Ruszyły szczepienia rodziców wcześniaków. "Gdybym mogła, tobym skakała do nieba"

Ruszyły szczepienia rodziców wcześniaków. "Gdybym mogła, to bym skakała do nieba"
Ruszyły szczepienia rodziców wcześniaków. "Gdybym mogła, to bym skakała do nieba"
Stefania Kulik | Fakty po południu
Ruszyły szczepienia rodziców wcześniaków. "Gdybym mogła, to bym skakała do nieba"Stefania Kulik | Fakty po południu

Na ten moment rodzice wcześniaków czekali od dawna. Wraz z włączeniem ich do tak zwanej grupy zero do szczepień przeciw koronawirusowi pojawiła się szansa na możliwość zobaczenia swoich dzieci. Pierwsi rodzice już zostali zaszczepieni.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

Ola urodziła się jako wcześniak w 24. tygodniu ciąży. Pani Ewa swojej córki nie widziała od blisko miesiąca.

- Widziałam ją tylko na zdjęciach, które przesyłały nam panie położne - mówi Ewa Bagińska, mama Oli.

O tym, czy rodzic może wejść na oddział i w jakiej formie może mieć kontakt ze swoim dzieckiem, decyduje ordynator danego szpitala.

- Ja jako mama mogę się widzieć z dzieckiem co 10 dni - opowiada druga mama, pani Sylwia Węsiora. - To ciężki czas, kiedy musimy te kolejne pięć dni przetrwać i zostawić tam swoje dziecko. Poniekąd czując się trochę, jakbyśmy to dziecko porzucali - dodaje.

- Urodziły dziecko, o które drżą. Drżą o jego życie, zdrowie i do tego jeszcze nie mogą być przy swoim dziecku. Ja myślę, że trudniejszych emocji nikt nie przeżywa - ocenia Elżbieta Brzozowska z Fundacji Koalicja dla Wcześniaka.

Dlatego Fundacja Koalicja dla Wcześniaka wystosowała apel, by rodzice wcześniaków hospitalizowanych na oddziałach intensywnej terapii i patologii noworodka mieli możliwość dołączenia do tak zwanej grupy zero do szczepień przeciw COVID-19. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na ten apel pozytywnie.

- Pozwoli to zaszczepionym rodzicom być na oddziałach na takich zasadach jak to było przed pandemią - twierdzi Elżbieta Brzozowska.

Szczepienia już ruszyły

Pierwsze szczepienia rodziców już się odbyły. - Gdybym mogła, tobym skakała do nieba z tego wszystkiego - mówi Ewa Bagińska, mama Oli.

Skierowanie dla rodziców wcześniaków na szczepienie na koronawirusa wystawia personel oddziału, w którym leczone jest dziecko.

- Taka osoba będzie mogła być zaszczepiona w tymże szpitalu, jeżeli ten szpital prowadzi taką akcję szczepień, jeżeli nie, to powinna zostać skierowana do najbliższego szpitala, który obsługuje personel tego szpitala - wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Zgodnie z procedurami - przygotowanymi przez krajową konsultant w dziedzinie neonatologii profesor Ewę Helwich i Polskie Towarzystwo Neonatologiczne - kwalifikowani do tak zwanej grupy zero będą rodzice dzieci wymagających hospitalizacji przez co najmniej cztery tygodnie.

- Najpierw lekarze muszą wytypować rodziców, których można zakwalifikować do szczepienia. Proponujemy szczepienia wyłącznie tym rodzicom, których dzieci może czekać dłuższa hospitalizacja - dodaje Adam Czerwiński, rzecznik Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Według procedur bezpieczny kontakt rodziców z dzieckiem będzie możliwy po podaniu drugiej dawki szczepionki.

- Siedem dni po podaniu drugiej dawki uzyskuje się optymalną odporność, a o to głównie chodzi, żebyśmy mogli bezpiecznie kontaktować rodziców ze swoimi pociechami - tłumaczy profesor Ryszard Lauterbach, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego. Pani Ewa już nie może się doczekać spotkania z córką. - Czekamy na możliwość wejścia do niej. Móc normalnie wziąć to dziecko do siebie, przytulić, żeby można było poczuć tą bliskość matki z dzieckiem - mówi mama Oli.

Autor: Stefania Kulik / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Ewa Bagińska | archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN