Stryj prezydenta w radzie nadzorczej PKP Cargo. "Kapitalizm rodzinny i partyjny"

27.08.2020 | Stryj prezydenta w radzie nadzorczej PKP Cargo. "Kapitalizm rodzinny i partyjny"
27.08.2020 | Stryj prezydenta w radzie nadzorczej PKP Cargo. "Kapitalizm rodzinny i partyjny"
Jacek Tacik | Fakty TVN
27.08.2020 | Stryj prezydenta w radzie nadzorczej PKP Cargo. "Kapitalizm rodzinny i partyjny"Jacek Tacik | Fakty TVN

Blisko 70-letni stryj prezydenta Andrzeja Dudy został członkiem rady nadzorczej spółki PKP Cargo, z wysoką pensją. Nie ma doświadczenia w branży, a spółka ma setki milionów złotych strat. - Jestem stryjem prezydenta. Czy to ktoś zauważył? Nie wiem, bo to nie wszyscy od razu zauważają - przekonuje Antoni Duda.

Antoni Duda, stryj Andrzeja Dudy, był posłem na Sejm poprzedniej kadencji. W wyborach w 2019 roku mandatu nie otrzymał.

- Nie pamiętam jego aktywności jakiejś. Pamiętam, że nazywał się tylko Duda - mówi Adam Szłapka z Koalicji Obywatelskiej.

Kwestia doświadczenia

Będąc posłem Prawa i Sprawiedliwości, Antoni Duda zasiadał w komisjach administracji i spraw wewnętrznych, gospodarki i rozwoju oraz mniejszości narodowych i etnicznych. Zdobyte doświadczenie najwyraźniej zaprocentowało, bo został właśnie powołany do rady nadzorczej PKP Cargo.

- Mam 69 lat. Jestem na emeryturze. Jeżeli ktoś gdzieś zauważył, że to doświadczenie może być pomocne, no to... Przepraszam bardzo... Nie leżeć, tylko działać - opowiada w rozmowie z "Faktami" Antoni Duda. - Jestem stryjem prezydenta. Czy to ktoś zauważył? Nie wiem, bo to nie wszyscy od razu zauważają - dodaje.

Co dokładnie PKP S.A. zauważyły w życiorysie Antoniego Dudy, nie wiadomo. Z przesłanej do redakcji "Faktów" TVN odpowiedzi wynika tylko, że spełnia "niezbędne" warunki.

- Jeżeli został mianowany, to prawdopodobnie, niemal na pewno, ma do tego uprawnienia. Zdał kurs albo ma tytuł MBA, bo tam jest kilka wymogów - komentuje wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Opozycja przekonuje, że wymóg jest jeden: być członkiem rodziny ważnego polityka PiS i mówi o nepotyzmie.

- Elementarna nieprzyzwoitość. Kapitalizm rodzinny i partyjny – ocenia Grzegorz Schetyna, poseł PO. - Przykład polityki PiS "rodzina na swoim" – dodaje poseł PSL Marek Sawicki.

- Prawo i Sprawiedliwość, Zjednoczona Prawica, w swoim rządzeniu bardzo pilnuje tego, aby w spółkach Skarbu Państwa, za które odpowiada, był taki dobór ludzi, żeby było fachowo zarządzane i dzięki temu przynosiły zyski –przekonywał Antoni Duda w wywiadzie radiowym 9 października 2019 roku.

Kłopoty spółki

PKP Cargo jest w finansowych tarapatach. W pierwszym półroczu 2020 roku firma zanotowała prawie 200 milionów złotych straty.

Kiedy w Polsce rządziła koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, Jarosław Kaczyński i politycy jego partii krytykowali nepotyzm i klientelizm oraz zapowiadali walkę z patologią.

Dwuznaczne sytuacje i oskarżenia o nepotyzm miały się zakończyć z początkiem rządów Prawa i Sprawiedliwości, jednak lista członków rodzin znanych polityków, którzy mają wysokie stanowiska w spółkach Skarbu Państwa, jest bardzo długa. Są na niej osoby z rodzin między innymi Zbigniewa Ziobry, Ryszarda Czarneckiego, Krzysztofa Tchórzewskiego i Witolda Waszczykowskiego.

Członkowie rodzin polityków PiS w spółkach Skarbu PaństwaFakty TVN

- Musielibyśmy się długo od PiS-u uczyć, co to jest nepotyzm – ocenia Marek Sawicki.

Zdaniem Antoniego Dudy o nepotyzmie nie ma mowy, bo prezydent nie ma nic wspólnego z PKP. - Prezydent, jak panu wiadomo, nie jeździ pociągami – żartuje Antoni Duda.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Farhan Alkadi przez ponad 10 miesięcy był przetrzymywany przez terrorystów z Hamasu w tunelach w południowej części Strefy Gazy. 52-latka, który należy do mniejszości Beduinów, uwolnili izraelscy żołnierze. Razem z setkami innych zakładników został porwany przez Hamas 7 października zeszłego roku. Premier Izraela Benjamin Netanjahu usłyszał od niego w rozmowie telefonicznej, że wielu ludzi wciąż czeka na uwolnienie.

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Źródło:
Fakty TVN

Picie wody prosto z górskiego potoku dobrze wygląda tylko w reklamie. Kilkunastu młodych ludzi wylądowało w szpitalu z ciężkim zatruciem - biegunką, wymiotami i osłabieniem. Sanepid ostrzega - woda w górach często jest mocno zanieczyszczona. Turystów są tysiące, toalet niewiele.

Do listy tatrzańskich zagrożeń dołączyło zatrucie pokarmowe. Lepiej nie pić wody z potoków górskich

Do listy tatrzańskich zagrożeń dołączyło zatrucie pokarmowe. Lepiej nie pić wody z potoków górskich

Źródło:
Fakty TVN

28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego. W Stanach Zjednoczonych nastąpi prezentacja pierwszego myśliwca F-35 dla Polski. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Docelowo do Wojska Polskiego trafią 32 takie maszyny. "To prawdziwa rewolucja w polskich siłach zbrojnych" - mówią wojskowi.  

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Michał Woś w Prokuraturze Krajowej. Zarzuty dotyczą nieprawidłowości w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Były wiceminister, wchodząc na przesłuchanie, zapowiedział, że nie złoży wyjaśnień, a jedynie wniosek o umorzenie postępowania. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Podpis premiera oznacza, że na dniach zgromadzenie Izby Cywilnej wybierze i przedstawi prezydentowi trzech neosędziów jako kandydatów na prezesa - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego sędzia Piotr Prusinowski. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii, podkreślał, że wybór prezesa Izby SN "nie jest kwestią trzeciorzędną", tylko "pierwszoplanową".

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

Źródło:
TVN24, OKO. press

- Dzisiaj czuję wielką satysfakcję, że młyny sprawiedliwości zaczynają mielić w sposób bardzo sprawiedliwy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Krzysztof Brejza. Odniósł się w ten sposób do przedstawienia zarzutów Michałowi Wosiowi, związanych z zakupem Pegasusa ze środków z Funduszu Sprawiedliwości, którego polityk Koalicji Obywatelskiej padł ofiarą. Tobiasz Bocheński z PiS stwierdził, iż rządzący nie przedstawili dowodów, które by wskazywały, że w czasach rządów jego partii "była zorganizowana inwigilacja opozycji".

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Źródło:
TVN24

Australia dołącza do grona państw, gdzie prawo do bycia offline zapewnia kodeks pracy. Związki zawodowe uważają, że korzyści odniosą nie tylko pracownicy, ale też pracodawcy.

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To najważniejszy komunikator w Rosji i jeden z najważniejszych na świecie - choćby dlatego, że umożliwia wysyłanie wiadomości szyfrowanych. Twórca aplikacji Telegram, Paweł Durow, został zatrzymany we Francji. Sprawa jest niezwykle skomplikowana - właśnie ze względu na duże znaczenie komunikatora w Rosji. Używa go choćby rosyjska armia. Kreml od dawna próbował przejąć nad nim kontrolę.

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS