Tragiczna codzienność mieszkańców Chersonia. "Strasznie jest chodzić po mieście i patrzeć na to wszystko"


Rosjanie wciąż bombardują ukraińskie miasta. W wyniku ostatniego ostrzału w Chersoniu zginęli kolejni cywile, a ciała niektórych wciąż są ulicach. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzega obywateli, by byli gotowi na każdy scenariusz ze strony wroga.

W sobotę - w Wigilię Bożego Narodzenia - Rosjanie ostrzelali centrum Chersonia. Zginęło 10 cywilów, a 58 osób odniosło obrażenia. Nagrania z miejsca ataku, z ofiarami leżącymi na ulicach, to brutalny ale realny obraz agresji Rosji na Ukrainę.

- Strasznie jest chodzić po mieście i patrzeć na to wszystko - mówi Olga Morozowa, pielęgniarka z Chersonia.

Kobieta pracuje w szpitalu, do którego trafiły ofiary rosyjskiego ataku. - Trafił do nas mały chłopiec, miał 10 lat. Został ranny odłamkiem w szyję. Uratował go sweter, bo odłamek wbił się w sweter - opowiada.

Władze regionu wzywają mieszkańców do ewakuacji. Codziennie bezpłatne autobusy zabierają ludzi przez Mikołajów do Odessy.

- Załatwiamy paczki z pomocą dla uchodźców i dla tych którzy walczą - podkreśla Siergiej Mazur, lekarz ze szpitala położniczego w Odessie.

Siergiej działa też jako wolontariusz w Centrum Związku Polaków w Odessie. Jego rodzina jest w Polsce. - Moja żona pracuje w Opolu w szpitalu, synek chodzi do szkoły, a ja tutaj - mówi lekarz.

- Żyjemy z dnia na dzień, żeby nie powiedzieć z minuty na minutę. Były wielokrotnie wczoraj i dziś alarmy lotnicze włączane - mówi ksiądz Wojciech Stasiewicz, dyrektor Caritas w Charkowie.

Dlatego duchowny spotkania wigilijne organizował w piwnicy, bo tam jest bezpieczniej. Z tych samych powodów w Kijowie mieszkańcy kolędowali na stacji metra. - To jest po prostu niewiarygodne, nie da się tego opisać słowami, zwłaszcza, że teraz w całej Ukrainie ogłoszono alarm przeciwrakietowy - mówi Jarosław Melnychuk, mieszkaniec Kijowa.

- Nasz humor i te uczucia, tradycje - bardzo w to wierzymy - podkreśla Irina Tatarenko, mieszkanka Kijowa. - To jest właśnie to, o co walczymy i czego bronimy - dodaje Konstantyn Tatarenko.

Atak na rosyjską bazę strategiczną

W poniedziałek władze Ukrainy ogłosiły, że złożą wniosek o wykluczenie Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ. To na razie wniosek wyłącznie symboliczny, bo taka procedura - bez zgody Rosji - jest praktycznie niemożliwa.

- Zostało już tylko kilka dni tego roku. Musimy mieć świadomość, że nasz wróg będzie starał się uczynić ten czas ciemnym i trudnym. Wiem, że ciemność nie przeszkodzi nam w doprowadzeniu do kolejnych porażek naszych najeźdźców. Musimy być jednak gotowi na każdy scenariusz - ostrzega prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W poniedziałek tuż po północy media ukraińskie i rosyjskie poinformowały o ataku na terenie Rosji. Na udostępnionych nagraniach z rejonu ważnej dla Kremla bazy lotnictwa Engels, oddalonej 800 kilometrów od ukraińskiej granicy, widać moment eksplozji. Rosjanie twierdzą, że bazę miały zaatakować ukraińskie drony.

Z bazy Engels Rosjanie wysyłają strategiczne bombowce Tu-95, by atakować cywilne cele w Ukrainie.

Dostawy sprzętu, zapasów materiałowych, paliwa, żywności i lekarstw to - jak mówi generał Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO - klucz do walki obronnej Ukrainy.

- Jesteśmy na bardzo trudnym etapie wojny. (...) Mam nadzieję, że bateria Patriot, na której się pewnie już szkolą w bazach amerykańskich na Zachodzie (ukraińscy żołnierze - przyp. red.), szybko zostanie wdrożona do walki - podkreśla generał.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN