Szkoły mają problem z zakupem podręczników. "Dotacja od ministerstwa okazuje się niewystarczająca"

06.09.2022 | Szkoły mają problem z zakupem podręczników. "Dotacja od ministerstwa okazuje się niewystarczająca"
06.09.2022 | Szkoły mają problem z zakupem podręczników. "Dotacja od ministerstwa okazuje się niewystarczająca"
Renata Kijowska | Fakty TVN
06.09.2022 | Szkoły mają problem z zakupem podręczników. "Dotacja od ministerstwa okazuje się niewystarczająca"Renata Kijowska | Fakty TVN

Drożyzna dotyka także szkoły. Do niektórych placówek dotacja z resortu edukacji w całości nie dotarła, a to oznacza, że na razie nie będzie podręczników. Choć bardziej niż podręczników może zabraknąć zeszytów do ćwiczeń. Ostatnia deska ratunku to portfel rodziców.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek gościł we wtorek w szkole podstawowej w Mysłakowicach pod Jelenią Górą (Dolny Śląsk), gdzie wspólnie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawił założenia projektu edukacji zdrowotnej uczniów klas 1-3 szkół podstawowych.

Wizyta ministra edukacji została oprotestowana przez niektórych uczniów, którzy przed budynkiem placówki wykrzykiwali hasła, takie jak: "HiT to sh*t", "edukacja, nie manipulacja" czy "szkoła dla ludzi, nie dla polityki".

- Wykrzykują wulgaryzmy w języku obcym. Gdybyście mogli nagrać, jak zachowuje się tęczowa młodzież, a jak zachowuje się normalna młodzież. To ideologizacja i upolitycznianie szkół, to są oni, nie my - mówił minister Czarnek w rozmowie z TVN24.

Problem z podręcznikami nie kończy się jednak na HiT-cie. Dla wielu podstawówek problemem jest brak podręczników w ogóle, bo Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało jedynie część dotacji na podręczniki. W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Poznaniu na zakupy brakuje 6 tysięcy złotych. Dyrektor Andrzej Karaś musi wybrać, kto będzie miał dostęp do książek.

- W pierwszej kolejności zapewniamy podręczniki i ćwiczenia najmłodszym klasom, potem 4-6, a na koniec zostawiamy klasy 7 i 8 - wyjaśnia Karaś.

Ćwiczenia są wstępnie zamówione, ale nieopłacone i piętrzą się w magazynach. Czekają na swoją kolej.

- Szkoły najpierw zamawiają podręczniki, dopiero później zeszyty ćwiczeń. Preferowane są polski, matematyka, języki obce, a na pozostałe przedmioty "jak starczy środków z dotacji" - informuje Waldemar Czerniszewski, dyrektor wydawniczy z Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych.

Czarnek: dotacje zostaną wypłacone

Dorota Jasik, dyrektorka społecznej szkoły podstawowej w Warszawie, rozesłała rodzicom informację o sytuacji. Z obiecanej dotacji otrzymała nieco ponad połowę środków.

W placówkach trwają zebrania z rodzicami.

- Na zebraniach rodzice są często proszeni o zakupienie dodatkowych ćwiczeń, bo dotacja od ministerstwa okazuje się niewystarczająca - informuje Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówi, żeby poczekać. Resort pieniądze da, a kłopoty tłumaczy wojną, bo w szkołach przybyło uczniów. Informuje, że wcześniej ustalona dotacja okazała się za mała, by wszystkich wyposażyć.

- Trzy czwarte dotacji jest już wypłacone samorządom, jedna czwarta będzie wypłacona jesienią tego roku. Musimy zrobić zmianę w przepisach ustawowych, żeby podnieść limit na dotacje - zapewnia Przemysław Czarnek.

Problemem w szkołach jest też inflacja. - Bezpłatna edukacja w Polsce jest tak zwaną bezpłatną edukacją. Papier podrożał w zależności od tego, jaki to papier, od 50 do nawet 200 procent, podrożały wszystkie materiały, których używają uczniowie - zwraca uwagę dr Iga Kazimierczyk, prezes Fundacji Przestrzeń dla Edukacji.

- Na plasteliny, farby składamy się w klasie, więc to wszystko okaże się, jaki to jest pełny koszt. Wszystko drożeje, wyprawki też - mówi jedna z mam.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN