Grenlandczycy pójdą do urn. "Dyskusje na temat niepodległości i naszej tożsamości znacznie się nasiliły"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ostatnich tygodniach Donald Trump wielokrotnie mówił o potrzebie przejęcia Grenlandii przez USA. Wyspa obecnie ma status autonomicznego terytorium Danii. Trump jednak nie wykluczył użycia siły, by przejąć nad nią kontrolę. 11 marca odbędą się wybory do grenlandzkiego parlamentu. Zainteresowanie wyspą rozbudziło dyskusję wśród Grenlandczyków, jak widzą swoją przyszłość.

To mogą być najważniejsze wybory w historii Grenlandii. Mieszkańcy największej wyspy na świecie zdecydują o składzie miejscowego parlamentu. 

- Grenlandczycy muszą mądrze wybrać swoją drogę. Wierzymy, że przyszłość naszego kraju powinna być kształtowana przez nas samych, ale ważne jest, aby pozostać otwartym na współpracę z innymi krajami, takimi jak Stany Zjednoczone czy Kanada - mówi Liv Aurora Jensen, kandydatka Partii Wspólnota Ludzka. 

CZYTAJ TEŻ: "Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Głosowanie w wyborach do 31-osobowego parlamentu Grenlandii odbędzie się 11 marca. Datę zaproponował premier lokalnego rządu, a inicjatywę poparł jednomyślnie cały parlament. - To odpowiedni moment, by ludzie poszli do wyborów, podjęli decyzję. Jesteśmy z tego zadowoleni. Głosowaliśmy za rozpisaniem tych wyborów - mówi Erik Jensen, minister finansów Grenlandii z rządzącej partii Siumut. 

Grenlandia, zdjęcie poglądowePAP/EPA/Ida Marie Odgaard

Grenlandczycy podkreślają swoją tożsamość

Wyspa od wieków powiązana jest z Danią, ale nastroje wśród mieszkańców ewoluują. Coraz głośniej mówi się o suwerenności i szacunku dla rdzennej kultury. 

- Chcemy być szanowani jako ludzie, chcemy być szanowani jako Inuici ze swoją kulturą. Przez setki lat Duńczycy nas nie szanowali, nie pomagali nam się rozwijać. Po prostu dawali nam pieniądze co roku i mówili: radźcie sobie. Nie pomagali nam. Mówili o nas źle, jak o osobach trzeciej kategorii. Tacy nie jesteśmy - podkreśla Liv Aurora Jensen.

ZOBACZ TEŻ: Grenlandia częścią USA? Wymowne wyniki sondażu wśród mieszkańców wyspy

Była kolonia obecnie funkcjonuje jako terytorium półautonomiczne, bo w ramach Królestwa Danii w 2009 roku Grenlandczycy uzyskali prawo do ogłoszenia niepodległości w drodze referendum. Wybory mogą okazać się kluczowe dla dalszych rozmów z Kopenhagą. - Najważniejsze jest rozpoczęcie procesu uniezależniania się od Danii - wskazuje Pele Broberg, lider populistycznej partii Naleraq.

Rozmowy o Grenlandii. Premier Danii spotkała się z prezydentem Francji
Rozmowy o Grenlandii. Premier Danii spotkała się z prezydentem FrancjiReuters

Donald Trump chce przejąć Grenlandię

Droga do samostanowienia jest długa i zaczęła się dość niedawno. Sytuacja nabrała jednak tempa po tym, jak Donald Trump ponownie ogłosił, że jest zainteresowany wyspą. Pomysł kupna Grenlandii przez Stany Zjednoczone odbił się szerokim echem. Grenlandię w styczniu prywatnie odwiedził Donald Trump Junior. Spotkał się z mieszkańcami i telefonicznie połączył się też z ojcem. 

Amerykański prezydent zasugerował potem, że nie wyklucza użycia presji ekonomicznej lub nawet militarnej, by osiągnąć swój cel zdobycia wyspy, ale władze Grenlandii wielokrotnie powtarzały, że nie jest ona na sprzedaż. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Miałoby sens". Szef Komitetu Wojskowego UE o rozmieszczeniu wojsk unijnych na Grenlandii   

- Wizyta Donalda Trumpa Juniora sprawiła, że dyskusje na temat niepodległości i naszej tożsamości znacznie się nasiliły. Myślę, że był to szok dla Danii. Rząd duński i ludzie w Danii nagle się obudzili, bo największa potęga na świecie powiedziała: chcemy Grenlandii, bo wy nie potraficie się nią zająć ani jej rozwijać - zauważa Liv Aurora Jensen.

Donald Trump junior przyleciał na Grenlandię
Donald Trump junior przyleciał na GrenlandięReuters

Grenlandczycy obawiają się zagranicznej ingerencji

Lokalny rząd, choć widzi w ewentualnej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi szansę na rozwój, to obawia się zagranicznej ingerencji, także w trakcie kampanii. Dlatego w parlamencie wylądował projekt ustawy zakazujący przyjmowania darowizn politycznych z zagranicy. 

W projekcie ustawy zapisano, że partie, w tym ich sekcje lokalne i młodzieżowe, nie mogą otrzymywać datków od darczyńców zagranicznych lub anonimowych, określanych jako ci, którzy przebywają lub mają miejsce zamieszkania poza Grenlandią. 

Eksperci wskazują, że na Grenlandii znajduje się około 30 procent światowych zasobów metali ziem rzadkich, niezbędnych do rozwijania nowoczesnych technologii. 

W poniedziałek Donald Trump przekazał, że jest zainteresowany metalami ziem rzadkich w Ukrainie, która ma złoża litu, potrzebnego choćby do produkcji baterii. Prezydent USA dodał, że wkrótce ma zostać podpisana umowa na dostęp do złóż wspomnianych metali w zamian za dalszą pomoc w obronie Ukrainy przed agresją Rosji. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Ida Marie Odgaard

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS