Wzrost płacy minimalnej lekarzy o 19 złotych brutto. "To budzi głęboką frustrację"

19.05.2021 | Wzrost płacy minimalnej lekarzy o 19 złotych brutto. "To budzi głęboką frustrację"
19.05.2021 | Wzrost płacy minimalnej lekarzy o 19 złotych brutto. "To budzi głęboką frustrację"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
19.05.2021 | Wzrost płacy minimalnej lekarzy o 19 złotych brutto. "To budzi głęboką frustrację"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o najniższym wynagrodzeniu w służbie zdrowia wywołał oburzenie wśród medyków. 19 złotych brutto - o tyle więcej mieliby od lipca 2021 dostać lekarze specjaliści w ramach gwarantowanych płac minimalnych. - To jest taka "wysublimowana" forma podziękowania - ocenia prezes Naczelnej Rady Lekarskiej profesor Andrzej Matyja.

Od początku epidemii w Polsce z powodu COVID-19 łącznie zmarło 478 medyków.

Kiedy wybuchła pandemia, medycy ruszyli do walki z koronawirusem. Każdy z nich miał świadomość, że lekarzy i pielęgniarek jest w Polsce za mało, ale - niezależnie od czasu spędzonego w szpitalach - dla nich liczyła się walka o zdrowie i życie Polaków. Większość z nich przez ostatni rok nawet nie wspominała o podwyżkach.

Rząd proponuje podwyżkę minimalnego wynagrodzenia w wysokości 19 złotych brutto miesięcznie dla lekarzy specjalistów.

- Gdy (...) po całym roku walki z pandemią państwo wychodzi i mówi: mamy dla ciebie 19 złotych w tym roku, to budzi głęboką frustrację - mówi Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Łodzi.

W środę w Sejmie politycy Prawa i Sprawiedliwości przekonywali, że sytuacja finansowa polskich medyków w ostatnich latach diametralnie się poprawiła.

- Te wynagrodzenia wzrosły - tak, jak pokazują ostatnio analizy - około o 30, 36 procent - twierdzi posłanka Prawa i Sprawiedliwości Józefa Szczurek-Żelazko.

Od przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej redakcja "Faktów" TVN usłyszała, że z nimi o nowych stawkach minimalnego wynagrodzenia minister zdrowia rozmawiać nie chciał. - Nie zareagował na żadne nasze pismo - mówi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej profesor Andrzej Matyja.

"Czujemy się niedocenieni"

Projekt ustawy w sprawie nowych stawek minimalnego wynagrodzenia dla medyków Rada Ministrów przyjęła w środę.

- Myślę, że to jest taka "wysublimowana" forma podziękowania polskiemu lekarzowi, polskiej pielęgniarce za trud, za heroizm, za walkę z epidemią - ocenia profesor Andrzej Matyja.

W środę rząd przedstawił również propozycję, jakie ma być najniższe wynagrodzenie dla poszczególnych zawodów medycznych - od lekarzy specjalistów poprzez pielęgniarki aż po fizjoterapeutów, a także niemedycznych pracowników służby zdrowia.

Łącznie na podwyżki rząd chce przeznaczyć 3,6 miliarda złotych.

- Projekt, tak jak zapowiadał minister Adam Niedzielski, tego wynagrodzenia minimalnego w służbie zdrowia jest w pewien sposób przełomem - mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Innego zdania są natomiast medycy. - Nie zgadzamy się absolutnie z tą propozycją (...). Wprowadzono do tej tabeli równorzędnie z nami pracowników niemedycznych, nasza odpowiedzialność jest zupełnie inna - podkreśla Ewa Dziurda-Józefowska, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii.

- Czujemy się niedocenieni w tak trudnym dla nas czasie. Wszyscy poświęciliśmy bardzo wiele - dodaje Monika Mazur, przewodnicząca Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Techników Radioterapii.

To pierwsza od trzech lat tak kluczowa dla wynagrodzeń medyków zmiana. Teraz projekt trafi do Sejmu.

Na 7 czerwca pielęgniarki i położne zaplanowały strajk ostrzegawczy.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS