Kolejki do specjalistów szybko się wydłużają. E-rejestracja ma ruszyć za rok, ale czy coś zmieni?

Źródło:
Fakty TVN
Kolejki do specjalistów szybko się wydłużają. E-rejestracja ma ruszyć za rok, ale czy coś zmieni?
Kolejki do specjalistów szybko się wydłużają. E-rejestracja ma ruszyć za rok, ale czy coś zmieni?
Marek Nowicki/Fakty TVN
Kolejki do specjalistów szybko się wydłużają. E-rejestracja ma ruszyć za rok, ale czy coś zmieni?Marek Nowicki/Fakty TVN

"Kobieta w kolejce" - tytuł tego raportu mówi właściwie wszystko. Zdesperowana, zagubiona i często przerażona. Z raportu wynika, że bardzo szybko wydłuża się czas oczekiwania na wizytę u specjalisty onkologa czy chirurga. Ministerstwo Zdrowia chce poprawić dostęp do specjalistów, wprowadzając e-rejestrację. Ruszy ona jednak w całym kraju dopiero za rok. Przede wszystkim jednak problemem jest brak lekarzy, jak mówią oni sami.

- Jest tak, że często, co dla mnie jest rzeczą nie do zrozumienia, ktoś dostaje kartkę z rozpoznaniem nowotworu i dostaje informację, która brzmi: "niech pani poszuka sobie onkologa" albo "proszę sobie znaleźć dobrego ginekologa onkologa" - mówi dr hab. Radosław Mądry, kierownik Oddziału Ginekologii Onkologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu.

To, jak trudno dostać się nie tylko do dobrego ginekologa onkologa, ale w ogóle do lekarza tej specjalizacji, opisuje najnowszy raport Fundacji Watch Health Care. Kolejka do ginekologa onkologa wydłużyła się w ciągu roku aż o prawie pięć miesięcy. Trudno się temu dziwić, skoro w Polsce mamy zaledwie trzystu ginekologów onkologów.

Z każdym rokiem rośnie czas oczekiwania pacjentek na inne świadczenia

- Trzystu lekarzy ginekologów onkologów w Polsce na co najmniej kilkanaście tysięcy zachorowań na nowotwory ginekologiczne to jest zdecydowanie za mało - ocenia profesor Dawid Murawa, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitalu Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Dodaje, że w najbliższym czasie nie będzie lepiej. - Wzrost liczby zachorowań na nowotwory po pierwsze. Po drugie kwestia zmniejszającej się kadry medycznej, dlatego że my wiemy, że lekarzy mamy coraz mniej i średnia wieku się wydłuża we wszystkich dziedzinach. Dlatego mamy odpowiedź, dlaczego tak to wygląda - tłumaczy prof. Murawa.

CZYTAJ TAKŻE: Długie kolejki do lekarzy i "samonapędzające się koło autodestrukcji"

Długie kolejki do lekarzy to też wina pacjentów. "To takie samonapędzające się koło autodestrukcji"
Długie kolejki do lekarzy to też wina pacjentów. "To takie samonapędzające się koło autodestrukcji"Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Ministerstwo Zdrowia chce poprawić dostęp do specjalistów

Z raportu "Kobieta w kolejce" wynika też, że z każdym rokiem rośnie czas oczekiwania pacjentek na inne świadczenia kobiece i w ogóle na świadczenia: o ponad pięć miesięcy w ciągu roku wydłużyła się kolejka do chirurga naczyniowego. O siedem - do endokrynologa.

Jednocześnie czekamy w kolejkach na badania. Trzeba wiedzieć, gdzie się na nie zapisać. Pacjentki radzą sobie, jak potrafią i jak mogą. Jedne czekają, inne się gubią w systemie. Te, które stać, wykładają pieniądze.

- To jest korupcja jawna i zawoalowana. To znaczy zawoalowana jest taka, że ja muszę pójść trzy razy do specjalisty prywatnie, żeby przeskoczyć kolejkę, żeby przyjął mnie szybko w szpitalu, który ma kontrakt z NFZ - twierdzi Krzysztof Łanda z Fundacji Watch Health Care.

Ministerstwo Zdrowia chce poprawić dostęp do specjalistów, wprowadzając e-rejestrację. Ruszy ona jednak w całym kraju dopiero za rok.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN