Inflacja i spłaszczenie wynagrodzeń. Ekonomiści wskazują na efekty uboczne wzrostu płacy minimalnej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Inflacja i spłaszczenie wynagrodzeń. Ekonomiści wskazują na efekty uboczne wzrostu płacy minimalnej
Inflacja i spłaszczenie wynagrodzeń. Ekonomiści wskazują na efekty uboczne wzrostu płacy minimalnej
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Inflacja i spłaszczenie wynagrodzeń. Ekonomiści wskazują na efekty uboczne wzrostu płacy minimalnejStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Płaca minimalna wyraźnie w górę - od stycznia wynosi 4666 złotych brutto. Z pozoru to dobra informacja, jednak nie dla wszystkich. Dla przedsiębiorców oznacza to wzrost kosztów prowadzenia biznesów, które częściowo zostaną przerzucone na konsumentów. To rodzi zaś ryzyko wzrostu inflacji.

Od 1 stycznia o ponad 350 złotych wzrosła płaca minimalna - teraz wynosi 4666 złotych brutto, co daje na rękę nieco ponad 3500 złotych. 

- Jestem nauczycielem, więc jeżeli widzę, że osoba, która posiada mniejsze kwalifikacje, będzie zarabiała podobnie jak ja, a jestem osobą, która ukończyła studia, dokształca się, pracuje w zawodzie już szósty rok, no to wydaje mi się, że nie jest to sprawiedliwe - uważa jeden z nauczycieli.

ZOBACZ TAKŻE: Najwyższe pensje w Polsce. Kwoty robią wrażenie

Rzeczywiście, podwyżki na pewno trafią do najmniej zarabiających. Ci, co zarabiają nieco więcej, mogą czuć się pokrzywdzeni, ponieważ większość pracodawców nie przewiduje adekwatnych podwyżek dla wszystkich. 

- Mamy jakiś fundusz płac i ten fundusz płac jest zawsze ograniczony, i jeżeli mamy tam też ograniczony fundusz na podwyżki, to on zostanie skonsumowany przez tych, którzy zarabiają najmniej, czyli ci pracownicy, którzy są najlepiej wykwalifikowani, ci, którzy mają najwyższe umiejętności i największe doświadczenie, to po prostu dla nich z tego funduszu nie wystarczy, bo cały fundusz zostanie skonsumowany przez podwyżkę płacy minimalnej - wyjaśnia Paweł Skotnicki z kancelarii finansowej. 

Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko
Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystkoTVN24

Spłaszczenie wynagrodzeń

Ekonomiści ostrzegają, że dochodzi do spłaszczenia poziomu wynagrodzeń. Osoby pracujące na mniej odpowiedzialnych stanowiskach zbliżają się do zarobków tych, którzy ponoszą większą odpowiedzialność. 

- Wzrost płacy minimalnej wywołuje pewną presję na wzrost przeciętnych płac. To oczywiste, że osoby, które zarabiały niedawno więcej niż minimalna, dzisiaj się zbliżają do minimalnej, zgłoszą się do swojego pracodawcy prawdopodobnie z roszczeniem o odpowiednią, adekwatną podwyżkę - wskazuje prof. Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. 

CZYTAJ TEŻ: Mało znane, a dobrze płatne. W tych zawodach warto szukać pracy

W ciągu ostatnich lat najniższa krajowa rosła w rekordowym tempie. - W ciągu ostatniej dekady płaca minimalna w Polsce wzrosła niemalże trzykrotnie - 2,7 razy. To oznacza wielki postęp z jednej strony z punktu widzenia kreowania dochodów realnych ludności, ale z drugiej strony to tworzy pewne koszty po stronie biznesowej - zwraca uwagę Aneta Zelek.

Płaca minimalna w Polscegov.pl

Wyższe koszty dla pracodawców

Od 1 stycznia utrzymanie każdego pracownika jest wyższe o 450 złotych, a to rodzi kolejne wyzwania przed przedsiębiorcami. 

- Jak z każdym rokiem wszystkie zmiany to tak naprawdę podwyżki dla przedsiębiorców. My zatrudniamy w tej chwili 40 pracowników i nowy rok to podwyżka wynagrodzeń dla wszystkich, wynosząca dla całej firmy około 40 tysięcy złotych - mówi Łukasz Ignacyk, prezes firmy medycznej Gremedig. - Myślałem, że coś się zmieni na lepsze. Nie ukrywając, już tamten rok był nieciekawy, bo jednak te koszty wzrastają - ocenia Robert Kozłowski z Hotelu Logos w Zakopanem. 

ZOBACZ TEŻ: Podatki, składki, akcyza. Tu szykują się podwyżki

To częściowo na pewno zostanie przerzucone na konsumentów. To zaś grozi wyższą inflacją, która zgodnie z przewidywaniami w pierwszej połowie roku wyniesie powyżej 5 procent. 

- Możemy się spodziewać tego, że tak zwana spirala cenowo-płacowa czy płacowo-cenowa zadziała i tym razem, i odczujemy to trochę w cenach - przyznaje prof. Aneta Zelek. 

Wtedy znowu zaczniemy tracić. Nasze wynagrodzenia realnie zaczną spadać. Ekonomiści jednak uspokajają, że nasza gospodarka w tym roku będzie w czołówce UE pod względem wzrostu gospodarczego. - Polska będzie najszybciej rozwijającą się dużą gospodarką w Europie w tym roku i to też się odbije na wynagrodzeniach Polaków - prognozuje prof. dr hab. Marcin Piątkowski, ekonomista z Akademii Leona Koźmińskiego. 

To będzie wpływać in plus na nasze wynagrodzenia. - One dalej będą rosły w bardzo dobrym tempie, 3-4 procent wartości realnych po odjęciu inflacji. Cały czas pozostaniemy pod tym względem europejskim liderem - wskazuje Marcin Piątkowski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS