W Polsce dramatycznie brakuje nauczycieli. Przemysław Czarnek: to nie jest żaden problem

W Polsce dramatycznie brakuje nauczycieli. Przemysław Czarnek: to nie jest żaden problemtvn24

Najgorzej jest w dużych miastach i w szkołach branżowych. Jak wylicza Związek Nauczycielstwa Polskiego, w Polsce brakuje około 20 tysięcy nauczycieli. Dyrektorzy szkół szukają nauczycieli, gdzie się tylko da. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek nie widzi problemu.

Przed pierwszym dzwonkiem wszystko powinno być zapięte na ostatni guzik, ale to nie remont jest największym wyzwaniem dla dyrektora Zespołu Szkół Budowlanych w Poznaniu. W placówce, którą zarządza, brakuje nauczycieli języka angielskiego, biologii, informatyki i przedmiotów zawodowych.

- To będzie dla nas organizacyjnie bardzo trudne, ponieważ od września na pewno nie będzie się odbywała część lekcji, więc będziemy musieli dokonywać jakichś przedziwnych zastępstw - informuje Arkadiusz Dratwa, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Poznaniu.

W jeszcze gorszej sytuacji jest Marcin Józefaciuk, dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła w Łodzi. Od zaraz potrzebuje 10 nauczycieli, najlepiej takich, którzy - tak jak on - uczyliby kilku przedmiotów naraz.

- Znajomy przez znajomą znajomego, staramy się gdzieś na rynku znaleźć, poszukujemy po uniwersytetach, politechnikach, na portalach społecznościowych, czy też na nieformalnych portalach lub poprzez powiatowy urząd pracy. Odzew jest albo żaden, albo minimalny - wylicza Józefaciuk.

Nauczycieli brakuje w całym kraju

W podobnej sytuacji, ale nie aż tak dramatycznej jak szkoły branżowe, są niemal wszystkie szkoły w Polsce. Chętnych do nauczania jest tym mniej, im większe miasto.

- My zapraszamy do współpracy nawet nauczycieli emerytów, ale nie każdy z nich chce już podejmować pracę - zwraca uwagę Anna Listewnik, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 57 w Gdańsku.

Przed szkołami większe wyzwanie niż zwykle, bo w ławkach zasiądzie od 200 do 300 tysięcy uczniów z Ukrainy.

- My sobie radzimy tylko i wyłącznie dzięki temu, że bardzo wielu nauczycieli uczy na półtora etatu, uczą na dwa etaty, biorą godziny ponadwymiarowe, dzięki temu jesteśmy w stanie jeszcze ułożyć plany lekcji - mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Ostatecznością są wyjścia awaryjne. - Zdarza się, że dyrektorzy zatrudniają nauczycieli bez kwalifikacji i tak się może zdarzyć, ale tylko i wyłącznie za naszą zgodą, i na określony okres - wyjaśnia Jerzy Sołtysiak, wicekurator oświaty w województwie zachodniopomorskim.

Minister Czarnek problemu nie widzi

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek jednak twierdzi, że wakatów jest tyle samo od lat.

- To jest dwa procent. To jest tak, jakby w szkole, w której jest 50 nauczycieli zatrudnionych, brakowało jednego. To jest żaden problem - stwierdził Czarnek w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

To, w czym minister edukacji nie widzi żadnego problemu, Związek Nauczycielstwa Polskiego przelicza na mniej więcej 20 tysięcy wakatów.

- To jest ogromna wyrwa, bo nawet jak pan minister mówi, że to jest zjawisko cykliczne, to jest nieprawda. To pytanie do pana ministra: co robi jako minister, żeby tego zjawiska nie było w kolejnych latach, żebyśmy nie byli w takim rozemocjonowanym stanie w przededniu roku szkolnego - komentuje Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Co minister robi, żeby wakatów nie było? Też chcielibyśmy wiedzieć, ale w Ministerstwie Edukacji i Nauki we wtorek nikt nie dał się wywołać do tablicy.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wysłał sygnał SOS prosto z leżących na Pacyfiku wysp Tonga. Mówił o kryzysie, za który całkowicie odpowiedzialni są ludzie, a którego konsekwencją jest szybki wzrost poziomu mórz i oceanów. Wyspy takie jak Tonga po prostu toną.  

Wyspy na Pacyfiku na pierwszy rzut oka to raj. Jednak niedługo mogą zniknąć. Antonio Guterres wysłał SOS

Wyspy na Pacyfiku na pierwszy rzut oka to raj. Jednak niedługo mogą zniknąć. Antonio Guterres wysłał SOS

Źródło:
Fakty TVN

Farhan Alkadi przez ponad 10 miesięcy był przetrzymywany przez terrorystów z Hamasu w tunelach w południowej części Strefy Gazy. 52-latka, który należy do mniejszości Beduinów, uwolnili izraelscy żołnierze. Razem z setkami innych zakładników został porwany przez Hamas 7 października zeszłego roku. Premier Izraela Benjamin Netanjahu usłyszał od niego w rozmowie telefonicznej, że wielu ludzi wciąż czeka na uwolnienie.

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Źródło:
Fakty TVN

Dobra wiadomość dla turystów wypoczywających w Świnoujściu: wszystkie kąpieliska są otwarte, sinice zniknęły. Niestety, są miejsca w których z ich powodu nie wolno wchodzić do wody. Lekarze i ratownicy apelują, żeby nie bagatelizować ostrzeżeń. Naukowcy tłumaczą, że sinice to nie glony, tylko cyjanobakterie, z którymi przez zmianę klimatu będziemy mieli do czynienia coraz częściej.

Kiedy żar leje się z nieba, trudno wysiedzieć na plaży. Przez sinice nie wszędzie można się kąpać

Kiedy żar leje się z nieba, trudno wysiedzieć na plaży. Przez sinice nie wszędzie można się kąpać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego. W Stanach Zjednoczonych nastąpi prezentacja pierwszego myśliwca F-35 dla Polski. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Docelowo do Wojska Polskiego trafią 32 takie maszyny. "To prawdziwa rewolucja w polskich siłach zbrojnych" - mówią wojskowi.  

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Decyzja PKW w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS może mieć wpływ na pozbawienie partii subwencji przez trzy lata - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były szef Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Dodał, że "na pewno są podstawy ku temu, żeby rozważyć to i taką decyzję podjąć". PKW za miesiąc ma jeszcze ocenić złożone przez partię PiS sprawozdanie za 2023 rok.

PiS może stracić subwencję na trzy lata. Hermeliński: są podstawy, żeby taką decyzję podjąć

PiS może stracić subwencję na trzy lata. Hermeliński: są podstawy, żeby taką decyzję podjąć

Źródło:
TVN24

- Podpis premiera oznacza, że na dniach zgromadzenie Izby Cywilnej wybierze i przedstawi prezydentowi trzech neosędziów jako kandydatów na prezesa - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego sędzia Piotr Prusinowski. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii, podkreślał, że wybór prezesa Izby SN "nie jest kwestią trzeciorzędną", tylko "pierwszoplanową".

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

Źródło:
TVN24, OKO. press

Główny lekarz Stanów Zjednoczonych mówi wprost - amerykańscy rodzice są tak zestresowani, że właściwie nie są w stanie funkcjonować. Mowa jest o poważnym zagrożeniu dla zdrowia publicznego. Wśród problemów są troski natury finansowej, ale nie tylko.

Ponad 40 procent rodziców w USA ma problem z normalnym funkcjonowaniem. To "stres rodzicielski"

Ponad 40 procent rodziców w USA ma problem z normalnym funkcjonowaniem. To "stres rodzicielski"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Australia dołącza do grona państw, gdzie prawo do bycia offline zapewnia kodeks pracy. Związki zawodowe uważają, że korzyści odniosą nie tylko pracownicy, ale też pracodawcy.

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS