Zaszczepieni na COVID-19 nauczyciele zgłaszają niepożądane objawy. Czy jest się czego bać?

18.02.2021 | Zaszczepieni na COVID-19 nauczyciele zgłaszają niepożądane objawy. Czy jest się czego bać?
18.02.2021 | Zaszczepieni na COVID-19 nauczyciele zgłaszają niepożądane objawy. Czy jest się czego bać?
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
18.02.2021 | Zaszczepieni na COVID-19 nauczyciele zgłaszają niepożądane objawy. Czy jest się czego bać?Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Warto pamiętać, jakie objawy mogą się pojawić po szczepieniu. Lekarze przypominają, że niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) są czymś normalnym, a poważne powikłania są bardzo rzadkie.

Część osób, które przyjęły szczepionkę przeciw COVID-19, zgłasza, że pojawiły się u nich objawy grypopodobne. Pojawiły się więc też obawy, że po szczepieniu może być nieprzyjemnie.

- Występują drobne objawy, one są dokuczające - przyznaje Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz medycyny rodzinnej.

Niektórzy nauczyciele po przyjęciu swojej dawki zgłaszali gorączkę sięgającą 38 stopni Celsjusza, dreszcze, ból głowy, bóle mięśniowe i wysypkę. - Czułam się na tyle nieprzyjemnie, że musiałam zadzwonić do lekarza i poprosić o zwolnienie - powiedziała nauczycielka Joanna Sadowska.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Odczyn poszczepienny jest niepożądany, ale jest też zupełnie normalny.

- To jest wynik reakcji organizmu na substancję obcą - tłumaczy internista i kardiolog dr Piotr Gryglas. Sam przyjął szczepionkę firmy Pfizer. - Miałem przez prawie tydzień ból mięśni - przyznaje.

- Jak mamy takie objawy, to ja bym się cieszyła, bo to znaczy, że szczepionka naprawdę została podana i działa - komentuje lekarz dr Magdalena Wiśniewska, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

Podano dotychczas w Polsce blisko dwa miliony czterysta tysięcy dawek szczepionek przeciw COVID-19. Niepożądanych odczynów poszczepiennych zgłoszono natomiast 2131. Mniej niż promil wszystkich szczepień.

O NOP-ie zrobiło się głośno przy okazji szczepień nauczycieli szczepionką firmy AstraZeneca, ale nie jest to wina konkretnego rodzaju szczepionki. - W przypadku wszystkich szczepionek mogą wystąpić podobne objawy - wyjaśnia dr Piotr Gryglas.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

Zgłoszone objawy

Przyjrzeliśmy się dokładnie danym od grudnia do początku lutego, kiedy szczepiono pracowników medycznych i seniorów.

Zgłoszone niepożądane odczyny poszczepienne to 4 przypadki wstrząsu anafilaktycznego, 9 hospitalizacji i 9 zgonów - choć nie ma dowodów na to, że ich przyczyną była szczepionka.

Ból i zaczerwienienie w miejscu ukłucia jest najczęstszym odczynem u Polaków. Zgłoszono 1231 takich przypadków.

Daleko w tyle jest gorączka (89), osłabienie (51), bóle mięśni i stawów (39). Są też duże rumienie w miejscu ukłucia (37), bóle głowy (35), obrzęk i drętwienie twarzy, języka i gardła (33), omdlenia (32), powiększenie węzłów chłonnych (32) oraz wysypki (32).

- Jeśli (niepożądane odczyny poszczepienne - przyp. red.) są burzliwe, to zalecamy kontakt z lekarzem, przy drobniejszych dolegliwościach zalecamy przyjęcie paracetamolu - mówi Joanna Zabielska- Cieciuch.

- Po 3 dniach od szczepienia czuję się bardzo dobrze - mówi nauczyciel Mirosław Róg.

Po szczepieniu lepiej jest też w pracy. - Jesteśmy spokojniejsze, na pewno nam się pracuje łatwiej - powiedziała nauczycielka Agnieszka Gierlik.

Wszyscy nasi rozmówcy zadeklarowali, że zgłoszą się po swoją drugą dawkę. - Lepiej przez dzień-dwa mieć objawy paragrypowe, niż zmierzyć się potem z chorobą COVID-19 - podsumowuje dr Magdalena Wiśniewska.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nie jest to początek zupełnie nowej epoki w internecie, ale znacząca zmiana. Chodzi o handel w sieci i unijną dyrektywę, która 1 lipca wchodzi w życie. Jeśli ktoś sprzedaje coś naprawdę okazjonalnie i mówimy o niedużych sumach, to nie dotyczą go te regulacje. Ale wszystko powyżej dwóch tysięcy euro będzie od tej pory raportowane prosto do skarbówki.

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 lipca wzrastają zarobki w ochronie zdrowia. To dobra wiadomość, ale od razu pojawiają się wątpliwości, czy poziom wynagrodzeń jest odpowiedni dla wykonywanej pracy. Do tego dochodzą różnice zarobków lekarzy na etacie i tych zatrudnionych na kontrakcie.

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Źródło:
Fakty TVN

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że wskaźnik skrajnego ubóstwa w Polsce wzrósł o 2 punkty procentowe, osiągając poziom 6,6 procent. Tak źle nie było od 2015 roku, czyli przed wprowadzeniem świadczenia 500 plus, kiedy wskaźnik ten wynosił 6,5 procent. Eksperci winą obarczają poprzedni rząd, wskazując, że zaniedbał politykę społeczną.

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS