Grenlandczycy pójdą do urn. "Dyskusje na temat niepodległości i naszej tożsamości znacznie się nasiliły"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Grenlandczycy pójdą do urn. "Dyskusje na temat niepodległości i naszej tożsamości znacznie się nasiliły"
Grenlandczycy pójdą do urn. "Dyskusje na temat niepodległości i naszej tożsamości znacznie się nasiliły"
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Grenlandczycy pójdą do urn. "Dyskusje na temat niepodległości i naszej tożsamości znacznie się nasiliły"Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ostatnich tygodniach Donald Trump wielokrotnie mówił o potrzebie przejęcia Grenlandii przez USA. Wyspa obecnie ma status autonomicznego terytorium Danii. Trump jednak nie wykluczył użycia siły, by przejąć nad nią kontrolę. 11 marca odbędą się wybory do grenlandzkiego parlamentu. Zainteresowanie wyspą rozbudziło dyskusję wśród Grenlandczyków, jak widzą swoją przyszłość.

To mogą być najważniejsze wybory w historii Grenlandii. Mieszkańcy największej wyspy na świecie zdecydują o składzie miejscowego parlamentu. 

- Grenlandczycy muszą mądrze wybrać swoją drogę. Wierzymy, że przyszłość naszego kraju powinna być kształtowana przez nas samych, ale ważne jest, aby pozostać otwartym na współpracę z innymi krajami, takimi jak Stany Zjednoczone czy Kanada - mówi Liv Aurora Jensen, kandydatka Partii Wspólnota Ludzka. 

CZYTAJ TEŻ: "Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Głosowanie w wyborach do 31-osobowego parlamentu Grenlandii odbędzie się 11 marca. Datę zaproponował premier lokalnego rządu, a inicjatywę poparł jednomyślnie cały parlament. - To odpowiedni moment, by ludzie poszli do wyborów, podjęli decyzję. Jesteśmy z tego zadowoleni. Głosowaliśmy za rozpisaniem tych wyborów - mówi Erik Jensen, minister finansów Grenlandii z rządzącej partii Siumut. 

Grenlandia, zdjęcie poglądowePAP/EPA/Ida Marie Odgaard

Grenlandczycy podkreślają swoją tożsamość

Wyspa od wieków powiązana jest z Danią, ale nastroje wśród mieszkańców ewoluują. Coraz głośniej mówi się o suwerenności i szacunku dla rdzennej kultury. 

- Chcemy być szanowani jako ludzie, chcemy być szanowani jako Inuici ze swoją kulturą. Przez setki lat Duńczycy nas nie szanowali, nie pomagali nam się rozwijać. Po prostu dawali nam pieniądze co roku i mówili: radźcie sobie. Nie pomagali nam. Mówili o nas źle, jak o osobach trzeciej kategorii. Tacy nie jesteśmy - podkreśla Liv Aurora Jensen.

ZOBACZ TEŻ: Grenlandia częścią USA? Wymowne wyniki sondażu wśród mieszkańców wyspy

Była kolonia obecnie funkcjonuje jako terytorium półautonomiczne, bo w ramach Królestwa Danii w 2009 roku Grenlandczycy uzyskali prawo do ogłoszenia niepodległości w drodze referendum. Wybory mogą okazać się kluczowe dla dalszych rozmów z Kopenhagą. - Najważniejsze jest rozpoczęcie procesu uniezależniania się od Danii - wskazuje Pele Broberg, lider populistycznej partii Naleraq.

Rozmowy o Grenlandii. Premier Danii spotkała się z prezydentem Francji
Rozmowy o Grenlandii. Premier Danii spotkała się z prezydentem FrancjiReuters

Donald Trump chce przejąć Grenlandię

Droga do samostanowienia jest długa i zaczęła się dość niedawno. Sytuacja nabrała jednak tempa po tym, jak Donald Trump ponownie ogłosił, że jest zainteresowany wyspą. Pomysł kupna Grenlandii przez Stany Zjednoczone odbił się szerokim echem. Grenlandię w styczniu prywatnie odwiedził Donald Trump Junior. Spotkał się z mieszkańcami i telefonicznie połączył się też z ojcem. 

Amerykański prezydent zasugerował potem, że nie wyklucza użycia presji ekonomicznej lub nawet militarnej, by osiągnąć swój cel zdobycia wyspy, ale władze Grenlandii wielokrotnie powtarzały, że nie jest ona na sprzedaż. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Miałoby sens". Szef Komitetu Wojskowego UE o rozmieszczeniu wojsk unijnych na Grenlandii   

- Wizyta Donalda Trumpa Juniora sprawiła, że dyskusje na temat niepodległości i naszej tożsamości znacznie się nasiliły. Myślę, że był to szok dla Danii. Rząd duński i ludzie w Danii nagle się obudzili, bo największa potęga na świecie powiedziała: chcemy Grenlandii, bo wy nie potraficie się nią zająć ani jej rozwijać - zauważa Liv Aurora Jensen.

Donald Trump junior przyleciał na Grenlandię
Donald Trump junior przyleciał na GrenlandięReuters

Grenlandczycy obawiają się zagranicznej ingerencji

Lokalny rząd, choć widzi w ewentualnej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi szansę na rozwój, to obawia się zagranicznej ingerencji, także w trakcie kampanii. Dlatego w parlamencie wylądował projekt ustawy zakazujący przyjmowania darowizn politycznych z zagranicy. 

W projekcie ustawy zapisano, że partie, w tym ich sekcje lokalne i młodzieżowe, nie mogą otrzymywać datków od darczyńców zagranicznych lub anonimowych, określanych jako ci, którzy przebywają lub mają miejsce zamieszkania poza Grenlandią. 

Eksperci wskazują, że na Grenlandii znajduje się około 30 procent światowych zasobów metali ziem rzadkich, niezbędnych do rozwijania nowoczesnych technologii. 

W poniedziałek Donald Trump przekazał, że jest zainteresowany metalami ziem rzadkich w Ukrainie, która ma złoża litu, potrzebnego choćby do produkcji baterii. Prezydent USA dodał, że wkrótce ma zostać podpisana umowa na dostęp do złóż wspomnianych metali w zamian za dalszą pomoc w obronie Ukrainy przed agresją Rosji. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Ida Marie Odgaard

Pozostałe wiadomości

W rządzie, podobnie jak w kampanii wyborczej, mieszkania znów są w centrum uwagi. Za kilka dni Polacy mają poznać rządowy plan rozwiązania kryzysu mieszkaniowego. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy przez te kilka dni rząd się w tej sprawie porozumie. - W budżecie są rekordowe środki, jeśli chodzi o wsparcie mieszkalnictwa - przekonuje Jan Grabiec, szef kancelarii premiera.

Polityka mieszkaniowa wciąż jest przedmiotem sporu w rządzie. "W budżecie są rekordowe środki"

Polityka mieszkaniowa wciąż jest przedmiotem sporu w rządzie. "W budżecie są rekordowe środki"

Źródło:
Fakty TVN

Pół miliarda złotych poszło w Lasach Państwowych za rządów PiS na cele, które z lasem miały niewiele wspólnego - podsumowuje ministra klimatu i środowiska. Z kolei eksperci podsumowują działania obecnego rządu w sprawie lasów i przypominają, że nie powinien poprzestać jedynie na rozliczeniach poprzedniej ekipy.

Zjednoczona Prawica wydawała setki milionów z Lasów Państwowych na wiele rzeczy, ale nie na lasy

Zjednoczona Prawica wydawała setki milionów z Lasów Państwowych na wiele rzeczy, ale nie na lasy

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent Donald Trump rozważa nałożenie ceł na towary z Unii Europejskiej. We wtorek w ramach polskiej prezydencji unijni ministrowie na nieformalnym posiedzeniu zajęli się tym tematem i ewentualną odpowiedzią. W poniedziałek sprawa ceł była też przedmiotem dyskusji na nieformalnym szczycie unijnych liderów, który był poświęcony kwestiom bezpieczeństwa.

Liderzy Unii Europejskiej reagują na groźby Donalda Trumpa. "Na szali jest bardzo wiele"

Liderzy Unii Europejskiej reagują na groźby Donalda Trumpa. "Na szali jest bardzo wiele"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jak na razie tylko 1 procent firm zainteresował się nowym narzędziem do szybkiej weryfikacji uprawnień kierowców. Wdrożyło je w styczniu Ministerstwo Cyfryzacji po tragicznym wypadku w Warszawie, kiedy pracujący dla firmy kurierskiej mężczyzna śmiertelnie potrącił na przejściu dla pieszych 14-latka. Kierowca, jak się później okazało, prowadził dostawczego busa mimo odebranych uprawnień.

Jest nowe narzędzie po tragicznym wypadku. Ale niewielu przewoźników o nim wie

Jest nowe narzędzie po tragicznym wypadku. Ale niewielu przewoźników o nim wie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Skoro premier powiedział, że taka rekonstrukcja będzie, to znaczy, że będzie - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra zdrowia Izabela Leszczyna, pytana o słowa Donalda Tuska. - Pewnie mniejszy rząd, czyli jeden minister zajmujący się większym obszarem, ma sens. Tym bardziej że dostaliśmy po PiS-ie spory chaos - oceniła.

"Nie można powiedzieć, że to ministerstwo relaksu"

"Nie można powiedzieć, że to ministerstwo relaksu"

Źródło:
TVN24

- Nie można w tak bezczelny sposób, i to jeszcze będąc byłym ministrem sprawiedliwości, odwracać się plecami do prawa i sprawiedliwości - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 kandydat na prezydenta Szymon Hołownia (Trzecia Droga), odnosząc się do postawy byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W programie przekazał, jak zagłosuje w Sejmie nad wnioskiem o uchylenie Ziobrze immunitetu w zakresie kary porządkowej 30 dni aresztu.

Hołownia zdradził, jak zagłosuje w sprawie Ziobry. "Bylibyśmy na kolejnym etapie"

Hołownia zdradził, jak zagłosuje w sprawie Ziobry. "Bylibyśmy na kolejnym etapie"

Źródło:
TVN24

Napastnik otworzył ogień w szkole dla dorosłych w miejscowości Örebro w Szwecji. Sprawca miał zabić 10 osób, a potem popełnić samobójstwo. Policja wykluczyła motyw terrorystyczny. Według szwedzkich mediów napastnikiem był 35-letni, bezrobotny mężczyzna, mieszkaniec Örebro. Dziennikarze dotarli do jego krewnych, którzy opisywali go jako samotnika, izolującego się od rodziny.

Strzelanina w szkole w Szwecji. Policja wykluczyła motyw terrorystyczny

Strzelanina w szkole w Szwecji. Policja wykluczyła motyw terrorystyczny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To człowiek, który rozpowszechniał dezinformację dotyczącą szczepionek, teorie spiskowe dotyczące zdrowia publicznego i nieufność wobec branży medycznej. Teraz wiele wskazuje na to, że Robert F. Kennedy zostanie amerykańskim sekretarzem zdrowia.

Robert F. Kennedy rozpowszechniał teorie spiskowe. Jest kandydatem na sekretarza zdrowia USA

Robert F. Kennedy rozpowszechniał teorie spiskowe. Jest kandydatem na sekretarza zdrowia USA

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS