Start Hołowni, plany Trzaskowskiego. Ruchy obywatelskie nabierają nowego znaczenia

29.08.2020 | Start Hołowni, plany Trzaskowskiego. Ruchy obywatelskie nabierają nowego znaczenia
29.08.2020 | Start Hołowni, plany Trzaskowskiego. Ruchy obywatelskie nabierają nowego znaczenia
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
29.08.2020 | Start Hołowni, plany Trzaskowskiego. Ruchy obywatelskie nabierają nowego znaczeniaKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Szymon Hołownia od soboty nadaje tempo, Rafał Trzaskowski ma wystartować za tydzień. Po kampanii prezydenckiej energia ma zostać nie tyko w partiach, ale ma być przede wszystkich w ludziach. Czy dwa nowe ruchy zmienią sytuację polityczną w Polsce?

Ruchy obywatelskie to nie nowość w polskiej polityce, ale teraz - po kampanii prezydenckiej - nabierają nowego znaczenia.

- Widzimy od pewnego czasu w Polsce rzeczywisty wzrost obywatelskiej aktywności. On się wyrażał głównie w protestach, które przez ostatnich parę lat były dosyć masowe w Polsce. Natomiast on się wciąż jeszcze nie przełożył na politykę - uważa profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

Rafał Trzaskowski, który w wyborach uzyskał ponad 10-milionowe poparcie, dopiero zapowiedział budowę ruchu "Nowa Solidarność". Szymon Hołownia zdecydowanie chce go wyprzedzić. W sobotę rozpoczął się zamknięty, dwudniowy zjazd regionalnych liderów z całej Polski. Sam Hołownia już po wyborach objechał kilkadziesiąt miejscowości, a jego współpracownicy wszystkie 16 województw.

Jego działacze - bo już nie wolontariusze z kampanii - działają. Hołownia mówi, że buduje swoje poparcie odpowiadając na lokalne potrzeby. W sobotę zobowiązał się do modernizacji placu zabaw w Kijanach podkreślając, że to "działalność obywatelska, o której była też "Solidarność"

- Solidarność była o umiejętności organizowania się obywateli, żeby upomnieć się o swoje sprawy - tłumaczy lider ruchu Polska 2050.

Szymon Hołownia rysuje mapę drogową swojego planu, aż do powołania partii politycznej.

- Weźmiemy udział i w wyborach samorządowych, i parlamentarnych, i do Parlamentu Europejskiego - zapowiada Szymon Hołownia.

Partyjne obciążenie

Czym będzie ruch Trzaskowskiego? Na razie nie wiadomo. Wiadomo, że mimo ciszy w sferze publicznej, trwały prace nad koncepcją działania. Kluczową rolę mają mieć samorządowcy.

- Bardzo potrzebujemy solidarności czy solidarnej postawy dzisiaj, bo kiedy opresyjne państwo wykorzystuje pełnię władzy, nie staje po stronie słabszego, to bardzo potrzebujemy tej solidarności - uważa Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Rywalizacja Hołownia-Trzaskowski w przyciąganiu świadomych obywateli jest oczywista. Trzaskowski chce budować "Nową Solidarność. Hołownia próbuje go wyprzedzić i pokazuje, że dziedzictwo Solidarności jest wspólne.

- Hołownia nie ma swojej Platformy w swojej okolicy. Rafał Trzaskowski ma Platformę i ma o wiele bardziej ciasną sytuację. Nie tylko dlatego jest Rafałowi Trzaskowskiemu ciasno, bo ma Hołownię, ale także dlatego, bo ma Platformę - uważa profesor Andrzej Rychard.

Platforma w kłopotach po poparciu podwyżek dla polityków może być dla Trzaskowskiego obciążeniem, ale on sam zapowiada, że się nie zamierza od niej odcinać.

Na szczegóły ułożenia relacji nowego ruchu z partią Trzaskowskiego trzeba będzie poczekać do piątego września.

Autor: Katarzyna Koledna-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS