Kolejki do specjalistów szybko się wydłużają. E-rejestracja ma ruszyć za rok, ale czy coś zmieni?

Źródło:
Fakty TVN
Kolejki do specjalistów szybko się wydłużają. E-rejestracja ma ruszyć za rok, ale czy coś zmieni?
Kolejki do specjalistów szybko się wydłużają. E-rejestracja ma ruszyć za rok, ale czy coś zmieni?
Marek Nowicki/Fakty TVN
Kolejki do specjalistów szybko się wydłużają. E-rejestracja ma ruszyć za rok, ale czy coś zmieni?Marek Nowicki/Fakty TVN

"Kobieta w kolejce" - tytuł tego raportu mówi właściwie wszystko. Zdesperowana, zagubiona i często przerażona. Z raportu wynika, że bardzo szybko wydłuża się czas oczekiwania na wizytę u specjalisty onkologa czy chirurga. Ministerstwo Zdrowia chce poprawić dostęp do specjalistów, wprowadzając e-rejestrację. Ruszy ona jednak w całym kraju dopiero za rok. Przede wszystkim jednak problemem jest brak lekarzy, jak mówią oni sami.

- Jest tak, że często, co dla mnie jest rzeczą nie do zrozumienia, ktoś dostaje kartkę z rozpoznaniem nowotworu i dostaje informację, która brzmi: "niech pani poszuka sobie onkologa" albo "proszę sobie znaleźć dobrego ginekologa onkologa" - mówi dr hab. Radosław Mądry, kierownik Oddziału Ginekologii Onkologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu.

To, jak trudno dostać się nie tylko do dobrego ginekologa onkologa, ale w ogóle do lekarza tej specjalizacji, opisuje najnowszy raport Fundacji Watch Health Care. Kolejka do ginekologa onkologa wydłużyła się w ciągu roku aż o prawie pięć miesięcy. Trudno się temu dziwić, skoro w Polsce mamy zaledwie trzystu ginekologów onkologów.

Z każdym rokiem rośnie czas oczekiwania pacjentek na inne świadczenia

- Trzystu lekarzy ginekologów onkologów w Polsce na co najmniej kilkanaście tysięcy zachorowań na nowotwory ginekologiczne to jest zdecydowanie za mało - ocenia profesor Dawid Murawa, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitalu Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Dodaje, że w najbliższym czasie nie będzie lepiej. - Wzrost liczby zachorowań na nowotwory po pierwsze. Po drugie kwestia zmniejszającej się kadry medycznej, dlatego że my wiemy, że lekarzy mamy coraz mniej i średnia wieku się wydłuża we wszystkich dziedzinach. Dlatego mamy odpowiedź, dlaczego tak to wygląda - tłumaczy prof. Murawa.

CZYTAJ TAKŻE: Długie kolejki do lekarzy i "samonapędzające się koło autodestrukcji"

Długie kolejki do lekarzy to też wina pacjentów. "To takie samonapędzające się koło autodestrukcji"
Długie kolejki do lekarzy to też wina pacjentów. "To takie samonapędzające się koło autodestrukcji"Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Ministerstwo Zdrowia chce poprawić dostęp do specjalistów

Z raportu "Kobieta w kolejce" wynika też, że z każdym rokiem rośnie czas oczekiwania pacjentek na inne świadczenia kobiece i w ogóle na świadczenia: o ponad pięć miesięcy w ciągu roku wydłużyła się kolejka do chirurga naczyniowego. O siedem - do endokrynologa.

Jednocześnie czekamy w kolejkach na badania. Trzeba wiedzieć, gdzie się na nie zapisać. Pacjentki radzą sobie, jak potrafią i jak mogą. Jedne czekają, inne się gubią w systemie. Te, które stać, wykładają pieniądze.

- To jest korupcja jawna i zawoalowana. To znaczy zawoalowana jest taka, że ja muszę pójść trzy razy do specjalisty prywatnie, żeby przeskoczyć kolejkę, żeby przyjął mnie szybko w szpitalu, który ma kontrakt z NFZ - twierdzi Krzysztof Łanda z Fundacji Watch Health Care.

Ministerstwo Zdrowia chce poprawić dostęp do specjalistów, wprowadzając e-rejestrację. Ruszy ona jednak w całym kraju dopiero za rok.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS