Szkoły mają problem z zakupem podręczników. "Dotacja od ministerstwa okazuje się niewystarczająca"

06.09.2022 | Szkoły mają problem z zakupem podręczników. "Dotacja od ministerstwa okazuje się niewystarczająca"
06.09.2022 | Szkoły mają problem z zakupem podręczników. "Dotacja od ministerstwa okazuje się niewystarczająca"
Renata Kijowska | Fakty TVN
06.09.2022 | Szkoły mają problem z zakupem podręczników. "Dotacja od ministerstwa okazuje się niewystarczająca"Renata Kijowska | Fakty TVN

Drożyzna dotyka także szkoły. Do niektórych placówek dotacja z resortu edukacji w całości nie dotarła, a to oznacza, że na razie nie będzie podręczników. Choć bardziej niż podręczników może zabraknąć zeszytów do ćwiczeń. Ostatnia deska ratunku to portfel rodziców.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek gościł we wtorek w szkole podstawowej w Mysłakowicach pod Jelenią Górą (Dolny Śląsk), gdzie wspólnie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawił założenia projektu edukacji zdrowotnej uczniów klas 1-3 szkół podstawowych.

Wizyta ministra edukacji została oprotestowana przez niektórych uczniów, którzy przed budynkiem placówki wykrzykiwali hasła, takie jak: "HiT to sh*t", "edukacja, nie manipulacja" czy "szkoła dla ludzi, nie dla polityki".

- Wykrzykują wulgaryzmy w języku obcym. Gdybyście mogli nagrać, jak zachowuje się tęczowa młodzież, a jak zachowuje się normalna młodzież. To ideologizacja i upolitycznianie szkół, to są oni, nie my - mówił minister Czarnek w rozmowie z TVN24.

Problem z podręcznikami nie kończy się jednak na HiT-cie. Dla wielu podstawówek problemem jest brak podręczników w ogóle, bo Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało jedynie część dotacji na podręczniki. W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Poznaniu na zakupy brakuje 6 tysięcy złotych. Dyrektor Andrzej Karaś musi wybrać, kto będzie miał dostęp do książek.

- W pierwszej kolejności zapewniamy podręczniki i ćwiczenia najmłodszym klasom, potem 4-6, a na koniec zostawiamy klasy 7 i 8 - wyjaśnia Karaś.

Ćwiczenia są wstępnie zamówione, ale nieopłacone i piętrzą się w magazynach. Czekają na swoją kolej.

- Szkoły najpierw zamawiają podręczniki, dopiero później zeszyty ćwiczeń. Preferowane są polski, matematyka, języki obce, a na pozostałe przedmioty "jak starczy środków z dotacji" - informuje Waldemar Czerniszewski, dyrektor wydawniczy z Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych.

Czarnek: dotacje zostaną wypłacone

Dorota Jasik, dyrektorka społecznej szkoły podstawowej w Warszawie, rozesłała rodzicom informację o sytuacji. Z obiecanej dotacji otrzymała nieco ponad połowę środków.

W placówkach trwają zebrania z rodzicami.

- Na zebraniach rodzice są często proszeni o zakupienie dodatkowych ćwiczeń, bo dotacja od ministerstwa okazuje się niewystarczająca - informuje Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówi, żeby poczekać. Resort pieniądze da, a kłopoty tłumaczy wojną, bo w szkołach przybyło uczniów. Informuje, że wcześniej ustalona dotacja okazała się za mała, by wszystkich wyposażyć.

- Trzy czwarte dotacji jest już wypłacone samorządom, jedna czwarta będzie wypłacona jesienią tego roku. Musimy zrobić zmianę w przepisach ustawowych, żeby podnieść limit na dotacje - zapewnia Przemysław Czarnek.

Problemem w szkołach jest też inflacja. - Bezpłatna edukacja w Polsce jest tak zwaną bezpłatną edukacją. Papier podrożał w zależności od tego, jaki to papier, od 50 do nawet 200 procent, podrożały wszystkie materiały, których używają uczniowie - zwraca uwagę dr Iga Kazimierczyk, prezes Fundacji Przestrzeń dla Edukacji.

- Na plasteliny, farby składamy się w klasie, więc to wszystko okaże się, jaki to jest pełny koszt. Wszystko drożeje, wyprawki też - mówi jedna z mam.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nie jest to początek zupełnie nowej epoki w internecie, ale znacząca zmiana. Chodzi o handel w sieci i unijną dyrektywę, która 1 lipca wchodzi w życie. Jeśli ktoś sprzedaje coś naprawdę okazjonalnie i mówimy o niedużych sumach, to nie dotyczą go te regulacje. Ale wszystko powyżej dwóch tysięcy euro będzie od tej pory raportowane prosto do skarbówki.

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 lipca wzrastają zarobki w ochronie zdrowia. To dobra wiadomość, ale od razu pojawiają się wątpliwości, czy poziom wynagrodzeń jest odpowiedni dla wykonywanej pracy. Do tego dochodzą różnice zarobków lekarzy na etacie i tych zatrudnionych na kontrakcie.

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Źródło:
Fakty TVN

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że wskaźnik skrajnego ubóstwa w Polsce wzrósł o 2 punkty procentowe, osiągając poziom 6,6 procent. Tak źle nie było od 2015 roku, czyli przed wprowadzeniem świadczenia 500 plus, kiedy wskaźnik ten wynosił 6,5 procent. Eksperci obarczają winą poprzedni rząd, wskazując, że zaniedbał politykę społeczną.

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS