Reporterzy bez Granic: procedura podjęta wobec TVN jest zagrożeniem dla wolności prasy

Reporterzy bez Granic: procedura podjęta wobec TVN jest zagrożeniem dla wolności prasy
Reporterzy bez Granic: procedura podjęta wobec TVN jest zagrożeniem dla wolności prasy
Fakty po południu
Reporterzy bez Granic: procedura podjęta wobec TVN jest zagrożeniem dla wolności prasyFakty po południu

Międzynarodowa organizacja Reporterzy bez Granic wzywa Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, żeby ta porzuciła procedurę mającą na celu ukaranie telewizji TVN po skardze Antoniego Macierewicza na reportaż "Siła kłamstwa". - Taka procedura, która może prowadzić do nałożenia kary finansowej lub ograniczenia koncesji, nie jest godna demokratycznego państwa. Demokratyczne państwo musi pozwolić dziennikarzom na dyskutowanie nawet na wrażliwe tematy i pozwolić im na szukanie prawdy - mowi w rozmowie z TVN24 Pavol Szalai, szef Biura do spraw Unii Europejskiej i Bałkanów organizacji Reporterzy bez Granic.

W grudniu TVN otrzymała z KRRiT pismo informujące, że w związku z emisją reportażu "Siła kłamstwa" przewodniczący Rady wszczął z urzędu postępowanie w sprawie ukarania stacji. Telewizji zarzucane jest "propagowanie działań sprzecznych z prawem, polską racją stanu i działań zagrażających bezpieczeństwu" oraz "nierzetelność i nieobiektywność".

KRRiT nie przedstawiła jednak ani jednego konkretnego dowodu na poparcie swoich zarzutów.

Oświadczenie redakcji "Faktów" TVN i TVN24 w sprawie materiału "Siła kłamstwa"

Zagrożenie dla wolności

Na znak solidarności z TVN kilkadziesiąt największych mediów ogólnopolskich i lokalnych zdecydowało się na opublikowanie na swoich stronach internetowych materiału Piotra Świerczka "Siła kłamstwa". W obronie stacji stają też Reporterzy bez Granic, którzy wezwała KRRiT do zaprzestania działań wymierzonych w TVN.

- Uważamy, że procedura podjęta wobec telewizji TVN jest zagrożeniem dla wolności prasy. Wezwaliśmy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, by jej zaprzestała. Rozumiem, że tragedia smoleńska jest kwestią bardzo wrażliwą dla polskiego społeczeństwa, ale Polska musi znać prawdę - stwierdził w rozmowie z TVN24 Pavol Szalai, szef Biura do spraw Unii Europejskiej i Bałkanów organizacji Reporterzy bez Granic.

Szalai stwierdził również, że katastrofa smoleńska nie może być dla dziennikarzy tematem tabu. Zaznaczył, że dziennikarze TVN w swoim materiale szukali prawdy na temat dochodzenia parlamentarnego. - To absurdalne, jeśli odpowiedzią na to jest zagrożenie wysoką karą finansową lub cofnięciem koncesji - dodał.

Reportaż "Siła kłamstwa" do obejrzenia w TVN24 GO

"Forma zastraszania"

Zdaniem przedstawiciela Reporterów bez Granic - procedura wszczęta przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji jest formą zastraszenia i może prowadzić do autocenzury polskich dziennikarzy. - Prawda nie może być ustalana poprzez procedury administracyjne, ale przez niezależne rady dziennikarzy lub sąd. Tego typu działania administracyjne mają na celu sankcjonowanie mediów za treści, które są niebezpieczne dla porządku publicznego, są pełne nienawiści lub szerzą treści propagandowe - ocenił Szalai. Dodał, że uważanie stacji TVN za "wroga publicznego" czy medium, które "szerzy rosyjską propagandę" jest absurdalne.

- Myślę, że taka procedura, która może prowadzić do nałożenia kary finansowej lub ograniczenia koncesji, nie jest godna demokratycznego państwa. Demokratyczne państwo musi pozwolić dziennikarzom na dyskutowanie nawet na wrażliwe tematy i pozwolić im na szukanie prawdy - ocenił Szalai i dodał, że jeżeli występują w danym temacie różne opinie, to mogą być one wyrażone w inny sposób.

- Jestem pewien, że były minister obrony ma możliwości, ma przestrzeń medialną, gdzie może wyrazić swoje zaniepokojenie. Myślę, że w demokracji musi być możliwość dyskusji, istnienia wielu opinii i tego, żeby dziennikarze mogli szukać prawdy - podsumował szef Biura do spraw Unii Europejskiej i Bałkanów organizacji Reporterzy bez Granic.

Odpowiedź TVN na pismo szefa KRRiT

Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

"Wybory" się odbyły, frekwencja dopisała, a główny bohater triumfuje. Na Białorusi wszystko zgodne ze scenariuszem. To będzie siódma kadencja Aleksandra Łukaszenki. Jego poparcie nie jest stuprocentowe, ale niewiele brakuje. "To wszytko to stuprocentowa fikcja" - mówi białoruska opozycja, a komentatorzy zwracają uwagę na incydent przed lokalem wyborczym.

Incydent z psem Łukaszenki. Komentatorzy: najlepiej oddał stosunek do wyborów

Incydent z psem Łukaszenki. Komentatorzy: najlepiej oddał stosunek do wyborów

Źródło:
Fakty TVN

Jest zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Karola Nawrockiego, a to w kampanii prezydenckiej nie najlepsza wiadomość dla kandydata. Sam Nawrocki, namaszczony przez PiS, w sobotę znowu musiał się tłumaczyć, bo dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej postanowiła przypomnieć pewne fakty. 

Muzeum podważa słowa Nawrockiego. Jest zawiadomienie do prokuratury

Muzeum podważa słowa Nawrockiego. Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
Fakty TVN

Kierowca nie zauważył pieszego na pasach i potrącił 70-latka. Tym razem skończyło się jedynie na potłuczeniach i mandacie. Policja w tym tygodniu udostępniła dramatyczne nagranie z Gorzowa Wielkopolskiego ku przestrodze. Według policyjnych statystyk niechlubnym liderem, jeżeli chodzi o liczbę wypadków z udziałem pieszych, jest Łódź.

Kolejna niebezpieczna sytuacja na pasach. "Nie jesteśmy przygotowani do zmian, które już kilka lat funkcjonują"

Kolejna niebezpieczna sytuacja na pasach. "Nie jesteśmy przygotowani do zmian, które już kilka lat funkcjonują"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy łączy także Polaków rozsianych po całym świecie. Dla Orkiestry rodacy grają między innymi w Australii, Azji i Ameryce Północnej. Dziesiątki sztabów zbierają pieniądze również w europejskich miastach. Grają w Niemczech, Francji, Holandii czy Serbii, nierzadko budząc ciekawość tubylców.

Orkiestra rozpala serca w najdalszych zakątkach świata. "Czy może być coś bardziej solidarnego?"

Orkiestra rozpala serca w najdalszych zakątkach świata. "Czy może być coś bardziej solidarnego?"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jest radośnie, bajkowo, kosmicznie - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członkini zarządu i dyrektorka do spraw medycznych Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, o atmosferze panującej podczas 33. Finału. Zapytana, jakie marzenie posłałby ze Światełkiem do Nieba, odpowiedziała: - Prosiłabym o spokój, o to, by nam nie przeszkadzać, byśmy mogli sobie dalej działać i robić te ważne i dobre rzeczy.

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak: prosiłabym o to, by nam nie przeszkadzać

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak: prosiłabym o to, by nam nie przeszkadzać

Źródło:
TVN24

To nie jest dobry moment, żeby zostawiać Biuro Bezpieczeństwa Narodowego - tak rezygnację Jacka Siewiery skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Aleksandra Leo z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Bartosz Arłukowicz z Koalicji Obywatelskiej mówił, że ma "duży dystans do tego, co prezentuje sobą Siewiera". - Jeżeli ktoś próbuje budować wizerunek mieszaniny Sylvestra Stallone'a i profesora Zolla, to to musi eksplodować - stwierdził.

Rezygnacja Siewiery. "Pojawia się pytanie o prawdziwy powód"

Rezygnacja Siewiery. "Pojawia się pytanie o prawdziwy powód"

Źródło:
TVN24

W sobotę Hamas ma wypuścić kolejne cztery żołnierki Izraela w zamian za 200 palestyńskich więźniów. Tymczasem w Strefie Gazy rodziny wracają do swoich miast rodzinnych, by przekonać się, że zostało z nich morze gruzów. Według ONZ w Gazie zalega nawet 50 milionów ton gruzu.

Palestyńczycy wracają do gruzów w Strefie Gazy. "Można się zgubić, bo niczego nie jesteśmy w stanie rozpoznać"

Palestyńczycy wracają do gruzów w Strefie Gazy. "Można się zgubić, bo niczego nie jesteśmy w stanie rozpoznać"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump nakazał odtajnienie akt dotyczących śmierci Johna F. Kennedy'ego, Roberta Kennedy'ego i Martina Luthera Kinga Jr. Wszystkie te zabójstwa wciąż wywołują wiele pytań i wątpliwości, co w efekcie doprowadziło do powstania licznych teorii spiskowych.

"Teraz wszystko zostanie ujawnione". Donald Trump odtajnia akty dotyczące głośnych zabójstw XX wieku

"Teraz wszystko zostanie ujawnione". Donald Trump odtajnia akty dotyczące głośnych zabójstw XX wieku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Białorusi w tę niedzielę odbędzie się "specjalna operacja wyborcza". Nikt nie nazywa głosowania wyborami, bo wynik jest znany. Tym razem raczej nie będzie w Mińsku wielotysięcznych protestów. Opozycja odsiaduje surowe wyroki więzienia. Alaksandr Łukaszenka przez ostatnie lata zrobił wszystko, by przejawy sprzeciwu zdusić w zarodku. Niewykluczone, że szykuje sobie nie tylko dożywotni urząd, ale chce zrobić z Białorusi republikę dziedziczną.

Białoruś organizuje pozorowane wybory, które wygra Alaksandr Łukaszenka

Białoruś organizuje pozorowane wybory, które wygra Alaksandr Łukaszenka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS