Rafineria Gdańska pod specjalną ochroną. "Trafiła na tę listę dzięki liberalnym mediom"

30.12.2022 | Rafineria Gdańska pod specjalną ochroną. "Trafiła na tę listę dzięki liberalnym mediom"
30.12.2022 | Rafineria Gdańska pod specjalną ochroną. "Trafiła na tę listę dzięki liberalnym mediom"
Paweł Płuska | Fakty TVN
30.12.2022 | Rafineria Gdańska pod specjalną ochroną. "Trafiła na tę listę dzięki liberalnym mediom"Paweł Płuska | Fakty TVN

Prezes Obajtek zapewniał, że nie ma powodów do obaw, ale Rafineria Gdańska właśnie trafia pod rządowy parasol. Rzecznik rządu Piotr Müller mówi, że nie ma ryzyka nabycia udziałów przez Rosjan, a Ministerstwo Aktywów Państwowych w oficjalnym dokumencie wprost podaje, że ryzyko zbycia udziałów przez Saudyjczyków jest powodem wpisania na listę.

Daniel Obajtek przekonuje, że udziały w Rafinerii Gdańskiej nie zostaną sprzedane Rosjanom. - Bardzo mocno zadbaliśmy. Jest prawo pierwokupu, jest wiele innych mechanizmów zabezpieczających - mówił w styczniu prezes PKN Orlen.

Pojawia się jednak pytanie, dlaczego rafineria została wpisana na listę podmiotów podlegających szczególnej ochronie Ministerstwa Aktywów Państwowych po tym, jak dziennikarze ujawnili projekt umowy z Saudi Aramco?

- Rafineria trafiła na tę listę tylko dzięki TVN-owi. Dzięki liberalnym mediom, które unaoczniły Polakom i części rządzących, na jak złych warunkach polskie srebra rodowe są sprzedawane Saudyjczykom - uważa Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu.

W uzasadnieniu wpisania rafinerii na listę napisano wprost, że jest to związane z potencjalnym ryzykiem niekontrolowanego, dalszego zbycia udziałów w Rafinerii Gdańskiej przez Saudyjczyków. - To jest nieprzewidywalna dyktatura, która ma w tym momencie zaskakująco dobre relacje z Rosją - przypomina Adrian Zandberg, poseł Razem.

Rzecznik rządu mówi, że ryzyka nie ma, chociaż tak stwierdziło Ministerstwo Aktywów Państwowych. Zaatakował za to wszystkich, którzy sens tej transakcji poddają w wątpliwość. - Jeżeli ktoś stawia tezę, że fuzja Lotosu i Orlenu była złym rozwiązaniem, to de facto jest adwokatem interesów rosyjskich - stwierdził Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu.

Sprawa dla służb?

Fuzja to jedno. Wyprzedaż części majątku to drugie. Orlen i Lotos i tak były kontrolowane przez państwo, ale prezesi chcieli wielkiej spółki, łącznie z PGNiG. Fuzja wymagała zbycia części majątku.

Opozycja ma pytania do zasadności całej operacji. - Wątpliwości w sprawie sprzedaży Lotosu jest coraz więcej. Wpisanie tego na tę czy inną listę niczego nie zmienia. Tu musi wkroczyć prokuratura, CBA, odpowiednie służby - alarmuje Agnieszka Pomaska, posłanka PO.

Wnioski popłynęły również od pięciu połączonych komisji Senatu do Najwyższej Izby Kontroli. - Zwróciliśmy się w trybie pilnym o przesłanie materiałów dotyczących legalności i gospodarności, które były przedstawione lub też są w dyspozycji Senatu Rzeczpospolitej Polskiej - informuje Łukasz Pawelski z NIK.

Prawdopodobnie będzie kontrola. Będzie badana umowa, jej sens, a co za tym idzie - działalność prezesa Obajtka. - Dzisiaj obserwujemy już trochę taką panikę. Widać, że nikt z obozu władzy właściwie nie chce bronić Obajtka. Może to zwiastować naprawdę poważne problemy prezesa, a należy mu się - twierdzi Jan Grabiec, poseł PO.

Orlen, czyli my, jego klienci, możemy zapłacić pół miliarda dolarów kary za naruszenie umowy z Saudyjczykami.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ginekologia estetyczna nie jest fanaberią i ciekawostką. Dla wielu kobiet to realna poprawa komfortu życia. To taka chirurgia plastyczna, ale ginekologiczna. Często niezbędna po ciężkim porodzie.

Przybywa kobiet korzystających z ginekologii estetycznej. "Po zabiegu czuję się o wiele pewniej"

Przybywa kobiet korzystających z ginekologii estetycznej. "Po zabiegu czuję się o wiele pewniej"

Źródło:
Fakty TVN

Impreza na plebanii w Drobinie bardzo źle się skończyła. Zmarł 29-letni mężczyzna, a sekcja zwłok nie odpowiedziała na pytanie, dlaczego tak się stało. Według nieoficjalnych informacji w pokoju, w którym znaleziono ciało, znajdowała się duża ilość środków na potencję.

Zagadkowa śmierć na plebanii w Drobinie. Nieoficjalnie: znaleziono dużą ilość środków na potencję

Zagadkowa śmierć na plebanii w Drobinie. Nieoficjalnie: znaleziono dużą ilość środków na potencję

Źródło:
Fakty TVN

Członkowie Komisji Weneckiej mają rozmawiać o projekcie ustawy, która zakłada rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Niewykluczone jednak, że będą chcieli dowiedzieć się, jak wygląda przywracanie praworządności w Polsce w obliczu chaosu w naszych sądach. Chęć spotkania z przedstawicielami Komisji deklarują też politycy Prawa i Sprawiedliwości, chociaż w czasach swoich rządów rozmawiać z Komisją nawet nie chcieli.

12 września członkowie Komisji Weneckiej rozpoczynają wizytę w Polsce - na zaproszenie Adama Bodnara

12 września członkowie Komisji Weneckiej rozpoczynają wizytę w Polsce - na zaproszenie Adama Bodnara

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Takie sytuacje się zdarzają - mówią doświadczeni wojskowi. Ta zdarzyła się 9 września podczas szkolenia - 12 wojskowych spadochroniarzy zostało zniesionych przez silny wiatr. Mieli lądować na Pustyni Błędowskiej. Zniosło ich nad pobliską miejscowość Chechło. Spadochron jednego z żołnierzy zawisł na linii energetycznej. Inny wylądował na dachu budynku.

"Wiatr zmienił kierunek i dlatego żołnierze zostali zniesieni, co nie jest dziwne"

"Wiatr zmienił kierunek i dlatego żołnierze zostali zniesieni, co nie jest dziwne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Prezydent nie podpisuje żadnych dokumentów związanych z ambasadorami. To jest tak, jakby odmówił wykonywania urzędu - powiedział w "Faktach po Faktach" szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska).

Paweł Kowal: mamy do czynienia z realnym strajkiem prezydenckim

Paweł Kowal: mamy do czynienia z realnym strajkiem prezydenckim

Źródło:
TVN24

- Obrona granicy jest najważniejsza. Ale to jest ciągle pytanie, czy ta obrona nie może oznaczać współpracy z organizacjami, które potrafią humanitarnie podejść do uchodźcy i potrafią również wspomóc działania służb - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Maciej Żywno, wicemarszałek Senatu (Polska 2050-Trzecia Droga). Dodał, że chciałby, aby została dotrzymana obietnica dotycząca wpuszczenia na granicę polsko-białoruską organizacji humanitarnych, które zajmują się niesieniem pomocy potrzebującym.

Wicemarszałek Senatu o granicy: chciałbym, żeby była dotrzymana obietnica

Wicemarszałek Senatu o granicy: chciałbym, żeby była dotrzymana obietnica

Źródło:
TVN24

Z jednej strony Serbia podpisuje z Putinem umowy, a z drugiej kupuje od Francji myśliwce i jest państwem kandydującym do Unii Europejskiej. To celowo niejednoznaczna polityka, natomiast serbskie społeczeństwo czuje większą sympatię do Rosji i Chin niż do zachodnich demokracji.

Rosjanie w Serbii czują się jak w domu. "Utworzyli tu swoje mikrospołeczeństwo"

Rosjanie w Serbii czują się jak w domu. "Utworzyli tu swoje mikrospołeczeństwo"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Europa, Afryka i Bliski Wschód stoją w obliczu kolejnego kryzysu migracyjnego, i to na skalę dotąd niespotykaną. Jego źródłem może być pogrążony w konflikcie Sudan. Dwa miliony uchodźców z Sudanu na razie znalazły schronienie w krajach ościennych, ale ta liczba może radykalnie wzrosnąć i spowodować nową, potężną falę migracyjną.

Sudan u progu katastrofy humanitarnej. Miliony ludzi już uciekło do sąsiednich krajów

Sudan u progu katastrofy humanitarnej. Miliony ludzi już uciekło do sąsiednich krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS