Rząd nie realizuje "kamieni milowych", politycy PiS za brak wypłat winią Unię i opozycję

09.10.2022 | Rząd nie realizuje "kamieni milowych", politycy PiS za brak wypłat winią Unię i opozycję
09.10.2022 | Rząd nie realizuje "kamieni milowych", politycy PiS za brak wypłat winią Unię i opozycję
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
09.10.2022 | Rząd nie realizuje "kamieni milowych", politycy PiS za brak wypłat winią Unię i opozycjęKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

W umowie Bruksela-Warszawa nie ma tajnych klauzul i - wbrew temu co mówią rządzący - żadne nowe "kamienie milowe" nie blokują pieniędzy na realizację Krajowego Planu Odbudowy. Strony zgodziły się na to, co wynegocjowały, a polski rząd wciąż nie wywiązał się ze swoich zobowiązań.

Krajowy Plan Odbudowy liczy ponad 500 stron plus załączniki. Program został oficjalnie zaakceptowane przez Komisję Europejską. Wszystko, co w nim zapisano, zostało też podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego. Tymczasem pieniędzy na odbudowę po pandemii nie ma, więc władza wskazuje winnych. Ich zdaniem to Unia Europejska i opozycja blokują wypłatę środków.

- (Winna jest - przyp. red.) nie tylko Unia Europejska, ale też polska opozycja, która namawia swoich przyjaciół politycznych w Komisji Europejskiej, żeby tych pieniędzy Polsce nie wypłacać - mówi wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

- PiS nie wprowadza ludzi w błąd: mówi, jak jest - dodaje Patryk Jaki, eurodeputowany Solidarnej Polski wybrany z list PiS.

Do innych wniosków można dojść zaglądając do Krajowego Planu Odbudowy, który dostępny jest na rządowych stronach. Na stronie 210 władza zobowiązała się do uchwalenia ustawy powołującej Komitet Monitorujący, w skład,którego wejdą także partnerzy społeczni, a którego zadaniem będzie nadzorowanie wdrażania KPO. Termin wykonania: 30 czerwca. Tymczasem jest październik, a ustawy dalej nie ma.

- Rząd nie chce, żeby ktokolwiek parzył mu na ręce - uważa Andrzej Halicki, eurodeputowany Platformy Obywatelskiej.

"Kamienie milowe są wpisane przez nas"

Kolejnym przykładem jest punkt o usprawnieniu procesu stanowienia prawa, czyli przyjęcie nowelizacji regulaminu Sejmu, Senatu i Rady Ministrów tak, aby wprowadzić obowiązek konsultacji społecznych. Termin wykonania: 30 września. Jest październik, nowelizacji też nie ma.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin przekonuje, że prace nad zmianą regulaminu trwają. - Jeżeli Sejm chce zmienić regulamin, to Sejm musi podjąć taką decyzję - wskazuje polityk i dodaje, że premier nie rządzi Sejmem.

Skoro trwają prace, mimo że terminy minęły, to jak Unia Europejska i opozycja mają blokować wypłatę pieniędzy? Na to pytanie politycy PiS odpowiedzieć nie chcą.

Co warte podkreślenia, rząd sam jeszcze nie wystąpił do Unii po wypłatę pieniędzy, co potwierdził sam premier. Dodatkowo należy przypomnieć, że "kamieni milowych" nikt nie narzucił. Rząd sam je wynegocjował i przyjął.

"Kamienie milowe są wpisane przez nas. To są wpisane większe konsultacje społeczne, lepsze przepisy, dotyczące prowadzenia procesu legislacyjnego, to są rzeczy, które my proponowaliśmy do kamieni milowych, a nie są narzucone z zewnątrz" - informował rzecznik rządu Piotr Mueller.

- Jest jakiś jeden dziwny rząd, który uparł się, żeby nie dość dokuczać swoim obywatelom łamiąc praworządność, to jeszcze w konsekwencji zablokować pieniądze, które miały tym ludziom służyć - ocenia Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej.

Kontrowersyjne słowa premiera

To wszystko sprawia, że opozycja oskarża rząd o cyniczne wprowadzanie wyborców w błąd.

- To jest gra. Oni tych pieniędzy nie dowiozą dla Polski, oni tych pieniędzy nie chcą. Oni uważają, że na tych antyeuropejskich emocjach dojadą do wyborów i wygrają - komentuje Robert Biedroń, eurodeputowany Lewicy.

- Łatwiej jest im prowadzić kampanię polexitowską. Będzie im łatwiej wytłumaczyć Polakom, dlaczego musimy wyjść z Unii Europejskiej - uważa Urszula Pasławska, posłanka Koalicji Polskiej.

Zarzuty opozycji zdają się potwierdzać słowa premiera Mateusza Morawieckiego z niedzielnego zjazdu hiszpańskiej prawicowej partii VOX, w którym udział wzięli także Viktor Orban, Marin Le Pen, Georgia Meloni i Donald Trump.

- Unia Europejska może się stać ponadnarodową bestią bez tradycyjnych wartości i duszy - mówił szef polskiego rządu.

Trzeba również przypomnieć, że Polska nie przywróciła do orzekania zawieszonych sędziów. Nadal obowiązuje ustawa kagańcowa, która pozwala na represje wobec sędziów, a wyroki europejskich trybunałów wciąż nie są respektowane.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS