Za ponad dwa tygodnie Senat ma zająć się ustawą o ratyfikacji funduszu odbudowy. Decyzję marszałka Tomasza Grodzkiego krytykuję partia rządząca, a polityczny spór toczy się teraz głównie o to, czy do ustawy można składać poprawki.
Czas w sprawie ratyfikacji funduszu odbudowy nagle zaczął mieć znaczenie, choć niecały miesiąc temu słyszeliśmy, że nie trzeba się spieszyć. Teraz jest inaczej. Od momentu, gdy marszałek Grodzki ogłosił, że Senat wprawdzie zajmie się ratyfikacją funduszu na obecnym posiedzeniu, ale to posiedzenie będzie miało dwutygodniową przerwę.
- Mistrzostwa świata w obstrukcji senackiej i w takiej hipokryzji, bo marszałek Grodzki wyjdzie teraz i powie "no jak to, przecież rozpatrzymy ratyfikację na tym posiedzeniu" – uważa Marek Pęk, wicemarszałek Senatu z KP PiS.
- W międzyczasie odbędą się liczne komisje, prawdopodobnie jeszcze jedno wysłuchanie społeczne i 27 (maja – przyp. red.) będziemy decydować – przekazał Tomasz Grodzki, marszałek Senatu z PO.
Chociaż politycy PiS przyznają, że szybka ratyfikacja niczego nie zmieni, choćby dlatego, że wiele innych państw Unii też jeszcze funduszu nie ratyfikowało, to jednak domagają się, by ustawa przeszła przez Senat szybko i bez poprawek, bo - jak twierdzą - być ich nie może.
Druga strona sporu ma inne zdanie.
- Mamy opinię (prawną – przyp. red.), że oczywiście do każdej ustawy Sejm i Senat mogą zgłaszać poprawki. Jeżeli nie moglibyśmy zgłaszać, to marszałek Sejmu nie powinna poddawać poprawek w Sejmie pod głosowania, a je poddała – przekonuje prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Spór na opinie
Za jedną z poprawek głosował nawet prezes Kaczyński, ale dziś politycy PiS powołują się między innymi na opinię sędziego, którego dotąd raczej krytykowali, niż uznawali za autorytet – byłego wiceprezesa TK Stanisława Biernata, który w wywiadzie dla OKO.press powiedział, że dotąd wśród konstytucjonalistów była zgoda co do tego, że ustawa ratyfikacyjna powinna składać się z dwóch elementów – zgody na ratyfikację i daty wejścia w życie.
- Profesor Stanisław Biernat, profesor prawa europejskiego, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego powiedział, że absolutnie ratyfikacja powinna zostać przyjęta bez poprawek – podkreśla senator PiS Marek Pęk.
Profesor Biernat wyraził także opinię, że razem z ratyfikacją powinna zostać uchwalona odrębna ustawa wdrażająca Krajowy Plan Odbudowy – z przepisami dotyczącymi treści planu i procedury jego kontroli.
Z drugiej strony prezentowane są przez senatora Marcina Bosackiego ekspertyzy dostarczone przez zespół do spraw konstytucyjności ustaw, który działa przy marszałku Senatu. - Mamy ekspertyzę sześciu wybitnych prawników, że możemy do ustawy ratyfikacyjnej dodawać poprawki, uzupełnienia, być może w formie preambuły na przykład – mówi Marcin Bosacki, senator z PO.
Senackie rozmowy, wysłuchania strony społecznej i samorządowców już się rozpoczęły.
Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN