Szczepienia medyków z "grupy zero" wstrzymane. "Zamieszanie wynika z ograniczonych dostaw"

13.02.2021 | Szczepienia medyków z "grupy zero" wstrzymane. "Zamieszanie wynika z ograniczonych dostaw"
13.02.2021 | Szczepienia medyków z "grupy zero" wstrzymane. "Zamieszanie wynika z ograniczonych dostaw"
Marek Nowicki | Fakty TVN
13.02.2021 | Szczepienia medyków z "grupy zero" wstrzymane. "Zamieszanie wynika z ograniczonych dostaw"Marek Nowicki | Fakty TVN

Część medyków wciąż czeka na pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Wstrzymane szczepienia "grupy zero" odbijają się na studentach kierunków medycznych, którzy praktyki muszą odbyć w szpitalach. W Polsce dotychczas dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19 otrzymało ponad 600 tysięcy osób, ale i tu pojawiają się problemy. Część seniorów na drugą dawkę będzie musiała poczekać dłużej niż zakładano.

Medycy w Bydgoszczy nie są już szczepieni przeciwko COVID-19. Nie dlatego, że wszyscy zostali zaszczepieni, tylko dlatego, że zabrakło dawek preparatu.

- Te szczepienia zostały rozpoczęte i niestety, w piątek otrzymaliśmy wiadomość, że zostały wstrzymane. Ci studenci, którzy otrzymali pierwszą dawkę, dostaną drugą dawkę szczepionki firmy Pfizer. Natomiast ci studenci, którzy nie dostali, nie dostaną nawet pierwszej szczepionki - przekazał prof. Zbigniew Włodarczyk dziekan Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum w Bydgoszczy, które jest częścią Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

To oznacza, że około 1500 studentów Collegium Medicum pracuje w dwóch dużych bydgoskich szpitalach klinicznych bez ochrony szczepionki. Ze szpitali wycofać ich nie można, bo studiów medycznych zdalnie przeprowadzić się nie da.

- Będę mieć praktyki na oddziale chirurgii, na oddziale pediatrii, na oddziale internistycznym, gdzie kontakt z pacjentami jest bardzo ważny i są to bardzo często pacjenci, którzy są w bardzo ciężkich stanach - zaznaczył Mariusz Wąsicki, przewodniczący samorządu studentów Collegium Medicum UMK.

Opóźnienia w podawaniu drugiej dawki

Rząd zaczął wstrzymywać szczepienia grupy zero w całym kraju już trzy tygodnie temu. Dlatego już kolejny tydzień, bez rezultatu, czekają na zaszczepienie medycy ze Słupska i Lublina.

- Nie udało mi się załapać nawet na pierwszą dawkę - mówił w rozmowie z "Faktami" TVN Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego. - Czekam grzecznie w kolejce. Zgłosiłem się w terminie, natomiast ze szpitala węzłowego nikt się do mnie na razie do tej pory nie odezwał. Na nasze próby odzywania się, dostaliśmy informację, że na razie nie ma szczepionki - dodał.

Niestety nie ma co liczyć, że sytuacja poprawi się w lutym. Oficjalnie wstrzymanie szczepień wśród medyków potrwa co najmniej do 7 marca. Co będzie dalej - nie wiadomo.

- Takie działanie, w którym rozpoczyna się szczepienie pacjentów zaliczonych do grupy pierwszej, nie kończąc grupy zerowej studentów, którzy są narażeni, którzy narażają pacjentów, wydaje mi się być niezrozumiałe - uważa prof. Zbigniew Włodarczyk.

- Zamieszanie wynika z ograniczonych dostaw do Polski i z tego, że na początku dzięki temu, że odkładaliśmy dawki na drugie szczepienie, mieliśmy taki bufor, który pozwalał nam na obsługę drugich dawek i obsługę bieżących szczepień - mówi prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

Najwyraźniej "bufor" się skończył, bo nie tylko nie są już szczepieni medycy, ale też pojawiają się opóźnienia w podawaniu drugiej dawki seniorom.

- Mamy na przyszły tydzień zaplanowane szczepienia drugą dawką tych pacjentów. Niestety nie dotrą szczepionki do nas na czas, na ten, na który (pacjenci - przyp. red.) mają wyznaczone terminy - przekazał Tomasz Zieliński.

Od końca grudnia do soboty 13 lutego w Polsce wykonano ponad dwa miliony szczepień. Dwie dawki dostało nieco ponad 600 tysięcy osób.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Protestów rolniczych ciąg dalszy. W piątek z utrudnianiami muszą się liczyć między innymi mieszkańcy Łodzi i Zgierza. Zablokowane są ważne ulice i jedno z największych skrzyżowań w regionie. 

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska się wyludnia. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za mniej niż cztery dekady będzie nas niewiele ponad 30 milionów. Jakich możemy spodziewać się konsekwencji depopulacji w tak dużej skali?

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS