Tony żywności marnowane rocznie. Z pomocą przychodzi specjalna aplikacja

01.10.2020 | Tony żywności marnowane rocznie. Z pomocą przychodzi specjalna aplikacja
01.10.2020 | Tony żywności marnowane rocznie. Z pomocą przychodzi specjalna aplikacja
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
01.10.2020 | Tony żywności marnowane rocznie. Z pomocą przychodzi specjalna aplikacjaMarzanna Zielińska | Fakty TVN

W Polsce do kosza rocznie trafia kilka milionów ton jedzenia. Przeciętna polska rodzina wyrzuca w ten sposób do śmieci ponad dwa tysiące złotych. Dlatego z pomocą przychodzi aplikacja, która chce pokazać, że nie ma już więcej miejsca na marnotrawstwo.

W każdej kuchni zazwyczaj zostaje coś na koniec dnia, ale dzięki aplikacji Too Good To Go jedzenie z łódzkich restauracji może się nie zmarnować. Po godzinie 20 cena posiłku spada do symbolicznej opłaty.

- Od momentu, kiedy korzystamy z aplikacji Too Good To Go. ograniczyliśmy wyrzucanie jedzenia praktycznie o 80 procent - opowiada Mateusz Jakubczak z wege bistro Takżetego w Łodzi.

Do aplikacji przyłącza się coraz więcej restauracji, barów, kawiarni, stacji benzynowych, cukierni i piekarni.

- My oferujemy nadwyżki warzyw bądź pieczywa - mówi Marcin Kusyk z bistro Mora w Gdyni.

Aplikacja Too Good To Go chce udowodnić, że lepiej, gdy jedzenie trafi na czyjś stół niż do śmietnika. - To jest też kwestia szacunku i do ludzi którzy tego jedzenia nie mają, i do samego jedzenia, i powiedzmy do zwierząt, które są zabijane do tego jedzenia - ocenia mieszkaniec Łodzi Jakub Kowalczyk.

- To jest bardzo dobry pomysł dlatego, że nie wszystkich stać na to, żeby sobie kupić pełnowymiarowy posiłek - dodaje mieszkanka Łodzi Agnieszka.

Rocznie do kosza trafia pięć milionów ton żywości

Motto "ratuj jedzenie, ratuj planetę", które towarzyszy aplikacji Too Good To Go trafiło już do telefonów prawie 26 milionów ludzi na świecie. To motto ma również dać do myślenia o jedzeniu marnowanym w domach.

W Polsce do kosza - pomijając gastronomię - trafia rocznie pięć milionów ton żywności.

- Wyobraźmy sobie, że kupujemy w sklepie trzy pełne siatki jedzenia i od razu jedną z nich wyrzucamy do kosza. Taka to jest skala - zwraca uwagę Karolina Woźniak z Too Good To Go.

Statystyczna polska rodzina wraz z jedzeniem wyrzuca od dwóch do trzech tysięcy złotych rocznie.

- Mamy zbyt duży wybór, czasami kupujemy zbyt dużo żywności, nie podchodzimy z odpowiednią wartością do żywności, więc chyba najwięcej to, co mamy do zrobienia, to wśród nas konsumentów - ocenia Marek Borowski, prezes Polskiej Federacji Banków Żywności.

Marnowanie żywności przyczyną kryzysu?

Produkcja żywności jest jedną z głównych przyczyn kryzysu klimatycznego.

Produkcja mięsa i pasz odpowiada za emisję aż jednej szóstej gazów cieplarnianych i zużywa 70 procent zasobów wody słodkiej na świecie.

- Jeżeli będzie postępował kryzys klimatyczny, to pogłębi się kryzys wodny i będzie coraz mniej obszarów, na których możemy uprawiać żywność. Będziemy mieć coraz większy kłopot z potencjalnym ryzykiem kryzysu żywnościowego czy klęskami głodu - mówi Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Global Compact Network Poland.

Oszczędzanie żywności, a tym samym zmniejszenie jej produkcji, to największa inwestycja w przyszłość do której każdy - w domu czy poza domem - może przyłożyć rękę.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prokuratura nadzorowana przez Zbigniewa Ziobrę umorzyła śledztwo - nie chciała zbadać gigantycznych zarobków w Orlenie, także Daniela Obajtka. Chodzi o ponad osiem milionów złotych wydane z pominięciem tak zwanej ustawy kominowej. Teraz jednak prokuratura wraca do sprawy i zainteresowała się też Jackiem Sasinem, który nadzorował Orlen.

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by cesarek było średnio 15 procent. W Polsce jest to 50 procent. Dlaczego tak się dzieje? Lekarze wskazują, że kobiety nie chcą cierpieć w trakcie porodu, bo wciąż jest problem ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w 2023 roku zaledwie 17 procent porodów naturalnych było w Polsce znieczulanych.

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Źródło:
Fakty TVN

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że wskaźnik skrajnego ubóstwa w Polsce wzrósł o 2 punkty procentowe, osiągając poziom 6,6 procent. Tak źle nie było od 2015 roku, czyli przed wprowadzeniem świadczenia 500 plus, kiedy wskaźnik ten wynosił 6,5 procent. Eksperci obarczają winą poprzedni rząd, wskazując, że zaniedbał politykę społeczną.

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rozumiem, że jest przestrzeń do zadośćuczynienia na gruncie etycznym, moralnym i politycznym - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, pytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. Jak dodał, "podejście PiS i Jarosława Kaczyńskiego gwarantowało, że niczego się nie załatwi".

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

Źródło:
TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Huragan Beryl przetacza się nad Karaibami i niszczy wszystko na swojej drodze. Wiatr wieje z prędkością nawet 290 kilometrów na godzinę i niemal wymyka się skali. Meteorolodzy już kwalifikują go do huraganu 5. kategorii, choć wcześniej prognozowano, że będzie to tylko burza tropikalna.

Rozwinął się najszybciej historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Rozwinął się najszybciej historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS