Skandal na madryckim kampusie. "To niewytłumaczalne, nieuzasadnione i absolutnie odrażające zachowanie"


Skandal na studenckim kampusie w Madrycie. Grupa młodych mężczyzn zorganizowała akcję, podczas której wykrzykiwała obraźliwe i seksistowskie hasła pod adresem koleżanek z sąsiedniego akademika. Nagranie trafiło do sieci i do prokuratury. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

- Dz*wki, wychodźcie z nor jak króliki. Jesteście piep*zonymi nimfomankami - właśnie takie hasła można usłyszeć z okien jednego z akademików w Madrycie. Grupa młodych mężczyzn wykrzykuje je pod adresem koleżanek z sąsiedniego akademika. Chwilę później w większości pokoi zapalają się światła, a mężczyźni odsłaniają rolety i zaczynają ryczeć niczym zwierzęta. Kiedy przedstawiające taką sytuację nagranie trafiło do sieci, w Hiszpanii zawrzało.

- Powinniśmy odrzucić kulturę macho. To niewytłumaczalne, nieuzasadnione i absolutnie odrażające zachowanie. Nie odzwierciedla ono ogólnych nastrojów panujących w hiszpańskim społeczeństwie - uważa Pedro Sanchez, premier Hiszpanii.

Do zdarzenia doszło w akademiku należącym do Uniwersytetu Complutense w Madrycie - jednej z najstarszych uczelni na świecie. Największy hiszpański związek studentów żąda wydalenia wszystkich mężczyzn widocznych na nagraniu.

- Ja i pozostali moi koledzy, którzy nie brali w tym udziału, jesteśmy zawstydzeni i smutni. Te obelgi są nie do zniesienia. Negatywnie odbijają się na naszym wizerunku i relacjach z koleżankami. To nagranie nie odzwierciedla rzeczywistości - przekonuje Juan Melo, student mieszkający w akademiku Elías Ahuja.

Głos uczelni

Uczelnia w wydanym oświadczeniu stwierdziła, że zachowanie studentów było niedopuszczalne i sprzeczne z ideami i wartościami uniwersytetu. Władze zapewniają, że zanim nagranie trafiło do sieci, mężczyzna, który najgłośniej wykrzykiwał obraźliwe hasła, został wykreślony z listy studentów.

- Uczelnia potępia to nagranie. Zarówno jego treść, jak i zachowanie studentów. Podjęliśmy zdecydowane działania, zanim nagranie ujrzało światło dzienne. Prowadzimy dochodzenie, by zidentyfikować osoby odpowiedzialne za ten incydent i wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec studentów, którzy wzięli w nim udział - informuje Rosa de la Fuente, zastępca dziekana Uniwersytetu Complutense,

Niektóre studentki bronią kolegów

Uczelnia przeprasza, ale nie wszyscy zdają się być oburzeni. Część studentek broni kolegów, twierdząc, że sprawa została wyolbrzymiona. - Ludzie uznają, że te okrzyki były seksistowskie. Dziewczęta też czasem skandują różne hasła. Nie ma w tym nic seksistowskiego. To był żart. Nie wydaje mi się, by studentki czuły się urażone - mówi jedna z nich.

Co piąty młody Hiszpan nie wierzy w istnienie przemocy na tle płciowym

Uczelnia prowadzi śledztwo i zapowiada, że przeprowadzi cykl konferencji uświadamiających dla swoich studentów. Badanie przeprowadzone w 2021 roku wykazało, że co piąty młody Hiszpan nie wierzy w istnienie przemocy na tle płciowym i postrzega ją jako wymysł ideologiczny. Hiszpańska minister ds. równości Irene Montero podkreśla, że potrzebna jest edukacja. - Nastolatkowie muszą się dowiedzieć, na czym polega dobre i złe traktowanie ludzi. Czas, abyśmy przestali wzmacniać kulturę gwałtu i terroru seksualnego, który zmienia kobiety w obiekty seksualne - deklaruje Irene Montero.

Hiszpański rząd podejmuje wysiłki na rzecz promowania równości płci i wyeliminowania przemocy wobec kobiet. Od maja każdy seks bez zgody jest uznawany za gwałt. Sprawą incydentu z akademika zajmuje się też prokuratura, która sprawdza, czy doszło do przestępstwa motywowanego nienawiścią.

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN