Większość nowych zakażeń jest na Śląsku. "Czy jest sens zamykać całe województwo?"

11.05.2020 | Większość nowych zakażeń jest na Śląsku. "Czy jest sens zamykać całe województwo?"
11.05.2020 | Większość nowych zakażeń jest na Śląsku. "Czy jest sens zamykać całe województwo?"
Renata Kijowska | Fakty TVN
11.05.2020 | Większość nowych zakażeń jest na Śląsku. "Czy jest sens zamykać całe województwo?"Renata Kijowska | Fakty TVN

W poniedziałek, do godziny 19, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu 330 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, z czego 213 w województwie śląskim. Ogniska choroby pojawiają się w kopalniach i rodzinach górników. Prezydent Sosnowca apeluje, żeby rząd nie zamykał pochopnie całego województwa śląskiego.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Nie ma czasu do stracenia, dlatego górnicy badają się nawet w nocy. Chodzi o bezpieczeństwo i najbliższą przyszłość nie tylko górników, ale i reszty mieszkańców regionu.

- Każdy się boi, takie są czasy. (...) Wśród moich kolegów jest kilka osób, które chorują, mają kwarantannę w domu. Jedni bardziej to znoszą, łagodniej, jedni ciężej - twierdzi Sławomir, pracownik KWK Murcki-Staszic.

Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że większość górników przechodzi zakażenie bezobjawowo. By zakażeni koronawirusem górnicy nie przychodzili do pracy i nie narażali zdrowych kolegów, od czwartku wykonano wśród pracowników śląskich kopalni 10 tysięcy testów na obecność koronawirusa. Na tysiąc pobranych w czwartek próbek aż 165 dało wynik pozytywny. Zdaniem wiceministra zdrowia Waldemara Kraski liczba zakażonych górników może z dnia na dzień rosnąć.

W województwie śląskim wykryto najwięcej zakażeń koronawirusem spośród wszystkich województw w Polsce. W poniedziałek, do godziny 19, dopisano 213 kolejnych przypadków w województwie śląskim.

- Jeżeli byśmy oddzielili Śląsk i kopalnie od przebiegu epidemii w Polsce, to byśmy już zaczęli mieć tendencję spadkową - zauważa minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Śląsk oddzielony od reszty kraju?

W ostatnich dniach Ministerstwo Zdrowia wspominało o wolniejszym niż w reszcie kraju znoszeniu obostrzeń na Śląsku. Prezydent Sosnowca apeluje do rządu, żeby nie podejmował decyzji pochopnie i wziął pod uwagę to, że województwo śląskie składa się z wielu regionów, w których jest różna sytuacja epidemiczna.

"Czy byłby sens zamykać całe województwo z powodu dużej liczby zachorowań wśród górników w śląskiej części, w szczególności w Rybniku?" - pyta na Twitterze prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

- Najważniejszym zadaniem jest (...) wygasić jak najszybciej te ogniska w kopalniach. Jeżeli tak się stanie, no to wydaje się, że nie będzie argumentów za tym, żeby wprowadzać dodatkowe restrykcje - twierdzi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Najtrudniejsza sytuacja epidemiczna panuje w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. W trzech kopaniach do 17 maja jest zawieszone wydobycie węgla.

- Mamy 488 górników z pozytywnym testem i 1600 osób przebywa w kwarantannie, ale te liczby też się zmieniają, ponieważ część osób z tej kwarantanny już może wrócić do pracy - informuje rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Na zawieszenie wydobycia do czwartku zdecydowała się także kopalnia Bobrek ze spółki Węglokoks Kraj.

Masowe testy

Do lęku przed wirusem dochodzi inny strach. - Informacje nie są za ciekawe i właśnie chcemy wiedzieć, na czym stoimy, czy będzie praca, czy jej nie będzie - mówi pan Sławomir.

Od kilku dni górnicy ustawiali się w wielogodzinnych kolejkach, aby poddać się testowi na obecność koronawirusa.

Sobotni korek przed szpitalem w Rybniku blokował do niego wjazd. - Osoba, która potrzebuje pomocy, potrzebuje dostać się na SOR, nie może, nie wiedząc nawet, co się dzieje. Nie wiedziałam o tym, że tutaj są wymazy brane dla górników - tak sytuację przed szpitalem opisywała w sobotę mieszkanka Rybnika.

Badaniom poddane będą także rodziny górników. - Do środy zostaną praktycznie wszyscy górnicy przetestowani. To jest 15 tysięcy osób. Także od jutra ruszają testy dla ich rodzin - zapewnia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Nie jest to początek zupełnie nowej epoki w internecie, ale znacząca zmiana. Chodzi o handel w sieci i unijną dyrektywę, która 1 lipca wchodzi w życie. Jeśli ktoś sprzedaje coś naprawdę okazjonalnie i mówimy o niedużych sumach, to nie dotyczą go te regulacje. Ale wszystko powyżej dwóch tysięcy euro będzie od tej pory raportowane prosto do skarbówki.

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 lipca wzrastają zarobki w ochronie zdrowia. To dobra wiadomość, ale od razu pojawiają się wątpliwości, czy poziom wynagrodzeń jest odpowiedni dla wykonywanej pracy. Do tego dochodzą różnice zarobków lekarzy na etacie i tych zatrudnionych na kontrakcie.

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Źródło:
Fakty TVN

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS