Grenlandczycy pójdą do urn. "Dyskusje na temat niepodległości i naszej tożsamości znacznie się nasiliły"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ostatnich tygodniach Donald Trump wielokrotnie mówił o potrzebie przejęcia Grenlandii przez USA. Wyspa obecnie ma status autonomicznego terytorium Danii. Trump jednak nie wykluczył użycia siły, by przejąć nad nią kontrolę. 11 marca odbędą się wybory do grenlandzkiego parlamentu. Zainteresowanie wyspą rozbudziło dyskusję wśród Grenlandczyków, jak widzą swoją przyszłość.

To mogą być najważniejsze wybory w historii Grenlandii. Mieszkańcy największej wyspy na świecie zdecydują o składzie miejscowego parlamentu. 

- Grenlandczycy muszą mądrze wybrać swoją drogę. Wierzymy, że przyszłość naszego kraju powinna być kształtowana przez nas samych, ale ważne jest, aby pozostać otwartym na współpracę z innymi krajami, takimi jak Stany Zjednoczone czy Kanada - mówi Liv Aurora Jensen, kandydatka Partii Wspólnota Ludzka. 

CZYTAJ TEŻ: "Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Głosowanie w wyborach do 31-osobowego parlamentu Grenlandii odbędzie się 11 marca. Datę zaproponował premier lokalnego rządu, a inicjatywę poparł jednomyślnie cały parlament. - To odpowiedni moment, by ludzie poszli do wyborów, podjęli decyzję. Jesteśmy z tego zadowoleni. Głosowaliśmy za rozpisaniem tych wyborów - mówi Erik Jensen, minister finansów Grenlandii z rządzącej partii Siumut. 

Grenlandia, zdjęcie poglądowePAP/EPA/Ida Marie Odgaard

Grenlandczycy podkreślają swoją tożsamość

Wyspa od wieków powiązana jest z Danią, ale nastroje wśród mieszkańców ewoluują. Coraz głośniej mówi się o suwerenności i szacunku dla rdzennej kultury. 

- Chcemy być szanowani jako ludzie, chcemy być szanowani jako Inuici ze swoją kulturą. Przez setki lat Duńczycy nas nie szanowali, nie pomagali nam się rozwijać. Po prostu dawali nam pieniądze co roku i mówili: radźcie sobie. Nie pomagali nam. Mówili o nas źle, jak o osobach trzeciej kategorii. Tacy nie jesteśmy - podkreśla Liv Aurora Jensen.

ZOBACZ TEŻ: Grenlandia częścią USA? Wymowne wyniki sondażu wśród mieszkańców wyspy

Była kolonia obecnie funkcjonuje jako terytorium półautonomiczne, bo w ramach Królestwa Danii w 2009 roku Grenlandczycy uzyskali prawo do ogłoszenia niepodległości w drodze referendum. Wybory mogą okazać się kluczowe dla dalszych rozmów z Kopenhagą. - Najważniejsze jest rozpoczęcie procesu uniezależniania się od Danii - wskazuje Pele Broberg, lider populistycznej partii Naleraq.

Rozmowy o Grenlandii. Premier Danii spotkała się z prezydentem Francji
Rozmowy o Grenlandii. Premier Danii spotkała się z prezydentem FrancjiReuters

Donald Trump chce przejąć Grenlandię

Droga do samostanowienia jest długa i zaczęła się dość niedawno. Sytuacja nabrała jednak tempa po tym, jak Donald Trump ponownie ogłosił, że jest zainteresowany wyspą. Pomysł kupna Grenlandii przez Stany Zjednoczone odbił się szerokim echem. Grenlandię w styczniu prywatnie odwiedził Donald Trump Junior. Spotkał się z mieszkańcami i telefonicznie połączył się też z ojcem. 

Amerykański prezydent zasugerował potem, że nie wyklucza użycia presji ekonomicznej lub nawet militarnej, by osiągnąć swój cel zdobycia wyspy, ale władze Grenlandii wielokrotnie powtarzały, że nie jest ona na sprzedaż. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Miałoby sens". Szef Komitetu Wojskowego UE o rozmieszczeniu wojsk unijnych na Grenlandii   

- Wizyta Donalda Trumpa Juniora sprawiła, że dyskusje na temat niepodległości i naszej tożsamości znacznie się nasiliły. Myślę, że był to szok dla Danii. Rząd duński i ludzie w Danii nagle się obudzili, bo największa potęga na świecie powiedziała: chcemy Grenlandii, bo wy nie potraficie się nią zająć ani jej rozwijać - zauważa Liv Aurora Jensen.

Donald Trump junior przyleciał na Grenlandię
Donald Trump junior przyleciał na GrenlandięReuters

Grenlandczycy obawiają się zagranicznej ingerencji

Lokalny rząd, choć widzi w ewentualnej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi szansę na rozwój, to obawia się zagranicznej ingerencji, także w trakcie kampanii. Dlatego w parlamencie wylądował projekt ustawy zakazujący przyjmowania darowizn politycznych z zagranicy. 

W projekcie ustawy zapisano, że partie, w tym ich sekcje lokalne i młodzieżowe, nie mogą otrzymywać datków od darczyńców zagranicznych lub anonimowych, określanych jako ci, którzy przebywają lub mają miejsce zamieszkania poza Grenlandią. 

Eksperci wskazują, że na Grenlandii znajduje się około 30 procent światowych zasobów metali ziem rzadkich, niezbędnych do rozwijania nowoczesnych technologii. 

W poniedziałek Donald Trump przekazał, że jest zainteresowany metalami ziem rzadkich w Ukrainie, która ma złoża litu, potrzebnego choćby do produkcji baterii. Prezydent USA dodał, że wkrótce ma zostać podpisana umowa na dostęp do złóż wspomnianych metali w zamian za dalszą pomoc w obronie Ukrainy przed agresją Rosji. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Ida Marie Odgaard

Pozostałe wiadomości

Podrasowane rowery elektryczne mogą się rozpędzić nawet do 70 kilometrów na godzinę. Legalnie są nie zdobycia, a jednak coraz więcej ich na ulicach. Bierze się za nie policja. Nie tylko dlatego, że są niedozwolone, ale przede wszystkim dlatego, że są niebezpieczne.

Nowa plaga polskich ulic: przerobione, nielegalne rowery elektryczne. Walczy z nimi choćby Kraków

Nowa plaga polskich ulic: przerobione, nielegalne rowery elektryczne. Walczy z nimi choćby Kraków

Źródło:
Fakty TVN

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Kolejne alarmujące informacje o stanie naszej planety. Amerykańskie Centrum Danych o Śniegu i Lodzie przewiduje, że lód morski w tym sezonie osiągnął już swój maksymalny zasięg na Oceanie Arktycznym i jest go najmniej w historii pomiarów. To zły zwiastun wzrostu ryzyka ekstremalnych zjawisk pogodowych. 

Rekordowo mała ilość lodu na Oceanie Arktycznym. "W tej chwili nie mam wielkich nadziei"

Rekordowo mała ilość lodu na Oceanie Arktycznym. "W tej chwili nie mam wielkich nadziei"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS