"Jest duży strach. Ludzie boją się utraty pracy". Właśnie teraz posłowie podnieśli sobie pensje

15.08.2020 | "Jest duży strach. Ludzie boją się utraty pracy". Właśnie teraz posłowie podnieśli sobie pensje
15.08.2020 | "Jest duży strach. Ludzie boją się utraty pracy". Właśnie teraz posłowie podnieśli sobie pensje
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
15.08.2020 | "Jest duży strach. Ludzie boją się utraty pracy". Właśnie teraz posłowie podnieśli sobie pensjeKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Według ministra finansów - możliwe, że zmagamy się teraz z największym kryzysem w historii wolnej Polski. Wszyscy martwią się o pracę, o pieniądze, nauczyciele o szkoły, a lekarze o to, jak ratować ludzi. Ale okazało się, że to właściwy czas na podwyżki dla polityków. Tylko 33 posłów było przeciw.

Jeśli ktoś się łudził, że sprawa podwyżek dla parlamentarzystów, ministrów, prezydenta i samorządowców zniknie w natłoku innych wydarzeń, to się przeliczył.

- Opozycja w Polsce straciła moralne prawo do nazywania się w ten sposób. Straciła moralne prawo do tego, by kiedykolwiek powiedzieć PiS-owi, że robi w Polsce coś źle - uważa Szymon Hołownia, lider ruchu Polska2050.

To było do przewidzenia, że budujący nowy ruch Szymon Hołownia wykorzysta ten moment do podkreślenia swojej odrębności od klasy politycznej. Wśród części posłów podwyżki akurat teraz budzą niesmak.

- Jest duży strach. Ludzie naprawdę boją się utraty pracy. Ludzie boją się co będzie za pół roku, co będzie za rok. W tych okolicznościach powinniśmy, naprawdę, w pierwszej kolejności zająć się ich sytuacją - mówi Franciszek Sterczewski z KP Koalicji Obywatelskiej.

Przeciwko podwyżkom głosowali posłowie Konfederacji. W Koalicji Obywatelskiej wyłamało się dziewięciu posłów. W Lewicy siedmiu. Wszyscy z partii Razem. Klub Ludowców też się podzielił. Przeciwko głosowali głównie posłowie z Kukiz'15. Klub PiS prawie w całości głosował za podwyżkami. To PiS zainicjował ustawę, ale dostał pełne poparcie ze strony liderów politycznych innych ugrupowań.

Zły moment?

- Nie mnie jest oceniać moment. Uważam, że systemowe uregulowanie tej kwestii jest ważnym elementem. Podobnie jak w innych krajach - twierdzi Piotr Mueller, rzecznik prasowy rządu.

Moment jest jednak niezwykle istotny, gdy cały świat pogrąża się w kryzysie wywołanym pandemią.

- Na początku koronawirusowego kryzysu rząd Nowej Zelandii podjął uchwałę, że obniża pensje wszystkim urzędnikom rządowym o 20 procent - zauważa profesor Radosław Markowski, socjolog i politolog z uniwersytetu SWPS.

Opozycja usprawiedliwia poparcie dla podwyżek sytuacją samorządowców, którym też obniżano pensje, gdy Jarosław Kaczyński gasił kryzys wywołany nagrodami dla rządu Beaty Szydło.

- Było wiele wniosków ze strony samorządowców, ze strony organizacji samorządowych - tłumaczy Władysław Kosiniak-Kamysz z KP Koalicji Polskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Samorządowcy są jednak sceptyczni, bo jak mówią - wiedzą z czym muszą się mierzyć.

- To nie jest ten czas na tego typu decyzje w obliczu pandemii, w obliczu nieznajomości, jak wygląda stan finansów publicznych. Myślę, że powinniśmy się skupić zupełnie na czym innym - uważa Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Co zrobi Senat?

Ustawa już w poniedziałek ma trafić do Senatu, gdzie trwa debata jak zażegnać wizerunkowy kryzys. Głosować szybko - jak w Sejmie - czy zgłaszać poprawki.

- Intensywnie rozmawiamy z koleżankami i kolegami senatorami na temat tej ustawy. Ja sam wiem o tym, że na pewno ustawy w takim kształcie nie poprę - zapewnia Bogdan Klich, senator z KP Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej.

Nie tylko posłowie dostaną podwyżkę. Dużo większe pieniądze popłyną też dla partii politycznych.

- Prawie pół miliarda złotych w sytuacji, w której znajduje się dzisiaj ochrona zdrowia. W której znajduje się dzisiaj polska edukacja. W której samorządy palą co trzecią latarnię, bo mają takie budżety, jakie mają, po koronawirusie - mówi Szymon Hołownia.

Co partie zamierzają zrobić z dodatkowymi pieniędzmi?

- Może mam taką nadzieję, czy mam takie marzenie, że w końcu do tego dojdziemy, że te pieniądze będą wydawane tak, jak powinny być wydawane. Na analizę, na ekspertyzę, na pracę nad programem - mówi doktor Anna Materska-Sosnowska, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Nieoficjalnie informacje są takie, że Platforma chce otwierać biura w każdym powiecie, a część pieniędzy przeznaczyć na stypendia dla uzdolnionej młodzieży.

Autor: Katarzyna Koledna-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS