Szczepienia medyków z "grupy zero" wstrzymane. "Zamieszanie wynika z ograniczonych dostaw"

13.02.2021 | Szczepienia medyków z "grupy zero" wstrzymane. "Zamieszanie wynika z ograniczonych dostaw"
13.02.2021 | Szczepienia medyków z "grupy zero" wstrzymane. "Zamieszanie wynika z ograniczonych dostaw"
Marek Nowicki | Fakty TVN
13.02.2021 | Szczepienia medyków z "grupy zero" wstrzymane. "Zamieszanie wynika z ograniczonych dostaw"Marek Nowicki | Fakty TVN

Część medyków wciąż czeka na pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Wstrzymane szczepienia "grupy zero" odbijają się na studentach kierunków medycznych, którzy praktyki muszą odbyć w szpitalach. W Polsce dotychczas dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19 otrzymało ponad 600 tysięcy osób, ale i tu pojawiają się problemy. Część seniorów na drugą dawkę będzie musiała poczekać dłużej niż zakładano.

Medycy w Bydgoszczy nie są już szczepieni przeciwko COVID-19. Nie dlatego, że wszyscy zostali zaszczepieni, tylko dlatego, że zabrakło dawek preparatu.

- Te szczepienia zostały rozpoczęte i niestety, w piątek otrzymaliśmy wiadomość, że zostały wstrzymane. Ci studenci, którzy otrzymali pierwszą dawkę, dostaną drugą dawkę szczepionki firmy Pfizer. Natomiast ci studenci, którzy nie dostali, nie dostaną nawet pierwszej szczepionki - przekazał prof. Zbigniew Włodarczyk dziekan Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum w Bydgoszczy, które jest częścią Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

To oznacza, że około 1500 studentów Collegium Medicum pracuje w dwóch dużych bydgoskich szpitalach klinicznych bez ochrony szczepionki. Ze szpitali wycofać ich nie można, bo studiów medycznych zdalnie przeprowadzić się nie da.

- Będę mieć praktyki na oddziale chirurgii, na oddziale pediatrii, na oddziale internistycznym, gdzie kontakt z pacjentami jest bardzo ważny i są to bardzo często pacjenci, którzy są w bardzo ciężkich stanach - zaznaczył Mariusz Wąsicki, przewodniczący samorządu studentów Collegium Medicum UMK.

Opóźnienia w podawaniu drugiej dawki

Rząd zaczął wstrzymywać szczepienia grupy zero w całym kraju już trzy tygodnie temu. Dlatego już kolejny tydzień, bez rezultatu, czekają na zaszczepienie medycy ze Słupska i Lublina.

- Nie udało mi się załapać nawet na pierwszą dawkę - mówił w rozmowie z "Faktami" TVN Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego. - Czekam grzecznie w kolejce. Zgłosiłem się w terminie, natomiast ze szpitala węzłowego nikt się do mnie na razie do tej pory nie odezwał. Na nasze próby odzywania się, dostaliśmy informację, że na razie nie ma szczepionki - dodał.

Niestety nie ma co liczyć, że sytuacja poprawi się w lutym. Oficjalnie wstrzymanie szczepień wśród medyków potrwa co najmniej do 7 marca. Co będzie dalej - nie wiadomo.

- Takie działanie, w którym rozpoczyna się szczepienie pacjentów zaliczonych do grupy pierwszej, nie kończąc grupy zerowej studentów, którzy są narażeni, którzy narażają pacjentów, wydaje mi się być niezrozumiałe - uważa prof. Zbigniew Włodarczyk.

- Zamieszanie wynika z ograniczonych dostaw do Polski i z tego, że na początku dzięki temu, że odkładaliśmy dawki na drugie szczepienie, mieliśmy taki bufor, który pozwalał nam na obsługę drugich dawek i obsługę bieżących szczepień - mówi prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

Najwyraźniej "bufor" się skończył, bo nie tylko nie są już szczepieni medycy, ale też pojawiają się opóźnienia w podawaniu drugiej dawki seniorom.

- Mamy na przyszły tydzień zaplanowane szczepienia drugą dawką tych pacjentów. Niestety nie dotrą szczepionki do nas na czas, na ten, na który (pacjenci - przyp. red.) mają wyznaczone terminy - przekazał Tomasz Zieliński.

Od końca grudnia do soboty 13 lutego w Polsce wykonano ponad dwa miliony szczepień. Dwie dawki dostało nieco ponad 600 tysięcy osób.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS