W szpitalach nie ma tlenu, podstawowe leki "stają się nie do zdobycia"


Około 150 ciał znaleziono w ostatnich dniach na brzegach rzeki Ganges w Indiach. Prawdopodobnie są to ciała osób zmarłych na COVID-19, których z nieznanego powodu nie spalono. To kolejna odsłona dramatu, który z powodu pandemii przygniata Indie. Świat spieszy z pomocą, ale ta pomoc to zaledwie ułamek potrzeb. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Oklepywanie po plecach to często jedyne, co do zaoferowania chorym na COVID-19 w Indiach mają bliscy.

- Powiedziałem personelowi medycznemu, że butla z tlenem jest pusta, moja matka drży z bólu. Powiedziałem lekarzowi: "proszę pana, tlen się skończył". Byłem u niego trzy razy, a on po prostu siedzi i rozmawia z żeńską obsługą i ani razu nie podszedł, żeby to sprawdzić – opowiada Raushik.

W mieście Bijnor na północy kraju, 180 kilometrów od Delhi, sytuacja pandemiczna jest dramatyczna. System służby ochrony zdrowia się załamał.

- Pokoje są w okropnym stanie. Jak można tu wydobrzeć? To piekło – mówi Sudesh.

Co chwilę przywożeni są kolejni chorzy.

- Regularnie przyjeżdżają pacjenci z terenów wiejskich i miejskich. Zaangażowaliśmy również dwa prywatne szpitale. Ale liczba jest dość duża. Nie ma co do tego wątpliwości. Liczba zakażonych jest bardzo duża – mówi Ramakant Pandey, przedstawiciel władz okręgu Bijnor.

Brakuje dosłownie wszystkiego. Począwszy od lekarzy.

- Nikt nie mówi nam, jakie lekarstwa podać. Musimy załatwiać tlen. Jeśli butla z tlenem wymaga wymiany, to również musimy prosić o to 10 razy. Personel powtarza tylko, że za jakiś czas przyjdzie lekarz – relacjonuje Aman.

- Mój ojciec ma trudności z oddychaniem i przywieźliśmy go tutaj. Nie ma tu tlenu. Szpital jest w bardzo złym stanie. Jestem na krawędzi wytrzymałości – opowiada Gajendra.

Kropla w morzu potrzeb

Mieszkańcy, by pomóc swoim bliskim, szukają leków na czarnym rynku. Nie ma ich w aptekach. Nawet szpitale muszą walczyć o każdą dawkę.

- Wszyscy pacjenci, u których występowały objawy po wykonaniu testu, wszyscy wypadli pozytywnie. Tak wiele leków, które są istotne w ciężkim przebiegu COVID-19, nawet te podstawowe jak sterydy, stają się nie do zdobycia lub kosztują ogromne pieniądze – przekazuje Kuljeet Gill, lekarka z New Delhi.

W desperacji wiele rodzin sięga po oszczędności życia.

- Lekarstwa mogliśmy dostać tylko na czarnym rynku. Pierwszego dnia kupiłem jedno opakowanie za 28 tysięcy rupii. Następnego dnia kupiłem jeszcze trzy. Każde po 28 tysięcy rupii. Trzeciego dnia opakowanie kosztowało już 30 tysięcy rupii – opowiada Mohd, mieszkaniec New Delhi.

W całym kraju dziennie przybywa po 350 tysięcy nowych zakażonych, dziennie umiera 4000 ludzi. To jednak tylko oficjalne dane. Wiele osób nie trafia do szpitali. Część trafia w ostatniej chwili i nie ma kiedy ich zdiagnozować.

W nocy z wtorku na środę do Indii przyleciał sprzęt medyczny, w tym tlen ofiarowany przez Koreę Południową. Ta dostawa - choć cenna - to zaledwie kropla w morzu potrzeb.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN