30 stycznia 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W poniedziałek dowiedzieliśmy się, jaki sprzęt trafi do ratowników medycznych dzięki zbiórce jeszcze z zeszłego roku. Chodzi o urządzenia potrzebne wtedy, gdy nawet nie minuty, a sekundy mogą decydować o życiu lub śmierci.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy kupiła 131 aparatów do mechanicznej kompresji klatki piersiowej. Chodzi o to, żeby ratownicy medyczni - w kryzysowej sytuacji, kiedy trzeba na raz ratować więcej osób - mieli mechanicznego pomocnika, który uciśnięcia klatki piersiowej będzie mógł wykonywać za nich.
Do tego kupiono 143 aparaty USG typu FAST. - To wygląda dosłownie jak nasz domowy komputer, cała siła jest w głowicy (...), a więc ta głowica podłączona do ekranu daje nam taki szybki obrazek - tłumaczył Jerzy Owsiak, prezes fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Aparat USG typu FAST bardzo chcieliby otrzymać do karetki ratownicy z Głubczyc w Opolskiem.
- Pozwala to na trafne rozpoznanie pacjentów urazowych: czy to rozpoznanie jakiegoś płynu w jamach otrzewnowych, czy to w USG brzucha, klatki piersiowej, czy w jamie opłucnowej, w worku osierdziowym - wymienia Krzysztof Kozibroda, koordynator Pogotowia Ratunkowego w Głubczycach
Czyli tuż po wypadku pacjent będzie mógł mieć zrobione specjalistyczne badanie. Ponad sto takich aparatów już jest w użyciu w karetkach pogotowia, dzięki Orkiestrze będzie ich dwa razy więcej.
Torby ratownicze i pediatryczne do karetek
WOŚP kupił też torby ratownicze i pediatryczne do karetek. W środku będzie sprzęt na przykład do intubacji dzieci w różnym wieku i o różnej wadze. Na ten sprzęt liczą między innymi ratownicy spod Radomia.
- Dwie godziny temu dostaliśmy informację, że będziemy obdarowani sprzętem dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Czapki z głów dla wszystkich, którzy się przyczynili do tego, że możemy ten sprzęt mieć, używać go. Ucieszyliśmy się bardzo - mówi Piotr Małek, ratownik medyczny z Samorządowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Białobrzegach.
Zakupy sprzętu do karetek zostały dokonane z pieniędzy zebranych jeszcze podczas zeszłorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
- Kiedy kupujemy, nie kupujemy kota w worku, nie kupujemy od dziwnych handlarzy tego sprzętu. Kupujemy od firm, które są certyfikowane, które pracują w Polsce, firmy światowe i których urządzenia są używane na całym świecie - podkreślił Jerzy Owsiak.
W tym roku, już za niecałe dwa tygodnie, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w trzydziestym finale zagra dla dziecięcej okulistyki.
Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: tvn24