Studenci psychologii z Uniwersytetu Szczecińskiego stworzyli linię wsparcia dla uczniów liceów. Czas pandemii jest i dla nich trudny. Czasem wystarczy po prostu porozmawiać.
NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl
Studenci psychologii z Uniwersytetu Szczecińskiego postanowili stworzyć internetową linię wsparcia dla licealistów, którzy nie odnajdują się w dobie pandemii i idącej z nią w parze izolacją.
- Często jest zwykła potrzeba rozmowy, poświęcenia czasu. W tym momencie jest to dość powszechne poczucie osamotnienia. Jesteśmy odizolowani, nastolatkowie nie mają kontaktu z rówieśnikami. Na pewno nie taki, jak mieli wcześniej, dlatego samo wysłuchanie i bycie dla tych nastolatków dużo daje - tłumaczy pomysłodawczyni akcji Natalia Ćwikiel, studentka psychologii na Uniwersytecie Szczecińskim.
Nad studentami udzielającymi porad czuwają opiekunowie i profesjonaliści. Wsparcie odbywa się całkowicie online i jest anonimowe.
- W mailu nie trzeba pisać, dlaczego się chce zgłosić. Wystarczy napisać rodzaj rozmowy, jaka interesuje taką osobę. Mamy do wyboru czat, wideorozmowę, rozmowę zwykłą na zoomie. Wysyłamy w mailu link do aplikacji Zoom, który stwarza nam spotkanie i w taki sposób się komunikujemy - wyjaśnia Natalia Trybuła, studentka psychologii.
"Myślę, że daje im to satysfakcję"
Ten projekt to nie tylko pomoc dla licealistów, ale także niezwykłe doświadczenie dla przyszłych psychologów.
- Przede wszystkim jest to bezinteresowne. Myślę, że daje im to satysfakcję, ale też mają taki rodzaj doświadczeń, które trudno zdobyć w inny sposób - jest zdania doktor Celina Timoszyk-Tomczak z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Jak przyznają uczniowie szkół średnich - pomysł jest bardzo trafiony, a forma kontaktu idealna dla młodego pokolenia.
- To jest coś innego, coś nowego. Przede wszystkim ta izolacja, te ograniczenia, powodują to, że nie mamy kontaktu z naszymi przyjaciółmi, dlatego czasem faktycznie jest trudno jakoś zebrać myśli - opowiada Robert Kędziora, licealista.
Z dnia na dzień ze wsparcia młodych psychologów korzysta coraz więcej osób. Żeby je uzyskać, wystarczy wysłać mail na adres pomocwpandemii@gmail.com.
Autor: Alicja Szymańska / Źródło: Fakty po południu
Źródło zdjęcia głównego: tvn24