"Jest duży strach. Ludzie boją się utraty pracy". Właśnie teraz posłowie podnieśli sobie pensje

15.08.2020 | "Jest duży strach. Ludzie boją się utraty pracy". Właśnie teraz posłowie podnieśli sobie pensje
15.08.2020 | "Jest duży strach. Ludzie boją się utraty pracy". Właśnie teraz posłowie podnieśli sobie pensje
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
15.08.2020 | "Jest duży strach. Ludzie boją się utraty pracy". Właśnie teraz posłowie podnieśli sobie pensjeKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Według ministra finansów - możliwe, że zmagamy się teraz z największym kryzysem w historii wolnej Polski. Wszyscy martwią się o pracę, o pieniądze, nauczyciele o szkoły, a lekarze o to, jak ratować ludzi. Ale okazało się, że to właściwy czas na podwyżki dla polityków. Tylko 33 posłów było przeciw.

Jeśli ktoś się łudził, że sprawa podwyżek dla parlamentarzystów, ministrów, prezydenta i samorządowców zniknie w natłoku innych wydarzeń, to się przeliczył.

- Opozycja w Polsce straciła moralne prawo do nazywania się w ten sposób. Straciła moralne prawo do tego, by kiedykolwiek powiedzieć PiS-owi, że robi w Polsce coś źle - uważa Szymon Hołownia, lider ruchu Polska2050.

To było do przewidzenia, że budujący nowy ruch Szymon Hołownia wykorzysta ten moment do podkreślenia swojej odrębności od klasy politycznej. Wśród części posłów podwyżki akurat teraz budzą niesmak.

- Jest duży strach. Ludzie naprawdę boją się utraty pracy. Ludzie boją się co będzie za pół roku, co będzie za rok. W tych okolicznościach powinniśmy, naprawdę, w pierwszej kolejności zająć się ich sytuacją - mówi Franciszek Sterczewski z KP Koalicji Obywatelskiej.

Przeciwko podwyżkom głosowali posłowie Konfederacji. W Koalicji Obywatelskiej wyłamało się dziewięciu posłów. W Lewicy siedmiu. Wszyscy z partii Razem. Klub Ludowców też się podzielił. Przeciwko głosowali głównie posłowie z Kukiz'15. Klub PiS prawie w całości głosował za podwyżkami. To PiS zainicjował ustawę, ale dostał pełne poparcie ze strony liderów politycznych innych ugrupowań.

Zły moment?

- Nie mnie jest oceniać moment. Uważam, że systemowe uregulowanie tej kwestii jest ważnym elementem. Podobnie jak w innych krajach - twierdzi Piotr Mueller, rzecznik prasowy rządu.

Moment jest jednak niezwykle istotny, gdy cały świat pogrąża się w kryzysie wywołanym pandemią.

- Na początku koronawirusowego kryzysu rząd Nowej Zelandii podjął uchwałę, że obniża pensje wszystkim urzędnikom rządowym o 20 procent - zauważa profesor Radosław Markowski, socjolog i politolog z uniwersytetu SWPS.

Opozycja usprawiedliwia poparcie dla podwyżek sytuacją samorządowców, którym też obniżano pensje, gdy Jarosław Kaczyński gasił kryzys wywołany nagrodami dla rządu Beaty Szydło.

- Było wiele wniosków ze strony samorządowców, ze strony organizacji samorządowych - tłumaczy Władysław Kosiniak-Kamysz z KP Koalicji Polskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Samorządowcy są jednak sceptyczni, bo jak mówią - wiedzą z czym muszą się mierzyć.

- To nie jest ten czas na tego typu decyzje w obliczu pandemii, w obliczu nieznajomości, jak wygląda stan finansów publicznych. Myślę, że powinniśmy się skupić zupełnie na czym innym - uważa Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Co zrobi Senat?

Ustawa już w poniedziałek ma trafić do Senatu, gdzie trwa debata jak zażegnać wizerunkowy kryzys. Głosować szybko - jak w Sejmie - czy zgłaszać poprawki.

- Intensywnie rozmawiamy z koleżankami i kolegami senatorami na temat tej ustawy. Ja sam wiem o tym, że na pewno ustawy w takim kształcie nie poprę - zapewnia Bogdan Klich, senator z KP Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej.

Nie tylko posłowie dostaną podwyżkę. Dużo większe pieniądze popłyną też dla partii politycznych.

- Prawie pół miliarda złotych w sytuacji, w której znajduje się dzisiaj ochrona zdrowia. W której znajduje się dzisiaj polska edukacja. W której samorządy palą co trzecią latarnię, bo mają takie budżety, jakie mają, po koronawirusie - mówi Szymon Hołownia.

Co partie zamierzają zrobić z dodatkowymi pieniędzmi?

- Może mam taką nadzieję, czy mam takie marzenie, że w końcu do tego dojdziemy, że te pieniądze będą wydawane tak, jak powinny być wydawane. Na analizę, na ekspertyzę, na pracę nad programem - mówi doktor Anna Materska-Sosnowska, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Nieoficjalnie informacje są takie, że Platforma chce otwierać biura w każdym powiecie, a część pieniędzy przeznaczyć na stypendia dla uzdolnionej młodzieży.

Autor: Katarzyna Koledna-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz mógł zażywać fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz mógł zażywać fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 8-letniego Kamilka wstrząsnęła nie tylko mieszkańcami Częstochowy, ale całą Polską. Rok po tej tragedii wracają pytania o rozliczenie odpowiedzialnych i o to, co zmieniło się w systemie opieki nad dziećmi. W środę pamięć skatowanego chłopca uczcili mieszkańcy Częstochowy, którzy przeszli ulicami miasta.

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS