Studenci psychologii stworzyli linię wsparcia dla licealistów

Studenci psychologii stworzyli linię wsparcia dla licealistów
Studenci psychologii stworzyli linię wsparcia dla licealistów
Alicja Szymańska | Fakty po południu
Studenci psychologii stworzyli linię wsparcia dla licealistówAlicja Szymańska | Fakty po południu

Studenci psychologii z Uniwersytetu Szczecińskiego stworzyli linię wsparcia dla uczniów liceów. Czas pandemii jest i dla nich trudny. Czasem wystarczy po prostu porozmawiać.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Studenci psychologii z Uniwersytetu Szczecińskiego postanowili stworzyć internetową linię wsparcia dla licealistów, którzy nie odnajdują się w dobie pandemii i idącej z nią w parze izolacją.

- Często jest zwykła potrzeba rozmowy, poświęcenia czasu. W tym momencie jest to dość powszechne poczucie osamotnienia. Jesteśmy odizolowani, nastolatkowie nie mają kontaktu z rówieśnikami. Na pewno nie taki, jak mieli wcześniej, dlatego samo wysłuchanie i bycie dla tych nastolatków dużo daje - tłumaczy pomysłodawczyni akcji Natalia Ćwikiel, studentka psychologii na Uniwersytecie Szczecińskim.

Nad studentami udzielającymi porad czuwają opiekunowie i profesjonaliści. Wsparcie odbywa się całkowicie online i jest anonimowe.

- W mailu nie trzeba pisać, dlaczego się chce zgłosić. Wystarczy napisać rodzaj rozmowy, jaka interesuje taką osobę. Mamy do wyboru czat, wideorozmowę, rozmowę zwykłą na zoomie. Wysyłamy w mailu link do aplikacji Zoom, który stwarza nam spotkanie i w taki sposób się komunikujemy - wyjaśnia Natalia Trybuła, studentka psychologii.

"Myślę, że daje im to satysfakcję"

Ten projekt to nie tylko pomoc dla licealistów, ale także niezwykłe doświadczenie dla przyszłych psychologów.

- Przede wszystkim jest to bezinteresowne. Myślę, że daje im to satysfakcję, ale też mają taki rodzaj doświadczeń, które trudno zdobyć w inny sposób - jest zdania doktor Celina Timoszyk-Tomczak z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Jak przyznają uczniowie szkół średnich - pomysł jest bardzo trafiony, a forma kontaktu idealna dla młodego pokolenia.

- To jest coś innego, coś nowego. Przede wszystkim ta izolacja, te ograniczenia, powodują to, że nie mamy kontaktu z naszymi przyjaciółmi, dlatego czasem faktycznie jest trudno jakoś zebrać myśli - opowiada Robert Kędziora, licealista.

Z dnia na dzień ze wsparcia młodych psychologów korzysta coraz więcej osób. Żeby je uzyskać, wystarczy wysłać mail na adres pomocwpandemii@gmail.com.

Autor: Alicja Szymańska / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W dużym uproszczeniu historia wygląda tak - dwaj bracia nie utrzymują kontaktów ze sobą, jeden zostaje złapany na jeździe po pijanemu i zrzuca winę na brata, który o tym nie wie. Policja nie sprawdza żadnych dokumentów i niewinny kierowca traci prawo jazdy. W poniedziałek sprawę próbował rozwikłać sąd, pomógł w tym też reporter "Faktów" TVN.

Jego brat jechał po pijanemu, podczas kontroli podał się za niego. Pan Mariusz musi walczyć o uniewinnienie

Jego brat jechał po pijanemu, podczas kontroli podał się za niego. Pan Mariusz musi walczyć o uniewinnienie

Źródło:
Fakty TVN

To nie jest problem wszystkich rodzących kobiet i wszystkich porodówek. Jednak mogłoby się wydawać, że był czas, by tę lekcję odrobić. Niestety, ból i brak empatii to wciąż doświadczenie zbyt wielu kobiet. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w tej sprawie w Ministerstwie Zdrowia. 

Coraz więcej kobiet opisuje swój poród jako "bolesny, traumatyczny czy tragiczny". RPO interweniuje

Coraz więcej kobiet opisuje swój poród jako "bolesny, traumatyczny czy tragiczny". RPO interweniuje

Źródło:
Fakty TVN

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło kandydata na prezydenta, zapewniając, że nie jest to kandydat PiS, lecz obywatelski. To Karol Nawrocki, który za rządów PiS został prezesem IPN. On sam o poparciu partii, jak zdradza poseł Przemysław Czarnek, dowiedział się w piątek na spotkaniu z prezesem Jarosławem Kaczyńskim.

"Dowiedział się o tym, że będzie kandydował o godzinie 13.15 w piątek". Kulisy wyboru Nawrockiego

"Dowiedział się o tym, że będzie kandydował o godzinie 13.15 w piątek". Kulisy wyboru Nawrockiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby kandydatem PiS na prezydenta został ktoś z rządu Mateusza Morawieckiego lub sam były premier, wtedy głównym tematem kampanii wyborczej mogłyby się stać afery korupcyjne - tak zagraniczne media komentują postawienie przez PiS na prezesa IPN Karola Nawrockiego. Dodają, że obecny prezydent wetuje kolejne ustawy rządu Donalda Tuska i jeśli następcą Andrzeja Dudy zostanie człowiek PiS, wtedy rząd straci szansę na zrealizowanie swojego programu.

Zagraniczne media komentują wybór PiS i piszą o "decydującym momencie dla rządu Tuska"

Zagraniczne media komentują wybór PiS i piszą o "decydującym momencie dla rządu Tuska"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Karol Nawrocki nie jest kandydatem obywatelskim, tylko obywatela Jarosława Kaczyńskiego, który sam zdecydował, kogo Prawo i Sprawiedliwość ma poprzeć, bo wstydzi się ośmiu lat rządów - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister klimatu, rzecznik PSL Miłosz Motyka. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska (Koalicja Obywatelska) oceniła, że "PiS-owski szyld jest celowo schowany i nie można pozwolić zapomnieć o tym wyborczyniom i wyborcom". Oboje odnieśli się też do wyniku sondażu pracowni Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24.

"Szyld jest celowo schowany"

"Szyld jest celowo schowany"

Źródło:
TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Naukowcy i aktywiści często są sfrustrowani, że politycy nie słuchają ich w sprawie klimatu. Ale pojawił się promyk nadziei. W weekend na szczycie klimatycznym w Baku udało się osiągnąć porozumienie o zwiększeniu środków dla biedniejszych krajów na ochronę klimatu. - Wiele kwestii, które musimy poprawić, może nie nadaje się na nagłówki w mediach, ale są kołami ratunkowymi dla miliardów ludzi - zwracał uwagę Simon Stiell, sekretarz wykonawczy ONZ do spraw zmian klimatu. 

Zakończył się szczyt klimatyczny COP29 w Baku. Co udało się wynegocjować?

Zakończył się szczyt klimatyczny COP29 w Baku. Co udało się wynegocjować?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS