W jednej chwili stracili dach nad głową. Rodzina Kurków potrzebuje pomocy

W jednej chwili stracili dach nad głową. Rodzina Kurków potrzebuje pomocy
W jednej chwili stracili dach nad głową. Rodzina Kurków potrzebuje pomocy
Tomasz Kanik | Fakty po południu
W jednej chwili stracili dach nad głową. Rodzina Kurków potrzebuje pomocyTomasz Kanik | Fakty po południu

W wyniku wichury, która przeszła nad gminą Strzegom na początku września, rodzina z trójką dzieci straciła dach nad głową. Teraz lokalne władze uruchamiają zbiórkę pieniędzy. Koszt remontu oszacowano wstępnie na około pół miliona złotych.

Gminę Strzegom nawiedziła nawałnica, w której ucierpiał dom rodziny Kurków. Poszkodowani w jednej chwili zostali bez dachu nad głową. Dom jest bardzo duży, ale równie duże są straty. Dach budynku nadaje się wyłącznie do remontu. Potrzeba również wyremontować wnętrze, żeby można było w budynku zamieszkać.

Gdy pojawiła się nawałnica, mieszkająca w domu rodzina przebywała w jego wnętrzu. Przed zagrożeniem rodzina wraz z dziećmi uciekła do kotłowni. Poszkodowanym pomagały nie tylko służby, ale również sąsiedzi. Jednak pomoc cały czas trwa. Nie jest ona tylko doraźna, ale ma wymiar długofalowy.

- Na sam remont dachu szacunkowo liczymy, że jest potrzebne 150 tysięcy. Ogłosiliśmy zbiórki, burmistrz miasta i gminy Strzegom Zbigniew Suchyta ogłosił zbiórkę na stronie pomagam.pl. Tam jest już około 10 tysięcy. Dołączyły się kościoły, parafie - opowiada Aleksandra Bocheńska z Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzegomiu.

Poszkodowani w tej chwili mieszkają w Świebodzicach.

- Zaraz po tej nawałnicy dostałem telefon od kolegi, że ma mieszkanie, wolne stoi, i że możemy zamieszkać - opowiada pan Damian Kurek.

Rodzina jak najszybciej chciałaby jednak wrócić do starego domu.

Zbiórka pieniędzy na pomoc poszkodowanym prowadzona jest na stronie pomagam.pl

Autor: Tomasz Kanik / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nie jest to początek zupełnie nowej epoki w internecie, ale znacząca zmiana. Chodzi o handel w sieci i unijną dyrektywę, która 1 lipca wchodzi w życie. Jeśli ktoś sprzedaje coś naprawdę okazjonalnie i mówimy o niedużych sumach, to nie dotyczą go te regulacje. Ale wszystko powyżej dwóch tysięcy euro będzie od tej pory raportowane prosto do skarbówki.

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 lipca wzrastają zarobki w ochronie zdrowia. To dobra wiadomość, ale od razu pojawiają się wątpliwości, czy poziom wynagrodzeń jest odpowiedni dla wykonywanej pracy. Do tego dochodzą różnice zarobków lekarzy na etacie i tych zatrudnionych na kontrakcie.

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Źródło:
Fakty TVN

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że wskaźnik skrajnego ubóstwa w Polsce wzrósł o 2 punkty procentowe, osiągając poziom 6,6 procent. Tak źle nie było od 2015 roku, czyli przed wprowadzeniem świadczenia 500 plus, kiedy wskaźnik ten wynosił 6,5 procent. Eksperci winą obarczają poprzedni rząd, wskazując, że zaniedbał politykę społeczną.

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS