Minister zapowiada zmiany w sprawie zwolnień z WF-u. "Trzeba uważać, żeby nie wylać dziecka z kąpielą"

Minister zapowiada zmiany w sprawie zwolnień z WF-u. "Trzeba uważać, żeby nie wylać dziecka z kąpielą"
Minister zapowiada zmiany w sprawie zwolnień z WF-u. "Trzeba uważać, żeby nie wylać dziecka z kąpielą"
Katarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu
Minister zapowiada zmiany w sprawie zwolnień z WF-u. "Trzeba uważać, żeby nie wylać dziecka z kąpielą"Katarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu

Minister sportu chce zająć się nie tyle powodami nagminnych zwolnień z lekcji wychowania fizycznego, ale samymi zwolnieniami. Te dłuższe byłyby uznawane tylko, jeśli wystawi je lekarz specjalista. Dotychczas mógł to zrobić także lekarz rodzinny. Sprawa budzi mieszane uczucia.

Według szacunków Ministerstwa Zdrowia zajęcia WF-u regularnie omija nawet 30 procent uczniów. Minister sportu i turystyki zapowiada, że to się zmieni. - Te statystyki zostaną radykalnie zmniejszone, ponieważ tak zwane zwolnienia z lekcji WF-u, semestralne czy dłuższe, będą respektowane tylko wówczas, gdy wystawi je lekarz specjalista - zapowiada Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki.

Teraz zwolnienia mogą wystawiać również lekarze POZ czy pediatrzy, u których rodzice często powołują się na dalekie od medycznych powody. - Bardzo wiele osób zgłasza się po zwolnienie lekarskie z zajęć wychowania fizycznego, ze względu na to, że albo obniżają one średnią ocen, albo WF-y są na przykład w środku godzin lekcyjnych i nie ma możliwości dziecko umycia się, chodzi spocone cały dzień w szkole - wyjaśnia Michał Matyjaszczyk, kierownik Zakładu Medycyny Rodzinnej, IZCMP w Łodzi.

Systemowy problem?

Jak przyznaje dyrektor jednej ze szczecińskich podstawówek i jednocześnie nauczyciel WF-u, powodów niechęci do udziału w lekcjach wychowania fizycznego trzeba też szukać wśród jego kolegów po fachu. - Jakaś część problemu tkwi w nas samych nauczycielach, w części z nas. Niektórzy wychodzą z założenia, że to, co podobało się 20 lat temu, podoba się i teraz. Albo to, co podoba się mnie, to powinno się podobać też uczniom, a niestety nie zawsze tak jest - przekonuje Krzysztof Ponikowski, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 8 w Szczecinie, nauczyciel WF-u.

Dzieci narzekają też na niesprawiedliwy, promujący konkretne wyniki, a nie postępy, system oceniania. Dla niektórych problemem jest poczucie wstydu i braku prywatności w szatniach. - (Dzieci - przyp. red.) słyszą, również od dorosłych, niewybredne komentarze na temat swojego ciała, na temat swojej wagi, sprawności. W pewnym momencie, w okresie dojrzewania, te komentarze bywają bardzo bolesne. Nikt nie rozmawia z nimi o tym, jak ich ciało się rozwija czy powinno się rozwijać - opowiada Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl.

Jeśli dzieci mają chętnie chodzić na WF - nad tymi zagadnieniami też trzeba się pochylić. - To, co mi się w tym pomyśle nie podoba i co od razu budzi wątpliwości również samych nauczycieli, a przede wszystkim uczniów i uczennic, to takie założenie, że jak kogoś zmusimy, przymusimy, odbierzemy mu możliwość odmówienia tego ćwiczenia na WF-ie, to on z automatu stanie się czynnym uczestnikiem czy uczestniczką tych lekcji - mówi Justyna Suchecka.

Brak ruchu

Lekcje WF-u są bez wątpienia potrzebne. W Polsce coraz więcej dzieci zmaga się z nadwagą i otyłością, których przyczyną jest nie tylko niezdrowe jedzenie. - Coraz częściej widzimy dzieci przykute do elektroniki, do tabletów, smartfonów, telewizorów. Za naszych czasów tego ruchu i spędzania czasu "na trzepaku" było po prostu więcej - zauważa Jakub Mauricz, dietetyk i trener personalny.

- Ten moment WF-u w szkole jest często jedyną sytuacją, kiedy dzieciaki się ruszają - dodaje Michał Matyjaszczyk.

Nowe regulacje mogą zwiększyć frekwencję, ale doktor Matyjaszczyk zaleca ostrożność. W końcu wśród zwalnianych z lekcji WF-u dzieci są i takie, które naprawdę uczestniczyć w nich nie mogą. - Trzeba uważać, żeby nie wylać dziecka z kąpielą. Czasami dostanie się do tego specjalisty po raz kolejny tylko po to, żeby wziąć ten odpowiedni "papierek", też może być kłopotliwe - alarmuje.

- Propozycja ministra sportu jest ciekawą propozycją, będziemy nad nią pracowali - zapowiada Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy zmiany zasad wystawiania zwolnień z lekcji wychowania fizycznego mogłyby wejść w życie.

Autor: Katarzyna Czupryńska-Chabros / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN