Ustawa o dostępie do informacji publicznej w TK. Organizacje pozarządowe zaniepokojone

15.12.2021 | Ustawa o dostępie do informacji publicznej w TK. Organizacje pozarządowe zaniepokojone
15.12.2021 | Ustawa o dostępie do informacji publicznej w TK. Organizacje pozarządowe zaniepokojone
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
15.12.2021 | Ustawa o dostępie do informacji publicznej w TK. Organizacje pozarządowe zaniepokojoneKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Trybunał Konstytucyjny ma zdecydować, czy przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej są wystarczająco precyzyjne. Taki wniosek złożyła pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska. Organizacje pozarządowe obawiają się, że uwzględnienie wniosku utrudni dostęp do informacji publicznej.

Trybunał Konstytucyjny w środę odroczył rozprawę w sprawie stwierdzenia konstytucyjności przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. W każdym momencie może wyznaczyć nowy termin rozprawy, a jej wynik może oznaczać koniec jawności w Polsce. - Stracimy tak naprawdę istotne narzędzie narzędzie kontroli tego, jak sprawowana jest władza publiczna - alarmuje Marcin Wolny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Gdyby uznano zaskarżone przepisy za niekonstytucyjne, minister zdrowia nie musiałby już codziennie podawać liczby osób zakażonych koronawirusem. - To, że minister zdrowia taką informację udostępni, to będzie już, można powiedzieć, grzeczność z jego strony. Nie będzie on zobowiązany ustawą - wyjaśnia Mirosław Wróblewski z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

To pierwsza prezes Sądu Najwyższego złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem prof. Małgorzaty Manowskiej ustawa o dostępie do informacji publicznej nie precyzuje pojęć "władza publiczna" i "osoby pełniące funkcje publiczne", a ponadto nie chroni prywatności urzędników. Manowska kwestionuje też konstytucyjność nakładania kary na tych, którzy odmawiają podania informacji.

Uznanie niekonstytucyjności tego ostatniego przepisu byłoby bardzo na rękę Fundacji "Lux Veritatis" ojca Tadeusza Rydzyka, która ma właśnie proces karny za odmowę podania danych na temat rządowych dotacji.

- Jak Trybunał orzeknie, że przepis jest niekonstytucyjny, to sprawa ujawnienia wydatków Fundacji "Lux Veritatis" się zakończy i w zasadzie zostaniemy pozbawieni tej wiedzy, czyli co się z tymi pieniędzmi publicznymi dzieje - ostrzega Szymon Osowski z Sieci Obywatelskiej "Watchdog Polska".

Krystyna Pawłowicz w składzie orzekającym

W składzie orzekającym Trybunału jest Krystyna Pawłowicz, która już rozstrzygnęła, jaki ma być wyrok. "Wspieram Fundację Lux Veritatis i nie życzę sobie udostępniania informacji na ten temat lewackiej, antychrześcijańskiej sieci Watchdog Polska nękającej sądownie tę katolicką Fundację" - napisała Pawłowicz na Twitterze.

Wcześniej w składzie orzekającym była prezes Julia Przyłębska. Nagle zastąpiła ją Krystyna Pawłowicz. - Naszym zdaniem nie jest bez przyczyny. Jest to po to, żeby przypilnować tego, żeby ten przepis karny również został uznany za niekonstytucyjny - uważa Szymon Osowski.

- Staramy się o to, aby dowiedzieć się, jak Trybunał Konstytucyjny wyznacza sędziów do spraw. Czy zachowuje ustawowe reguły, czy tak naprawdę pani prezes Przyłębska dowolnie sobie ustala - informuje Marcin Wolny.

Trybunał - organ publiczny - takiej publicznej informacji odmawia. Jeśli uzna, że przepisy ustawy są niekonstytucyjne, cała jego działalność będzie utajniona.

Wartość dostępu do informacji publicznej

Brak sprzeciwu oznacza przyzwolenie. W tym wypadku na to, by władza i jej znajomi mogli się ukryć. Bez dostępu do informacji publicznej media stracą możliwość kontrolowania władzy, jej urzędników i ich błędów.

W specjalnym apelu redakcje przypominają, że "bez ustawy o dostępie do informacji publicznej nie dowiedzielibyśmy się o milionowych dotacjach dla o. Rydzyka, reprywatyzowanych w Warszawie kamienicach, listach poparcia dla neo-KRS czy podejrzanym zakupie respiratorów".

Organizacje społeczne przypominają też inne sprawy. - To są kulisy funkcjonowania tajnych więzień CIA. Fundacja, w trybie dostępu do informacji publicznej, zdobyła informacje na temat tego, że określone osoby przywożono do Kiejkut, ale już nie wywożono - przypomina Marcin Wolny.

Uznanie niekonstytucyjności przepisów ustawy w zakresie kwestionowanym przez Małgorzatę Manowską będzie oznaczać, że władza będzie mogła ignorować wszystkie pytania dziennikarzy i organizacji społecznych, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN