Samorządy z niepokojem patrzą na spór z UE. "Wywołuje to obawy, że tych środków może nie być"

04.09.2021 | Samorządy z niepokojem patrzą na spór z UE. "Wywołuje to obawy, że tych środków może nie być"
04.09.2021 | Samorządy z niepokojem patrzą na spór z UE. "Wywołuje to obawy, że tych środków może nie być"
Fakty TVN
04.09.2021 | Samorządy z niepokojem patrzą na spór z UE. "Wywołuje to obawy, że tych środków może nie być"Fakty TVN

Samorządy czekają na pieniądze z unijnego funduszu odbudowy, ale Komisja Europejska dotychczas nie wydała decyzji w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Kością niezgody jest spór prawny związany z polskim sądownictwem i przestrzeganiem przez Polskę prawa Unii. Premier Morawiecki stwierdził, że "Polska nie będzie się ubiegać o coś na zasadzie proszącej". - Jeżeli nie mamy tej perspektywy, to wywołuje to obawy, że tych środków może nie być - ocenił z kolei Tadeusz Czajka, wójt gminy Tarnowo Podgórne.

- Polska nie ma nad sobą żadnego pana. To nie są stosunki wasalne. Polska nie będzie się ubiegać o coś na zasadzie proszącej - w ten sposób Mateusz Morawiecki streścił to, jak widzi dziś relacje polskiego rządu z Unią Europejską.

Gdy premier w ten sposób publicznie wypowiada się o działaniach Komisji Europejskiej, samorządowcy czekają na unijne pieniądze. Spór rządu z Brukselą to właśnie samorządowców i mieszkańców gmin będzie kosztował najwięcej.

- Jeżeli nie mamy tej perspektywy, to wywołuje to obawy, że tych środków może nie być - ocenił Tadeusz Czajka, wójt gminy Tarnowo Podgórne.

- Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, że zostalibyśmy bez tych środków. Gmina nie jest w stanie wygenerować tak dużych dochodów własnych - skomentowała Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański.

- To jest jedyny sposób na to, żebyśmy się dalej rozwijali - stwierdził Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie.

Pieniądze z unijnego budżetu to pieniądze, których potrzebują polskie miasta, wsie, gminy i powiaty. Bo wójt czy burmistrz czekają na nie, by wyremontować drogę lub wybudować przedszkole.

- Dyskusja dotyczy tego, jak dobrze polski rząd wie, także nadrzędności europejskiego prawa nad krajowym, a także konsekwencji, jakie tak kwestia niesie dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy - powiedział Paolo Gentiloni, komisarz Unii Europejskiej do spraw gospodarki.

- Ja, oczywiście, będę rozmawiał tam z decydentami w Komisji Europejskiej. Mamy, oczywiście, też przygotowane różnego rodzaju nasze rezerwy - oświadczył Mateusz Morawiecki.

Nie ma dziś takich pieniędzy, którymi dałoby się zastąpić unijne fundusze. Z worka z pieniędzmi, które mają pomóc unijnym gospodarkom, Polska ma dostać aż 36 miliardów euro. Warunkiem jest zaakceptowanie przez Brukselę Krajowego Planu Odbudowy. To właśnie tej akceptacji na razie nie ma.

Kwestia przyszłości Polski

Bruksela ma w ręku nieformalne, ale bardzo silne narzędzie nacisku na polskie władze. Może próbować uzyskać ustępstwa tam, gdzie inne środki do tej pory zawiodły, czyli w sprawie sądownictwa i unijnych zasad, wiedząc, że to okazja, która szybko się nie powtórzy - ocenił korespondent TVN24 BiS w Brukseli Maciej Sokołowski.

Bruksela widzi, że upolityczniony Trybunał Konstytucyjny może wkrótce orzec, że kluczowe przepisy Traktatu o Unii Europejskiej są niezgodne z polską konstytucją. Rozprawa została odroczona do 22 września. Odroczone zostały także środki dla Polski z unijnego funduszu odbudowy.

- Czasami mam wrażenie, że Morawiecki robi wszystko, by Polska nie otrzymała tych środków. Obraża naszych partnerów w Unii Europejskiej - ocenił Borys Budka z PO.

- Prawo do pieniędzy europejskich Polska posiada. Tylko to prawo nie jest negowane przez Unię Europejską, tylko przez działania polskiego rządu - skomentował Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL.

Premier po tym, jak powiedział, że Polska nie będzie wasalem, i po tym, jak zapowiedział, że będzie dalej negocjował z Unią, nie powiedział, jakim argumentem chce ją przekonać, bo wniosku do Trybunału Konstytucyjnego nie wycofał. - Oczywiście, nie nie wycofam tego wniosku. Panie redaktorze, jesteśmy suwerennym państwem - powiedział w RMF FM premier Morawiecki.

- To jest ryzykowanie przyszłością wszystkich Polaków. To są pieniądze, które mają nas odbudować po covidzie, po pandemii - skomentowała Hanna Gill-Piątek, posłanka Polski 2050.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bezwzględna walka o klienta nad polskim morzem - podpalane samochody, obrzucane jajkami drzwi. Wygląda na to, że jeden restaurator chciał zastraszyć drugiego. Policja gromadzi dowody i ma ich już sporo.

Od rozlewania paliwa i obrzucania farbą po podpalenia, czyli walka z konkurencją nad Bałtykiem

Od rozlewania paliwa i obrzucania farbą po podpalenia, czyli walka z konkurencją nad Bałtykiem

Źródło:
Fakty TVN

Walka o zmianę definicji gwałtu trwa od lat, a szansa pojawiła się po zmianie władzy. Dla wielu ofiar przestępstw seksualnych to jest kluczowa sprawa. Nowa definicja ma zawierać słowa o doprowadzeniu danej osoby do stosunku płciowego w "inny sposób mimo braku jej zgody". Poseł PiS Grzegorz Lorek i posłowie Konfederacji podczas debaty w Sejmie przekonywali, że oznacza to pozbawienie mężczyzn domniemania niewinności. Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, popiera jednak tę zmianę.

Zmiana definicji gwałtu i różne głosy z PiS. Nie wszyscy uważają, że nowe prawo będzie złe

Zmiana definicji gwałtu i różne głosy z PiS. Nie wszyscy uważają, że nowe prawo będzie złe

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy zamienimy złotego na euro? Nieprędko. Nie ma ani politycznej woli - minister finansów mówił o tym jasno - ani nie spełniamy warunków, jakie narzuca w tej kwestii Komisja Europejska. Dr Bartłomiej Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach ocenia, że nie nastąpi to w ciągu pięciu najbliższych lat. Teoretycznie Polska jest zobowiązana do przyjęcia euro jako członek UE.

Polska przestała spełniać warunki do przyjęcia euro. "Przespaliśmy moment"

Polska przestała spełniać warunki do przyjęcia euro. "Przespaliśmy moment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd aresztował mężczyznę znanego jako "Duch Żuromina", podejrzanego o handel narkotykami, w tym fentanylem. Bliscy nastolatek zmarłych po zażyciu fentanylu alarmują, że w Polsce nikt nie kontroluje wydawania recept na opioidy, a to ma tragiczne skutki.

Fentanyl to problem, który nie dotyczy już tylko USA. "Obawiamy się fali fentanylowej"

Fentanyl to problem, który nie dotyczy już tylko USA. "Obawiamy się fali fentanylowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie oglądałem debaty między Joe Bidenem i Donaldem Trumpem ze spokojem - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Michał Kobosko, nowo wybrany europoseł Polski 2050. Jak wyjaśnił, odbiera ją jako pewien dzwonek alarmowy dla Polski. - To naród amerykański wybierze, kto będzie kolejnym prezydentem Stanów Zjednoczonych, więc ja z dużym spokojem śledziłem urywki z tej debaty, komentarze - powiedział z kolei poseł PiS Zbigniew Bogucki.

"Odbieram to jako pewien dzwonek alarmowy dla Polski"

"Odbieram to jako pewien dzwonek alarmowy dla Polski"

Źródło:
TVN24

- Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość był całkowicie niewykonalny. My go urealniliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw CPK.

Lasek: projekt przygotowany przez PiS był całkowicie niewykonalny

Lasek: projekt przygotowany przez PiS był całkowicie niewykonalny

Źródło:
TVN24

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

30 czerwca odbędą się wybory parlamentarne we Francji. W najnowszym sondażu prawie 40-procentowe poparcie uzyskuje partia Marine Le Pen. Zjednoczenie Narodowe ma szansę stać się główną siłą polityczną we Francji.

Partia Marine Le Pen przoduje w sondażach. Na jej czele stoi 28-letni Jordan Bardella

Partia Marine Le Pen przoduje w sondażach. Na jej czele stoi 28-letni Jordan Bardella

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Dziennikarstwo to nie przestępstwo" - pisze redakcja "The Wall Street Journal" w obronie swojego dziennikarza Evana Gershkovicha. Jako moskiewski korespondent gazety zbierał informacje do reportażu o Grupie Wagnera. Rosyjskie służby uznały, że jest agentem, teraz ruszył jego proces. Rząd USA pracuje nad tym, żeby uwolnić Evana Gershkovicha oraz innego Amerykanina, Paula Whelana, w ramach wymiany więźniów.

Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS