Szczepienia medyków z "grupy zero" wstrzymane. "Zamieszanie wynika z ograniczonych dostaw"

13.02.2021 | Szczepienia medyków z "grupy zero" wstrzymane. "Zamieszanie wynika z ograniczonych dostaw"
13.02.2021 | Szczepienia medyków z "grupy zero" wstrzymane. "Zamieszanie wynika z ograniczonych dostaw"
Marek Nowicki | Fakty TVN
13.02.2021 | Szczepienia medyków z "grupy zero" wstrzymane. "Zamieszanie wynika z ograniczonych dostaw"Marek Nowicki | Fakty TVN

Część medyków wciąż czeka na pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Wstrzymane szczepienia "grupy zero" odbijają się na studentach kierunków medycznych, którzy praktyki muszą odbyć w szpitalach. W Polsce dotychczas dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19 otrzymało ponad 600 tysięcy osób, ale i tu pojawiają się problemy. Część seniorów na drugą dawkę będzie musiała poczekać dłużej niż zakładano.

Medycy w Bydgoszczy nie są już szczepieni przeciwko COVID-19. Nie dlatego, że wszyscy zostali zaszczepieni, tylko dlatego, że zabrakło dawek preparatu.

- Te szczepienia zostały rozpoczęte i niestety, w piątek otrzymaliśmy wiadomość, że zostały wstrzymane. Ci studenci, którzy otrzymali pierwszą dawkę, dostaną drugą dawkę szczepionki firmy Pfizer. Natomiast ci studenci, którzy nie dostali, nie dostaną nawet pierwszej szczepionki - przekazał prof. Zbigniew Włodarczyk dziekan Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum w Bydgoszczy, które jest częścią Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

To oznacza, że około 1500 studentów Collegium Medicum pracuje w dwóch dużych bydgoskich szpitalach klinicznych bez ochrony szczepionki. Ze szpitali wycofać ich nie można, bo studiów medycznych zdalnie przeprowadzić się nie da.

- Będę mieć praktyki na oddziale chirurgii, na oddziale pediatrii, na oddziale internistycznym, gdzie kontakt z pacjentami jest bardzo ważny i są to bardzo często pacjenci, którzy są w bardzo ciężkich stanach - zaznaczył Mariusz Wąsicki, przewodniczący samorządu studentów Collegium Medicum UMK.

Opóźnienia w podawaniu drugiej dawki

Rząd zaczął wstrzymywać szczepienia grupy zero w całym kraju już trzy tygodnie temu. Dlatego już kolejny tydzień, bez rezultatu, czekają na zaszczepienie medycy ze Słupska i Lublina.

- Nie udało mi się załapać nawet na pierwszą dawkę - mówił w rozmowie z "Faktami" TVN Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego. - Czekam grzecznie w kolejce. Zgłosiłem się w terminie, natomiast ze szpitala węzłowego nikt się do mnie na razie do tej pory nie odezwał. Na nasze próby odzywania się, dostaliśmy informację, że na razie nie ma szczepionki - dodał.

Niestety nie ma co liczyć, że sytuacja poprawi się w lutym. Oficjalnie wstrzymanie szczepień wśród medyków potrwa co najmniej do 7 marca. Co będzie dalej - nie wiadomo.

- Takie działanie, w którym rozpoczyna się szczepienie pacjentów zaliczonych do grupy pierwszej, nie kończąc grupy zerowej studentów, którzy są narażeni, którzy narażają pacjentów, wydaje mi się być niezrozumiałe - uważa prof. Zbigniew Włodarczyk.

- Zamieszanie wynika z ograniczonych dostaw do Polski i z tego, że na początku dzięki temu, że odkładaliśmy dawki na drugie szczepienie, mieliśmy taki bufor, który pozwalał nam na obsługę drugich dawek i obsługę bieżących szczepień - mówi prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

Najwyraźniej "bufor" się skończył, bo nie tylko nie są już szczepieni medycy, ale też pojawiają się opóźnienia w podawaniu drugiej dawki seniorom.

- Mamy na przyszły tydzień zaplanowane szczepienia drugą dawką tych pacjentów. Niestety nie dotrą szczepionki do nas na czas, na ten, na który (pacjenci - przyp. red.) mają wyznaczone terminy - przekazał Tomasz Zieliński.

Od końca grudnia do soboty 13 lutego w Polsce wykonano ponad dwa miliony szczepień. Dwie dawki dostało nieco ponad 600 tysięcy osób.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS