Skandal na madryckim kampusie. "To niewytłumaczalne, nieuzasadnione i absolutnie odrażające zachowanie"


Skandal na studenckim kampusie w Madrycie. Grupa młodych mężczyzn zorganizowała akcję, podczas której wykrzykiwała obraźliwe i seksistowskie hasła pod adresem koleżanek z sąsiedniego akademika. Nagranie trafiło do sieci i do prokuratury. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

- Dz*wki, wychodźcie z nor jak króliki. Jesteście piep*zonymi nimfomankami - właśnie takie hasła można usłyszeć z okien jednego z akademików w Madrycie. Grupa młodych mężczyzn wykrzykuje je pod adresem koleżanek z sąsiedniego akademika. Chwilę później w większości pokoi zapalają się światła, a mężczyźni odsłaniają rolety i zaczynają ryczeć niczym zwierzęta. Kiedy przedstawiające taką sytuację nagranie trafiło do sieci, w Hiszpanii zawrzało.

- Powinniśmy odrzucić kulturę macho. To niewytłumaczalne, nieuzasadnione i absolutnie odrażające zachowanie. Nie odzwierciedla ono ogólnych nastrojów panujących w hiszpańskim społeczeństwie - uważa Pedro Sanchez, premier Hiszpanii.

Do zdarzenia doszło w akademiku należącym do Uniwersytetu Complutense w Madrycie - jednej z najstarszych uczelni na świecie. Największy hiszpański związek studentów żąda wydalenia wszystkich mężczyzn widocznych na nagraniu.

- Ja i pozostali moi koledzy, którzy nie brali w tym udziału, jesteśmy zawstydzeni i smutni. Te obelgi są nie do zniesienia. Negatywnie odbijają się na naszym wizerunku i relacjach z koleżankami. To nagranie nie odzwierciedla rzeczywistości - przekonuje Juan Melo, student mieszkający w akademiku Elías Ahuja.

Głos uczelni

Uczelnia w wydanym oświadczeniu stwierdziła, że zachowanie studentów było niedopuszczalne i sprzeczne z ideami i wartościami uniwersytetu. Władze zapewniają, że zanim nagranie trafiło do sieci, mężczyzna, który najgłośniej wykrzykiwał obraźliwe hasła, został wykreślony z listy studentów.

- Uczelnia potępia to nagranie. Zarówno jego treść, jak i zachowanie studentów. Podjęliśmy zdecydowane działania, zanim nagranie ujrzało światło dzienne. Prowadzimy dochodzenie, by zidentyfikować osoby odpowiedzialne za ten incydent i wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec studentów, którzy wzięli w nim udział - informuje Rosa de la Fuente, zastępca dziekana Uniwersytetu Complutense,

Niektóre studentki bronią kolegów

Uczelnia przeprasza, ale nie wszyscy zdają się być oburzeni. Część studentek broni kolegów, twierdząc, że sprawa została wyolbrzymiona. - Ludzie uznają, że te okrzyki były seksistowskie. Dziewczęta też czasem skandują różne hasła. Nie ma w tym nic seksistowskiego. To był żart. Nie wydaje mi się, by studentki czuły się urażone - mówi jedna z nich.

Co piąty młody Hiszpan nie wierzy w istnienie przemocy na tle płciowym

Uczelnia prowadzi śledztwo i zapowiada, że przeprowadzi cykl konferencji uświadamiających dla swoich studentów. Badanie przeprowadzone w 2021 roku wykazało, że co piąty młody Hiszpan nie wierzy w istnienie przemocy na tle płciowym i postrzega ją jako wymysł ideologiczny. Hiszpańska minister ds. równości Irene Montero podkreśla, że potrzebna jest edukacja. - Nastolatkowie muszą się dowiedzieć, na czym polega dobre i złe traktowanie ludzi. Czas, abyśmy przestali wzmacniać kulturę gwałtu i terroru seksualnego, który zmienia kobiety w obiekty seksualne - deklaruje Irene Montero.

Hiszpański rząd podejmuje wysiłki na rzecz promowania równości płci i wyeliminowania przemocy wobec kobiet. Od maja każdy seks bez zgody jest uznawany za gwałt. Sprawą incydentu z akademika zajmuje się też prokuratura, która sprawdza, czy doszło do przestępstwa motywowanego nienawiścią.

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czy najbogatsza partia polityczna w Polsce powinna zwoływać konferencję prasową, by pokazać, co wysyła powodzianom? Przy okazji prezes PiS krytykował obecność przedstawicieli władz państwowych na terenach powodziowych. W dniu, w którym akurat pojechał tam prezydent Andrzej Duda.

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Źródło:
Fakty TVN

To historia aptekarzy z Głuchołazów - jednej z pierwszych miejscowości zniszczonych przez powódź. Nie mają wody, nie mają jak sprzątnąć swoich lokali, ale walczą o leki dla swoich pacjentów. Wielu straciło je w powodzi, a to dla nich kwestia zdrowia, a czasem nawet życia.

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw była ludzka solidarność w ratowaniu przed katastrofą, a teraz jest solidarność w sprzątaniu. Na miejscu pomagają także wolontariusze, nie tylko wojsko i służby. Wielu ludzi wysyła też dary. W całej Polsce zbierane są pieniądze dla powodzian.

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Procedury mają być maksymalnie uproszczone, a biurokracja ograniczona do minimum. Premier punktuje i urzędników, i samorządowców. Przypomina, by byli wśród ludzi. Słuchali i informowali, na jakie pieniądze mogą liczyć, gdzie mają się zgłaszać, jakie dokumenty przedstawiać. Zebraliśmy komplet takich podstawowych informacji.

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Powódź w Polsce uderzyła także w szkolnictwo. Dzisiaj nieczynnych było 431 szkół, przy czym część zdecydowała się na działanie online. Zniszczonych placówek, gdzie nie mogą się odbywać zajęcia, jest według naszych szacunków ponad dwieście - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra edukacji Barbara Nowacka.

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Źródło:
TVN24

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy planuje zaopatrzenie szpitali, które wcześniej otrzymały różnego typu urządzenia od WOŚP, w nowy sprzęt medyczny. - Fundacja kupi sprzęt między innymi za pieniądze, które teraz zbieramy - wyjaśnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jurek Owsiak.

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Źródło:
TVN24

Prezydent Wołodymyr Zełenski nie chce zdradzić, jaki to plan, dopóki osobiście nie przedstawi go Joe Bidenowi i Kamali Harris. Do Waszyngtonu Zełenski leci w przyszłym tygodniu. W tym tygodniu w Kijowie była szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obiecała, że UE wesprze Ukrainę finansowo.

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To cios w serce rosyjskiej ofensywy. Eksplozje wywołały dosłownie trzęsienie ziemi, ale Rosjanie też atakują celnie, niszcząc ukraińską infrastrukturę. Tymczasem ukraińskie firmy coraz częściej zatrudniają kobiety, żeby uzupełnić wakaty w zawodach zazwyczaj wykonywanych przez mężczyzn.

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpierw eksplodowały pagery członków Hezbollahu, potem ich krótkofalówki. Ludzie w Libanie masowo zaczęli pozbywać się urządzeń elektronicznych. Zniknęły one też z większości sklepów.

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS