W styczniu w Polsce wykonano 80 przeszczepów. To najgorszy wynik od 14 lat

22.02.2022 | W styczniu w Polsce wykonano 80 przeszczepów. To najgorszy wynik od 14 lat
22.02.2022 | W styczniu w Polsce wykonano 80 przeszczepów. To najgorszy wynik od 14 lat
Marek Nowicki | Fakty TVN
22.02.2022 | W styczniu w Polsce wykonano 80 przeszczepów. To najgorszy wynik od 14 latMarek Nowicki | Fakty TVN

Trzeba bić na alarm. W styczniu w Polsce wykonano zaledwie 80 przeszczepów. To najgorszy wynik od 14 lat. Żyjemy w pandemii, szpitalne oddziały zamieniono w covidowe, ale wciąż są pacjenci, którzy czekają na narządy.

Janusz Stępień w pandemii ratunku się doczekał. Rok temu ekipa "Faktów" TVN towarzyszyła mu, kiedy karetka wiozła go na sygnale do szpitala na przeszczep wątroby.

Po operacji pan Janusz szybko wrócił do pełni sił, jednak kilka miesięcy później dopadł go koronawirus. Zdążył wcześniej zaszczepić się tylko jedną dawką. COVID-19 przeszedł bardzo ciężko. - Pani jedna wręcz zapytała mnie "ile pan ma żyć?". Jedno zawdzięczam lekarzom, którzy dokonali tego cudu dla mnie w szpitalu w Warszawie, i teraz drugi przypadek, gdzie udało mi się wyślizgać jeszcze - opowiada pan Janusz.

Życie udało się uratować też panu Piotrowi Gurbie. Kiedy Jerzy Stępień jechał karetką do szpitala, on też już czekał na swoją szansę. I jeszcze długo musiał poczekać. Przeszczep wątroby miał dopiero miesiąc temu. - Te wszystkie covidowe kwestie troszeczkę spowolniły przez ten ostatni czas w ogóle transplantacje, natomiast doczekałem się - mówi pan Piotr.

Coraz mniej przeszczepów

Jak bardzo COVID-19 spowolnił transplantacje, widać po liczbach. W styczniu lekarze w Polsce wykonali osiemdziesiąt przeszczepów od zmarłych dawców. To wynik nie tylko gorszy od zeszłorocznego, już pandemicznego (87), ale w ogóle najgorszy od czternastu lat. Problem dotyczy przede wszystkim nerek i wątrób.

- Zespoły nerkowe mają możliwość terapii nerkozastępczej. W związku z tym dializowania tych pacjentów i oczekiwania na spokojniejszy moment w transplantologii. W ogóle w medycynie. I mniejszą liczbę zakażeń COVID-19 - mówi Krzysztof Zając, mazowiecki koordynator do spraw transplantacji. - Wątrób przeszczepiamy, myślę, około 15 procent mniej niż w latach ubiegłych - dodaje.

Pandemia spowodowała, że pacjenci po transplantacjach często nie czują się bezpieczniej niż przed nimi. Leki zapobiegające odrzutom przeszczepów pogarszają bowiem ich odporność i wystawiają na działanie koronawirusa. Janusz Stępień po przeszczepie wątroby szybko wrócił do pracy, po COVID-19 od kilku miesięcy jest na zwolnieniu lekarskim. - Nie mam siły. Po prostu oddechowo ja już, powiedzmy, jestem z dobrą saturacją. Natomiast, jak bym się chciał wziąć do pracy jakiejś, to jest problem. Bo się szybko męczę i zadyszki dostaję. Także ten COVID-19 to jest ciężka choroba - mówi.

Pacjentom po przeszczepach lekarze proponują czwartą dawkę szczepionki.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Blisko 70 strzałów oddał pijany żołnierz w stronę samochodu, którym jechał ojciec z córką. To oznacza, że opróżnił niemal trzy magazynki. Na szczęście po tym, jak najpierw strzelał w powietrze, dziewczynka zdołała uciec z auta i kule trafiły tylko w jej pusty fotel. Prokuratura nie ma wątpliwości, że to było usiłowanie zabójstwa. Jak mogło do tego dojść? 

Pijany żołnierz oddał ponad 60 strzałów w Mielniku. "Oprócz sprzętu potrzebny jest tak zwany materiał ludzki"

Pijany żołnierz oddał ponad 60 strzałów w Mielniku. "Oprócz sprzętu potrzebny jest tak zwany materiał ludzki"

Źródło:
Fakty TVN

W środę Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Najogólniej mówiąc: to my mamy przeprowadzić Wspólnotę przez te najbliższe sześć miesięcy. To duże wyzwanie, bo czasy nie są łatwe - mowa zarówno o sytuacji na zewnątrz Unii, jak i wewnątrz niej.

Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"

Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"

Źródło:
Fakty TVN

Płaca minimalna wyraźnie w górę - od stycznia wynosi 4666 złotych brutto. Z pozoru to dobra informacja, jednak nie dla wszystkich. Dla przedsiębiorców oznacza to wzrost kosztów prowadzenia biznesów, które częściowo zostaną przerzucone na konsumentów. To rodzi zaś ryzyko wzrostu inflacji.

Inflacja i spłaszczenie wynagrodzeń. Ekonomiści wskazują na efekty uboczne wzrostu płacy minimalnej

Inflacja i spłaszczenie wynagrodzeń. Ekonomiści wskazują na efekty uboczne wzrostu płacy minimalnej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mieszkańcy są przerażeni i mówią o profanacji, a policja próbuje znaleźć sprawcę. W powiecie strzeleckim w województwie opolskim ktoś kradnie figurki i obrazy sakralne z przydrożnych kapliczek, a w ich miejsce wstawia karykatury świętych.

Giną figurki i obrazy z przydrożnych kapliczek. W ich miejsce pojawiają się karykatury świętych

Giną figurki i obrazy z przydrożnych kapliczek. W ich miejsce pojawiają się karykatury świętych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie ma podstaw do tego, żeby minister finansów podejmował jakąkolwiek decyzję - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Marek Safjan, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Odniósł się w ten sposób do przyjęcia przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania finansowego komitetu PiS, realizującego tym samym decyzję nieuznawanej izby Sądu Najwyższego. Zdaniem Safjana treść uchwały PKW w tej sprawie to "prawnicze kuriozum".

Profesor Safjan o "prawniczym kuriozum". "Wydaje się, że nie ma żadnej decyzji"

Profesor Safjan o "prawniczym kuriozum". "Wydaje się, że nie ma żadnej decyzji"

Źródło:
TVN24

- On nie uważa nic na żaden ważny temat, nikt nie wie, jakie ma poglądy, ale mamy go kupić - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Lubnauer (KO) o kandydacie PiS na prezydenta. Według wiceministry edukacji Karol Nawrocki "chce być jak taki kot w worku". Europoseł Adam Jarubas (PSL) ocenił, że Nawrocki "może być narzędziem w rękach prezesa Kaczyńskiego".

"Chce być jak kot w worku, którego mamy kupić"

"Chce być jak kot w worku, którego mamy kupić"

Źródło:
TVN24

Od początku izraelskiej operacji w Strefie Gazy, która była reakcją na bestialski atak Hamasu, w enklawie zginęło ponad 45 tysięcy ludzi. Ponad 108 tysięcy zostało rannych. To najnowsze dane lokalnych władz. Ci, którzy nie zginęli ani nie zostali ranni, w większości musieli uciekać ze swoich domów. O bezpieczeństwo jest bardzo trudno - zwłaszcza teraz, gdy tak bardzo spadły tam temperatury. Są kolejne doniesienia o noworodkach, które zmarły z wyziębienia.

Tragiczna sytuacja przesiedlonych Palestyńczyków. "Z powodu niskiej temperatury zmarło w ostatnich dniach co najmniej pięcioro dzieci"

Tragiczna sytuacja przesiedlonych Palestyńczyków. "Z powodu niskiej temperatury zmarło w ostatnich dniach co najmniej pięcioro dzieci"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kijów wstrzymał tranzyt rosyjskiego gazu przez swoje terytorium. "Rosja traci rynki, poniesie też straty finansowe. Europa podjęła już decyzję o rezygnacji z rosyjskiego surowca" - oznajmił ukraiński minister energetyki. Patrząc na to, jak przez lata Rosja zmonopolizował europejski rynek energetyczny - to po prostu rewolucja. Co dalej?

Nowy Rok rozpoczął się historyczną decyzją Ukrainy. Co zamiast rosyjskiego gazu?

Nowy Rok rozpoczął się historyczną decyzją Ukrainy. Co zamiast rosyjskiego gazu?

Źródło:
Fakty TVN