Ustawa o dostępie do informacji publicznej w TK. Organizacje pozarządowe zaniepokojone

15.12.2021 | Ustawa o dostępie do informacji publicznej w TK. Organizacje pozarządowe zaniepokojone
15.12.2021 | Ustawa o dostępie do informacji publicznej w TK. Organizacje pozarządowe zaniepokojone
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
15.12.2021 | Ustawa o dostępie do informacji publicznej w TK. Organizacje pozarządowe zaniepokojoneKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Trybunał Konstytucyjny ma zdecydować, czy przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej są wystarczająco precyzyjne. Taki wniosek złożyła pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska. Organizacje pozarządowe obawiają się, że uwzględnienie wniosku utrudni dostęp do informacji publicznej.

Trybunał Konstytucyjny w środę odroczył rozprawę w sprawie stwierdzenia konstytucyjności przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. W każdym momencie może wyznaczyć nowy termin rozprawy, a jej wynik może oznaczać koniec jawności w Polsce. - Stracimy tak naprawdę istotne narzędzie narzędzie kontroli tego, jak sprawowana jest władza publiczna - alarmuje Marcin Wolny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Gdyby uznano zaskarżone przepisy za niekonstytucyjne, minister zdrowia nie musiałby już codziennie podawać liczby osób zakażonych koronawirusem. - To, że minister zdrowia taką informację udostępni, to będzie już, można powiedzieć, grzeczność z jego strony. Nie będzie on zobowiązany ustawą - wyjaśnia Mirosław Wróblewski z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

To pierwsza prezes Sądu Najwyższego złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem prof. Małgorzaty Manowskiej ustawa o dostępie do informacji publicznej nie precyzuje pojęć "władza publiczna" i "osoby pełniące funkcje publiczne", a ponadto nie chroni prywatności urzędników. Manowska kwestionuje też konstytucyjność nakładania kary na tych, którzy odmawiają podania informacji.

Uznanie niekonstytucyjności tego ostatniego przepisu byłoby bardzo na rękę Fundacji "Lux Veritatis" ojca Tadeusza Rydzyka, która ma właśnie proces karny za odmowę podania danych na temat rządowych dotacji.

- Jak Trybunał orzeknie, że przepis jest niekonstytucyjny, to sprawa ujawnienia wydatków Fundacji "Lux Veritatis" się zakończy i w zasadzie zostaniemy pozbawieni tej wiedzy, czyli co się z tymi pieniędzmi publicznymi dzieje - ostrzega Szymon Osowski z Sieci Obywatelskiej "Watchdog Polska".

Krystyna Pawłowicz w składzie orzekającym

W składzie orzekającym Trybunału jest Krystyna Pawłowicz, która już rozstrzygnęła, jaki ma być wyrok. "Wspieram Fundację Lux Veritatis i nie życzę sobie udostępniania informacji na ten temat lewackiej, antychrześcijańskiej sieci Watchdog Polska nękającej sądownie tę katolicką Fundację" - napisała Pawłowicz na Twitterze.

Wcześniej w składzie orzekającym była prezes Julia Przyłębska. Nagle zastąpiła ją Krystyna Pawłowicz. - Naszym zdaniem nie jest bez przyczyny. Jest to po to, żeby przypilnować tego, żeby ten przepis karny również został uznany za niekonstytucyjny - uważa Szymon Osowski.

- Staramy się o to, aby dowiedzieć się, jak Trybunał Konstytucyjny wyznacza sędziów do spraw. Czy zachowuje ustawowe reguły, czy tak naprawdę pani prezes Przyłębska dowolnie sobie ustala - informuje Marcin Wolny.

Trybunał - organ publiczny - takiej publicznej informacji odmawia. Jeśli uzna, że przepisy ustawy są niekonstytucyjne, cała jego działalność będzie utajniona.

Wartość dostępu do informacji publicznej

Brak sprzeciwu oznacza przyzwolenie. W tym wypadku na to, by władza i jej znajomi mogli się ukryć. Bez dostępu do informacji publicznej media stracą możliwość kontrolowania władzy, jej urzędników i ich błędów.

W specjalnym apelu redakcje przypominają, że "bez ustawy o dostępie do informacji publicznej nie dowiedzielibyśmy się o milionowych dotacjach dla o. Rydzyka, reprywatyzowanych w Warszawie kamienicach, listach poparcia dla neo-KRS czy podejrzanym zakupie respiratorów".

Organizacje społeczne przypominają też inne sprawy. - To są kulisy funkcjonowania tajnych więzień CIA. Fundacja, w trybie dostępu do informacji publicznej, zdobyła informacje na temat tego, że określone osoby przywożono do Kiejkut, ale już nie wywożono - przypomina Marcin Wolny.

Uznanie niekonstytucyjności przepisów ustawy w zakresie kwestionowanym przez Małgorzatę Manowską będzie oznaczać, że władza będzie mogła ignorować wszystkie pytania dziennikarzy i organizacji społecznych, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Do sądu w Nowym Jorku trafił akt oskarżenia przeciwko pracownikom stacji RT, znanej wcześniej jako Russia Today. Przekazali oni miliony dolarów na szerzenie w USA prokremlowskiej propagandy. Na platformach internetowych ukazały się dziesiątki antyukraińskich tekstów. Okazuje się, że pisanych za rosyjskie pieniądze. Podobnie jak w Ameryce Rosja może działać na całym świecie.

Pracownicy rosyjskiej telewizji, firma w Tennessee i 10 milionów dolarów. Jest akt oskarżenia

Pracownicy rosyjskiej telewizji, firma w Tennessee i 10 milionów dolarów. Jest akt oskarżenia

Źródło:
Fakty TVN

"Trudno mi sobie wyobrazić nawet model tej pani, która byłaby tą kandydatką" - tymi słowami prezes Prawa i Sprawiedliwości rozwiał nadzieje na prezydenturę jakiejkolwiek kobiety w swojej partii. Tymczasem do niedawna właśnie modelową kandydatką wydawała się Beata Szydło. Partyjna nominacja jej się po prostu należała. Co zatem poszło nie tak?

Dlaczego ani Szydło, ani Morawiecki nie są modelowymi kandydatami PiS na prezydenta?

Dlaczego ani Szydło, ani Morawiecki nie są modelowymi kandydatami PiS na prezydenta?

Źródło:
Fakty TVN

Tylko w ostatni weekend niemal 300 osób próbowało przedostać się przez granicę białorusko-polską. Co się z nimi dzieje, jak im się nie uda? Część błąka się jeszcze po lasach i próbuje znowu, część wraca tam, skąd tak bardzo chcieli uciec. Potem próbują jeszcze raz dostać się do UE, wiedząc, że to droga przez piekło.

Jak wyglądają losy imigrantów, którym nie udało się przedostać do Europy i wrócili tam, skąd chcieli uciec?

Jak wyglądają losy imigrantów, którym nie udało się przedostać do Europy i wrócili tam, skąd chcieli uciec?

Źródło:
Fakty TVN

Czterodniowy tydzień pracy, kredyt mieszkaniowy zero procent, obniżka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - każdy z rządowych koalicjantów obiecał w kampanii co innego, a teraz się spierają, co z tego można i co jest sens zrealizować.

Kredyt zero procent, składka zdrowotna, czterodniowy dzień pracy. Długa lista sporów w koalicji

Kredyt zero procent, składka zdrowotna, czterodniowy dzień pracy. Długa lista sporów w koalicji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

David Gilmour ma 78 lat i od niemal dekady nie wydał nowej płyty. Aż do teraz. Jest nowy album i są pierwsze oceny, a także zapowiedź trasy koncertowej.

Fani na tę premierę czekali blisko dekadę. Wyszedł nowy album Davida Gilmoura

Fani na tę premierę czekali blisko dekadę. Wyszedł nowy album Davida Gilmoura

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezydent zarzuca obecnym służbom, ludziom, którzy bronią interesów Polski, rzeczy niegodne. I to niedobrze o nim świadczy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceszef MON Paweł Zalewski. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który komentując doniesienia w sprawie udostępnienia akt śledztwa podejrzanemu o szpiegostwo Pawłowi Rubcowowi, stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Donalda Tuska współpracują z rosyjskimi odpowiednikami. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa mówił z kolei, że "doskonale rozumie oburzenie pana prezydenta". Prokuratura podkreśla, że Rubcow nie zobaczył w dokumentach żadnych tajemnic państwowych.

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

Źródło:
TVN24

Minister finansów musi rozważyć, czy chce przeznaczać środki na instytucje, co do których wiadomo, że ich działanie wygeneruje odszkodowania od naszego państwa - powiedział w "Faktach po Faktach" sędzia Waldemar Żurek. Poinformował, że na spotkaniu z Donaldem Tuskiem padła propozycja wycofania się z finansowania z budżetu państwa na przykład neo-KRS. Przyznał, że reakcja premiera była taka, że "to jest kwestia do rozważenia". Prezes NRA mecenas Przemysław Rosati oznajmił zaś, że dla niego najważniejszym ustaleniem spotkania była zapowiedź "cyfryzacji wymiaru sprawiedliwości" i "uproszczenia procedur".

Kulisy rozmów z premierem i "ważna odpowiedź" na temat finansowania neo-KRS

Kulisy rozmów z premierem i "ważna odpowiedź" na temat finansowania neo-KRS

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS