15-letni Igor został skierowany na pilną wizytę u kardiologa. Dostępny termin - za dwa lata

Źródło:
Fakty TVN
15-letni Igor został skierowany na pilną wizytę u kardiologa. Dostępny termin - za dwa lata
15-letni Igor został skierowany na pilną wizytę u kardiologa. Dostępny termin - za dwa lata
Jarosław Kostkowski/Fakty TVN
15-letni Igor został skierowany na pilną wizytę u kardiologa. Dostępny termin - za dwa lata Jarosław Kostkowski/Fakty TVN

15-letni Igor ma szmery w sercu i nadciśnienie. Chłopak dostał skierowanie do kardiologa dziecięcego, ale - jak informuje mama chłopca - najbliższy termin wizyty jest za dwa lata. Narodowy Fundusz Zdrowia tłumaczy, że kardiologia dziecięca to specjalizacja deficytowa, a Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że analizuje sytuację.

Igor to aktywny nastolatek, trenuje piłkę ręczną, ale wyniki jego badań okresowych okazały się sporym szokiem. Chłopak dostał skierowanie do kardiologa. Wizyta miała być pilna, bo wykryto u niego szmery w sercu i nadciśnienie. - Pilna dlatego, że syn przechodził wcześniej infekcję covidową i nie wiedzieliśmy, czy to jest powikłanie po tej infekcji, czy po prostu jakieś niewykryte wcześniej szmery - mówi Katarzyna Krzysztofiak, matka Igora.

Pani Katarzyna chciała umówić wizytę u kardiologa dziecięcego - wolny termin za dwa lata. - Wściekłość i zdziwienie. Najbliższy termin to jest sierpień 2026 roku - mówi Katarzyna Krzysztofiak.

Dla rodzica, pełnego niepokoju, to trudne do zaakceptowania. - Czekanie dwa lata na konsultacje w przychodni kardiologicznej to nie jest normalne - podkreśla Katarzyna Krzysztofiak.

"Proszę poszukać prywatnie". Kolejki do psychiatrów dziecięcych wciąż długie
"Proszę poszukać prywatnie". Kolejki do psychiatrów dziecięcych wciąż długieTVN24

"Problemem jest dostępność specjalistów"

Narodowy Fundusz Zdrowia zwala winę na rzeczywistość. - Problemem jest dostępność specjalistów. Nie będziemy tutaj ukrywać, kardiologia dziecięca to jest deficytowa specjalizacja - komentuje Sebastian Krystek z Wielkopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - To nie jest tak, że nie można się dostać do lekarza. Można, tylko trzeba za niego zapłacić - zwraca uwagę Katarzyna Krzysztofiak.

ZOBACZ TEŻ: Kolejki do specjalistów szybko się wydłużają. E-rejestracja ma ruszyć za rok, ale czy coś zmieni?

Pani Katarzyna musiała załatwić prywatną wizytę. Nie było problemu za kilkaset złotych i za 10 dni. Rodzina, płacąc składki zdrowotne, oczekiwała czegoś innego. - To jest fikcja. Tak naprawdę, jeżeli potrzebujemy tej pomocy, to musimy sobie po prostu radzić inaczej, zostajemy sami - mówi Katarzyna Krzysztofiak.

- Zamiast czekać rok czy nawet dłużej na jakiś termin w miejscu zamieszkania, warto pojechać do innej miejscowości - podpowiada Sebastian Krystek.

Te porady funduszu szokują, a system coraz bardziej kuleje. - Czas oczekiwania do lekarzy specjalistów wydłużył się. Wydłużył się, jeśli chodzi o endokrynologię, gastroenterologię, okulistykę, alergologię, ale i właśnie kardiologię - wymienia Krystian Lurka, redaktor czasopisma "Menedżer Zdrowia".

Fundacja TVN pomaga szpitalowi w Nysie
Fundacja TVN pomaga szpitalowi w Nysie. "Zebraliśmy blisko 8 milionów złotych"Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Niespełniona obietnica Hołowni

Pani Katarzyna pamięta, że politycy rzekomo mieli receptę na terminy u specjalistów. "Koniec z dziadostwem!. Jeżeli przychodnia znowu dała ciała i czas oczekiwania do lekarza przekroczy dwa miesiące, to państwo będzie zobowiązane zapłacić pacjentowi za prywatną wizytę" - mówił na jednym z filmów udostępnionych w mediach społecznościowych Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

- Wszyscy czekali i czekają dalej na te zmiany, które mają nastąpić - podkreśla pani Katarzyna.

CZYTAJ TAKŻE: Pół roku w kolejce do specjalisty. Jest gorzej, niż było

Ministerstwo Zdrowia usłyszało o problemie pani Katarzyny i tysięcy pacjentów. - Jest w tym coś nienormalnego i patologicznego. Analizujemy tę sytuację i przygotowujemy wspólnie z Narodowym Funduszem Zdrowia rozwiązanie - zapewniła ministra zdrowia Izabela Leszczyna (KO).

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS