uznał go winnym używania niecenzuralnych słów publicznie. Wiele spraw wciąż jest w toku.

Kasprzak jest jednym z ponad 540 osób, które - jak wynika z najnowszego raportu Fundacji Wolni Obywatele RP - w ostatnim roku co najmniej raz zetknęły się z policją, prokuraturą albo salą sądową.

- Policjant, który przeszkadza obywatelowi w protestowaniu, czyli na przykład wynosi go z miejsca jego demonstracji, nie działa w ramach swoich uprawnień - mówi Jarosław Kaczyński, pełnomocnik Obywateli RP.

Z kolei Paweł Kasprzak przyznaje, że "część z tych aktów obywatelskiego nieposłuszeństwa istotnie narusza prawo", ale zastrzega, że "policja być może ma usprawiedliwienie do swoich interwencji".

Nowy raport

W najnowszym raporcie, który obejmuje 16 ostatnich miesięcy, prawnicy wyliczają konkretne zdarzenia, po których uczestnicy manifestacji byli legitymowani i pociągani do odpowiedzialności.

Wyliczają między innymi wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi takie, jak blokowanie wjazdu do Sejmu i starcia z policją w czasie protestów w obronie niezależności sądów. Są też sprawy przeciwko działaczkom, które pod hasłem "kobiety przeciw faszyzmowi", próbowały blokować Marsz Niepodległości. Podobnych spraw są setki.

Na wyrok Obywatele RP niejednokrotnie musieli czekać półtora roku. Zdaniem Michała Dadleza, przedstawiciela Obywateli RP, takie interwencje policji to "nękanie, które ma spowodować tak zwany 'efekt mrożący', zniechęcenie ludzi do korzystania ze swoich konstytucyjnych praw".

- Agresja na ulicach, łamanie prawa nie ma wytłumaczenia. Nawet jeśli przesłanką są poglądy polityczne - odpowiada jednak Jacek Żalek z PiS.

Tylko we czwartek, w warszawskich sądach odbyło się pięć rozpraw z udziałem Obywateli RP. Na jednej z nich na ławie oskarżonych zasiadło 19 osób. Powodem było blokowanie marszu ONR-u.

Sprawę zakłócania miesięcznicy smoleńskiej z maja - wytoczoną 7 osobom - sąd w czwartek umorzył.

"Presja na rzecz stawiania zarzutów"

Opozycja angażuje się w obronę Obywateli RP mówiąc, że istnieje w wymiarze sprawiedliwości "presja na rzecz stawiania zarzutów". - Często z powodów błahych, nie odpowiadających rzeczywistości - ocenia Andrzej Halicki z PO.

W odpowiedzi politycy PiS-u wskazują wykroczenia, jakich dopuszczają się aktywiści takich, jak malowanie napisów na biurach poselskich czy zaklejanie wyborczych plakatów.

- To jest niszczenie materiałów wyborczych. Ja absolutnie z taką działalnością tych ludzi nie godzę się. Stosowne zawiadomienie trafiło już na policję - mówi wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz.

Na etapie dochodzenia - jak wynika z raportu - wciąż jest około 600 spraw.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS