Rak piersi kojarzy się głównie z kobietami. Choroba dotyczy też mężczyzn

Źródło:
Fakty TVN
Rak piersi kojarzy się głównie z kobietami. Okazuje się, że dotyczy też mężczyzn
Rak piersi kojarzy się głównie z kobietami. Okazuje się, że dotyczy też mężczyzn
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Rak piersi kojarzy się głównie z kobietami. Choroba dotyczy też mężczyznAdrianna Otręba/Fakty TVN

Różowy październik, czyli ważna akcja, która ma nam przypomnieć o raku piersi. A także o tym, że trzeba się badać i o tym, że z tym rakiem można wygrać. Pan Krzysztof też o tym przypomina, bo rak piersi może być chorobą mężczyzn.

Rak piersi kojarzy się głównie z kobietami. Wśród nich to najczęściej występujący nowotwór złośliwy, ale co ważne - choć w znaczniej mniejszym stopniu - dotyczy też mężczyzn, o czym przekonał się pan Krzysztof. - Po prostu wyczułem jakieś dwa guzki większe na piersi - mówi pan Krzysztof i dodaje, że od razu poszedł z tym do lekarza. - Nawet dla niego był szok, że osoba, mężczyzna ma raka piersi - wspomina.

Pan Krzysztof najpierw przeszedł chemioterapię, później była operacja i radioterapia. Teraz co kilka miesięcy przyjeżdża na kontrole. - Każdy na mnie patrzy. Same kobiety, tylko jeden taki się znalazł - opowiada.

Badanie piersi pod kątem raka co rok może nie wystarczyć. Warto samej się macać. Stąd akcja "Pomacaj się"
Badanie piersi pod kątem raka co rok może nie wystarczyć. Warto samej się macać. Stąd akcja "Pomacaj się"Marek Nowicki/Fakty TVN

Głównym problemem jest późne wykrycie choroby

Rak piersi u mężczyzn stanowi około jeden procent wszystkich nowotworów złośliwych piersi i mniej niż jeden procent nowotworów złośliwych u panów. - Często w rodzinach u tych mężczyzn kobiety chorowały na raka piersi lub raka jajnika - wskazuje doktor Agnieszka Jagiełło-Guszfeld, onkolożka kliniczna z Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego.

CZYTAJ TAKŻE: Naukowcy o możliwym przełomie w leczeniu raka piersi. "Zmienia zasady gry"

Głównym problemem u mężczyzn - jak zwracają uwagę lekarze - jest późne wykrycie tego nowotworu. Po prostu panowie się wstydzą lub bagatelizują objawy, bo świadomość zachorowania wśród panów jest mała - dodaje Jakub Popławski, fotograf i producent kalendarza ze zdjęciami nagich mężczyzn, którzy w ten sposób zachęcali kobiety do badań. - Nie rozmawiamy ani w towarzystwie sportowym, ani z żonami. Myślę, że świadomość jest bardzo mała, ale bierze się to z tego, że procent mężczyzn chorych jest nieduży - ocenia Popławski, ambasador Fundacji "Onkocafe".

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"
Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Jakie objawy powinny zaniepokoić?

Ryzyko zachorowania na raka piersi u mężczyzn wzrasta wraz z wiekiem i warto wiedzieć, jakie objawy są niepokojące.

- Standardowo może to być zwykły guzek, który pojawi się przede wszystkim zabrodawkowo. Może dojść do wciągnięcia brodawki, może dojść do owrzodzenia skóry - wskazuje doktor Aleksandra Konieczna, onkolożka kliniczna z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. - Jeżeli mężczyzna wykryje w swojej piersi jakieś zgrubienia, guzki, na pewno powinien skierować swoje kroki do lekarza - mówi Alla Leder z Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

CZYTAJ TEŻ: Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Adresatkami tych słów mogą być też kobiety, które raz w miesiącu powinny same badać swoje piersi, co jest uzupełnieniem takich badań jak USG czy mammografia, którą kobiety w wieku 45-74 lata mogą wykonać w ramach bezpłatnego programu profilaktycznego. A różowy październik - miesiąc świadomości raka piersi - może być do tego dobrą okazją.

- Generalnie ten różowy październik to nie jest tylko październik skierowany do kobiet, ale w ogóle do osób, które mogą zachorować na raka piersi - informuje doktor Joanna Kufel-Grabowska, onkolożka kliniczna z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Domy pomocy społecznej apelują o pomoc. Brakuje im pieniędzy, a koszty utrzymania wzrosły. Według urzędników w poprzednich latach państwo dofinansowało DPS-y z rezerwy budżetowej, a w tym roku z tego źródła pomaga powodzianom. Niektórym ośrodkom grozi zamknięcie.

Domom opieki społecznej w całej Polsce brakuje pieniędzy. Część z nich jest na skraju zamknięcia

Domom opieki społecznej w całej Polsce brakuje pieniędzy. Część z nich jest na skraju zamknięcia

Źródło:
Fakty TVN

Karuzela nazwisk i nieustanny casting - prezes PiS ciągle szuka kandydata na prezydenta, który, jak pamiętamy, ma być młody, wysoki, okazały, obyty i znać języki. Ma być też lojalny, tak jak Mariusz Błaszczak. - Błaszczak jest lojalny, ale nie idealny - przekonuje Jacek Sasin. Kandydaci przychodzą i wychodzą, a prezes kalkuluje.

Prezes Kaczyński wciąż poszukuje idealnego kandydata PiS na prezydenta RP. Kim są faworyci?

Prezes Kaczyński wciąż poszukuje idealnego kandydata PiS na prezydenta RP. Kim są faworyci?

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci opuszczone, osierocone albo odebrane rodzicom - noworodki, zamiast trafić do pieczy zastępczej, nierzadko pozostają w murach szpitala, pod opieką lekarzy. Miesiącami czekają, aż znajdzie się dla nich nowy dom albo tymczasowa rodzina.

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rząd przyjął projekt ustawy podnoszącej akcyzę na wyroby tytoniowe. Droższe będą nie tylko papierosy czy cygara, ale także płyny do papierosów elektronicznych. Akcyza ma być podnoszona trzykrotnie w najbliższych latach, z czego pierwsza podwyżka zaplanowana jest na marzec przyszłego roku. Problem z uzależnieniem od palenia w Polsce jest wciąż duży. Po wyroby tytoniowe sięga też młodzież, a nawet dzieci.

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie każde wątpliwości dotyczące powołania organu państwa oznaczają, że ten nie istnieje czy że nie doszło do skutecznego powołania - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Dodał, że akt powołania prokuratura krajowego Dariusza Korneluka nie został podważony przez uchwałę Sądu Najwyższego. Jednocześnie wyraził opinię, że "podstawy prawne powołania budzą pewne wątpliwości".

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

Źródło:
TVN24

- Cały problem polega na tym, że pan prezes teraz sobie siedzi w domu i zaciera rączki. Bo poza tym, że jego ulubiona telewizja mówi na jego temat, a jemu jest wszystko jedno, czy dobrze, czy źle, to ważne, żebyście państwo mówili, to również nie mówimy o tym, co jest ważne - powiedziała w "Faktach po Faktach" profesor Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, w nawiązaniu do dyskusji o podwyższeniu wynagrodzenia dla prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Źródło:
tvn24.pl

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS