"Jest duży strach. Ludzie boją się utraty pracy". Właśnie teraz posłowie podnieśli sobie pensje

15.08.2020 | "Jest duży strach. Ludzie boją się utraty pracy". Właśnie teraz posłowie podnieśli sobie pensje
15.08.2020 | "Jest duży strach. Ludzie boją się utraty pracy". Właśnie teraz posłowie podnieśli sobie pensje
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
15.08.2020 | "Jest duży strach. Ludzie boją się utraty pracy". Właśnie teraz posłowie podnieśli sobie pensjeKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Według ministra finansów - możliwe, że zmagamy się teraz z największym kryzysem w historii wolnej Polski. Wszyscy martwią się o pracę, o pieniądze, nauczyciele o szkoły, a lekarze o to, jak ratować ludzi. Ale okazało się, że to właściwy czas na podwyżki dla polityków. Tylko 33 posłów było przeciw.

Jeśli ktoś się łudził, że sprawa podwyżek dla parlamentarzystów, ministrów, prezydenta i samorządowców zniknie w natłoku innych wydarzeń, to się przeliczył.

- Opozycja w Polsce straciła moralne prawo do nazywania się w ten sposób. Straciła moralne prawo do tego, by kiedykolwiek powiedzieć PiS-owi, że robi w Polsce coś źle - uważa Szymon Hołownia, lider ruchu Polska2050.

To było do przewidzenia, że budujący nowy ruch Szymon Hołownia wykorzysta ten moment do podkreślenia swojej odrębności od klasy politycznej. Wśród części posłów podwyżki akurat teraz budzą niesmak.

- Jest duży strach. Ludzie naprawdę boją się utraty pracy. Ludzie boją się co będzie za pół roku, co będzie za rok. W tych okolicznościach powinniśmy, naprawdę, w pierwszej kolejności zająć się ich sytuacją - mówi Franciszek Sterczewski z KP Koalicji Obywatelskiej.

Przeciwko podwyżkom głosowali posłowie Konfederacji. W Koalicji Obywatelskiej wyłamało się dziewięciu posłów. W Lewicy siedmiu. Wszyscy z partii Razem. Klub Ludowców też się podzielił. Przeciwko głosowali głównie posłowie z Kukiz'15. Klub PiS prawie w całości głosował za podwyżkami. To PiS zainicjował ustawę, ale dostał pełne poparcie ze strony liderów politycznych innych ugrupowań.

Zły moment?

- Nie mnie jest oceniać moment. Uważam, że systemowe uregulowanie tej kwestii jest ważnym elementem. Podobnie jak w innych krajach - twierdzi Piotr Mueller, rzecznik prasowy rządu.

Moment jest jednak niezwykle istotny, gdy cały świat pogrąża się w kryzysie wywołanym pandemią.

- Na początku koronawirusowego kryzysu rząd Nowej Zelandii podjął uchwałę, że obniża pensje wszystkim urzędnikom rządowym o 20 procent - zauważa profesor Radosław Markowski, socjolog i politolog z uniwersytetu SWPS.

Opozycja usprawiedliwia poparcie dla podwyżek sytuacją samorządowców, którym też obniżano pensje, gdy Jarosław Kaczyński gasił kryzys wywołany nagrodami dla rządu Beaty Szydło.

- Było wiele wniosków ze strony samorządowców, ze strony organizacji samorządowych - tłumaczy Władysław Kosiniak-Kamysz z KP Koalicji Polskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Samorządowcy są jednak sceptyczni, bo jak mówią - wiedzą z czym muszą się mierzyć.

- To nie jest ten czas na tego typu decyzje w obliczu pandemii, w obliczu nieznajomości, jak wygląda stan finansów publicznych. Myślę, że powinniśmy się skupić zupełnie na czym innym - uważa Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Co zrobi Senat?

Ustawa już w poniedziałek ma trafić do Senatu, gdzie trwa debata jak zażegnać wizerunkowy kryzys. Głosować szybko - jak w Sejmie - czy zgłaszać poprawki.

- Intensywnie rozmawiamy z koleżankami i kolegami senatorami na temat tej ustawy. Ja sam wiem o tym, że na pewno ustawy w takim kształcie nie poprę - zapewnia Bogdan Klich, senator z KP Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej.

Nie tylko posłowie dostaną podwyżkę. Dużo większe pieniądze popłyną też dla partii politycznych.

- Prawie pół miliarda złotych w sytuacji, w której znajduje się dzisiaj ochrona zdrowia. W której znajduje się dzisiaj polska edukacja. W której samorządy palą co trzecią latarnię, bo mają takie budżety, jakie mają, po koronawirusie - mówi Szymon Hołownia.

Co partie zamierzają zrobić z dodatkowymi pieniędzmi?

- Może mam taką nadzieję, czy mam takie marzenie, że w końcu do tego dojdziemy, że te pieniądze będą wydawane tak, jak powinny być wydawane. Na analizę, na ekspertyzę, na pracę nad programem - mówi doktor Anna Materska-Sosnowska, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Nieoficjalnie informacje są takie, że Platforma chce otwierać biura w każdym powiecie, a część pieniędzy przeznaczyć na stypendia dla uzdolnionej młodzieży.

Autor: Katarzyna Koledna-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS