Szykują się duże zmiany dla kierowców i pieszych. "Koncentracja jest kluczem do bezpieczeństwa"

Szykują się duże zmiany dla kierowców i pieszych. "Koncentracja jest kluczem do bezpieczeństwa"
Szykują się duże zmiany dla kierowców i pieszych. "Koncentracja jest kluczem do bezpieczeństwa"
Paweł Laskosz | Fakty po południu
Szykują się duże zmiany dla kierowców i pieszych. "Koncentracja jest kluczem do bezpieczeństwa"Paweł Laskosz | Fakty po południu

Piesi będą mieli pierwszeństwo już nie tylko na pasach, ale także wchodząc na nie - taką nowelizację przepisów zatwierdził Senat. Ale zmian jest więcej. Dotyczą między innymi zakazu tak zwanej jazdy na zderzaku, czyli jazdy zbyt blisko samochodu z przodu, czy ujednoliceniu maksymalnej dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym. Pora dnia nie będzie już miała znaczenia.

Teraz pierwszeństwo mają tylko wtedy, kiedy na pasy już wejdą, ale niebawem zakres ochrony pieszych ma się zwiększyć. Senat przyjął bowiem nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym.

"Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest zobowiązany (...) ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście." - to fragment nowelizacji.

Pieszy wchodzący na pasy będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju.

- Mam nadzieję, że to nie spowoduje tego, że piesi będą nadużywać tego przepisu, chociaż trochę się tego obawiam, że tak to się może skończyć - mówi zapytany o to przez nas jeden z kierowców. - Bardzo dobry pomysł. Bezpieczniej. Poza tym wolniej będą jeździć auta, taką mam nadzieję przynajmniej - uważa jedna z mieszkanek Wrocławia.

- Często zdarzają się takie sytuacje, że staramy się wykorzystywać nasze przywileje czy to, że mamy do czegoś prawo. To jest obopólny szacunek, zarówno kierowców do pieszych, jak i pieszych do osób, które prowadzą samochody. Wspólne bezpieczeństwo. Musimy pamiętać o tym, że to pieszy najbardziej ucierpi w takiej kolizji z samochodem i musi mieć tego świadomość - komentuje Grzegorz Grzyb, kierowca rajdowy.

Wypadki na przejściach dla pieszych

Część ekspertów jest zdania, że na taką zmianę jest za wcześnie, bo zacząć należałoby choćby od przeglądu drogowej infrastruktury.

- Nie wszystkie przejścia są dobrze oznakowane, dobrze oświetlone. Są przejścia na trzech pasach ruchu, gdzie takie sytuacje mogą stwarzać naprawdę duże zagrożenie - ocenia Mariusz Podkalicki z Akademii Bezpiecznej Jazdy.

Nie ma dnia, żeby na przejściach dla pieszych nie dochodziło do wypadków z udziałem pieszych. Na 30288 wypadków drogowych w 2019 roku niemal jedną czwartą (7005) stanowiły te z udziałem pieszych. 793 osoby zginęły. Do niemal 70 procent tych wypadków doszło z winy kierowców. To dane Komendy Głównej Policji.

- Koncentracja jest jakby kluczem do bezpieczeństwa, bo wiele sytuacji jesteśmy w stanie przewidzieć. Wystarczy się tylko zastanowić, dojeżdżając do przejścia dla pieszych, co by było, gdyby w tej chwili mi ktoś wybiegł. Taka myśl przez chwilę od razu spowoduje, że ściągamy nogę z gazu - radzi Mariusz Podkalicki.

W myśl nowych przepisów podczas wchodzenia na jezdnię czy torowisko i przechodzenia przez nie, piesi nie będą mogli korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, które mogłoby rozpraszać ich uwagę.

Zakaz "jazdy na zderzaku"

Senat przegłosował też zakaz tak zwanej jazdy na zderzaku na autostradach i drogach ekspresowych. Wymagany odstęp między pojazdami ma zależeć od prędkości, z jaką porusza się samochód z tyłu. To znaczy, że jeśli kierowca jedzie z prędkością 100 km/h, powinien utrzymywać odległość przynajmniej 50 metrów od pojazdu jadącego przed nim. Nie dotyczy to manewru wyprzedzania.

- Jak się coś wydarzy, to my tego samochodu od razu nie zatrzymamy. Najpierw musimy przełożyć nogę na hamulec, później wcisnąć hamulec, a to wszystko trwa. W tym samym czasie ten samochód jedzie do przodu. Jeżeli tej bezpiecznej odległości nie będzie, to zawsze doprowadzi to do jakiegoś zdarzenia - opisuje Mariusz Podkalicki.

Obecnie w godzinach nocnych (od 23 do 5) w terenie zabudowanym dopuszczalna maksymalna prędkość to 60 km/h. To też ma się zmienić. Niezależnie do pory dnia kierowcy będą mogli jeździć najwyżej 50 km/h w terenie zabudowanym.

- Prędkość nie jest kompletnie problemem. Problemem są umiejętności i dostosowanie tej prędkości do aktualnie panujących warunków czy miejsca, w którym się przemieszczamy. Dzisiaj opowiadanie, czy o godzinie 12 w nocy będziemy jechali 50 czy 60 km/h, to jest po prostu zabijanie dziury - komentuje Grzegorz Grzyb.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 czerwca.

Autor: Paweł Lakosz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS