Rak piersi kojarzy się głównie z kobietami. Choroba dotyczy też mężczyzn

Źródło:
Fakty TVN
Rak piersi kojarzy się głównie z kobietami. Okazuje się, że dotyczy też mężczyzn
Rak piersi kojarzy się głównie z kobietami. Okazuje się, że dotyczy też mężczyzn
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Rak piersi kojarzy się głównie z kobietami. Choroba dotyczy też mężczyznAdrianna Otręba/Fakty TVN

Różowy październik, czyli ważna akcja, która ma nam przypomnieć o raku piersi. A także o tym, że trzeba się badać i o tym, że z tym rakiem można wygrać. Pan Krzysztof też o tym przypomina, bo rak piersi może być chorobą mężczyzn.

Rak piersi kojarzy się głównie z kobietami. Wśród nich to najczęściej występujący nowotwór złośliwy, ale co ważne - choć w znaczniej mniejszym stopniu - dotyczy też mężczyzn, o czym przekonał się pan Krzysztof. - Po prostu wyczułem jakieś dwa guzki większe na piersi - mówi pan Krzysztof i dodaje, że od razu poszedł z tym do lekarza. - Nawet dla niego był szok, że osoba, mężczyzna ma raka piersi - wspomina.

Pan Krzysztof najpierw przeszedł chemioterapię, później była operacja i radioterapia. Teraz co kilka miesięcy przyjeżdża na kontrole. - Każdy na mnie patrzy. Same kobiety, tylko jeden taki się znalazł - opowiada.

Badanie piersi pod kątem raka co rok może nie wystarczyć. Warto samej się macać. Stąd akcja "Pomacaj się"
Badanie piersi pod kątem raka co rok może nie wystarczyć. Warto samej się macać. Stąd akcja "Pomacaj się"Marek Nowicki/Fakty TVN

Głównym problemem jest późne wykrycie choroby

Rak piersi u mężczyzn stanowi około jeden procent wszystkich nowotworów złośliwych piersi i mniej niż jeden procent nowotworów złośliwych u panów. - Często w rodzinach u tych mężczyzn kobiety chorowały na raka piersi lub raka jajnika - wskazuje doktor Agnieszka Jagiełło-Guszfeld, onkolożka kliniczna z Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego.

CZYTAJ TAKŻE: Naukowcy o możliwym przełomie w leczeniu raka piersi. "Zmienia zasady gry"

Głównym problemem u mężczyzn - jak zwracają uwagę lekarze - jest późne wykrycie tego nowotworu. Po prostu panowie się wstydzą lub bagatelizują objawy, bo świadomość zachorowania wśród panów jest mała - dodaje Jakub Popławski, fotograf i producent kalendarza ze zdjęciami nagich mężczyzn, którzy w ten sposób zachęcali kobiety do badań. - Nie rozmawiamy ani w towarzystwie sportowym, ani z żonami. Myślę, że świadomość jest bardzo mała, ale bierze się to z tego, że procent mężczyzn chorych jest nieduży - ocenia Popławski, ambasador Fundacji "Onkocafe".

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"
Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Jakie objawy powinny zaniepokoić?

Ryzyko zachorowania na raka piersi u mężczyzn wzrasta wraz z wiekiem i warto wiedzieć, jakie objawy są niepokojące.

- Standardowo może to być zwykły guzek, który pojawi się przede wszystkim zabrodawkowo. Może dojść do wciągnięcia brodawki, może dojść do owrzodzenia skóry - wskazuje doktor Aleksandra Konieczna, onkolożka kliniczna z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. - Jeżeli mężczyzna wykryje w swojej piersi jakieś zgrubienia, guzki, na pewno powinien skierować swoje kroki do lekarza - mówi Alla Leder z Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

CZYTAJ TEŻ: Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Adresatkami tych słów mogą być też kobiety, które raz w miesiącu powinny same badać swoje piersi, co jest uzupełnieniem takich badań jak USG czy mammografia, którą kobiety w wieku 45-74 lata mogą wykonać w ramach bezpłatnego programu profilaktycznego. A różowy październik - miesiąc świadomości raka piersi - może być do tego dobrą okazją.

- Generalnie ten różowy październik to nie jest tylko październik skierowany do kobiet, ale w ogóle do osób, które mogą zachorować na raka piersi - informuje doktor Joanna Kufel-Grabowska, onkolożka kliniczna z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24