Nowi ludzie w terenie i badanie sprawy od początku. "Intensywność poszukiwań absolutnie nie spada"

18.07.2019 | Nowi ludzie w terenie i badanie sprawy od początku. "Intensywność poszukiwań absolutnie nie spada"
18.07.2019 | Nowi ludzie w terenie i badanie sprawy od początku. "Intensywność poszukiwań absolutnie nie spada"
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
18.07.2019 | Nowi ludzie w terenie i badanie sprawy od początku. "Intensywność poszukiwań absolutnie nie spada"Dariusz Łapiński | Fakty TVN

W całej historii polskiej policji nie było takiej akcji. Najlepsi funkcjonariusze przeczesują teren, by znaleźć 5-letniego Dawida Żukowskiego. Śledczy koncentrują się na jak najbardziej drobiazgowym przeanalizowaniu zachowaniu ojca Dawida tamtego dnia. Kluczowa jest odpowiedź na pytanie, w którym momencie ojciec rozstał się z synem.

Poszukiwania 5-letniego Dawida w terenie zostały wznowione, z tą różnicą, że teraz te poszukiwania są dokonywane dokładniej i przez innych ludzi. Może coś zostało przeoczone. Może coś lepiej widać po kilku dniach.

- Wiemy, że mężczyzna wysiadał dwukrotnie w okolicy węzła Konotopa - informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński.

To przy węźle Konotopa skupiają się teraz główne poszukiwania. Policjanci szukają też w Warszawie, gdzie ojciec pojechał z chłopcem. Przeszukiwane są okolice Lotniska Chopina. - Intensywność tych poszukiwań absolutnie nie spada, cały czas jesteśmy niezwykle zdeterminowani - zapewnia Jarosław Szymczyk, komendant główny policji.

Dwie kluczowe godziny

Od środy w terenie pracują najbardziej doświadczeni policjanci z pionów kryminalnych i operacyjnych z garnizonu stołecznego policji. Zaczęli oni badać sprawę od początku.

- Trzeba jeszcze raz przeczytać wszystkie protokoły, jeszcze raz przejrzeć wszystkie zdjęcia, nagrania, jeszcze raz przeczytać wszystkie zeznania, no i, mówiąc obrazowo, z tych klocków ułożyć jakąś nową konstrukcję - wymienia Piotr Girdwoyń specjalista prawa karnego i kryminalistyki z Uniwersytetu Warszawskiego.

Kluczowe są dwie godziny feralnej środy sprzed tygodnia - czas między osiemnastą a dwudziestą. To wtedy zaginął Dawid. Tuż przed osiemnastą ojciec pozwolił synowi z jadącego samochodu porozmawiać przez telefon z matką. Najprawdopodobniej wjeżdżali wtedy do Warszawy.

Około dwudziestej 32-letni ojciec wszedł do kościoła na osiedlu Łąki w Grodzisku Mazowieckim. Sam, bez syna. Zamknięty i pusty samochód pozostawił na pobliskim parkingu. Po wizycie w kościele mężczyzna poszedł najkrótszą drogą na tory i rzucił się pod pociąg.

- Ciągle nie wiemy, od jakiego momentu tego dziecka w samochodzie nie ma - twierdzi Ewa Gruza, kryminalistyk z UW.

Zaginięcie Dawida godzina po godzinietvn24.pl

Potrzeba nowych informacji

Policja cały czas apeluje o zgłaszanie się osób, które mogą pomóc w sprawie, które coś widziały albo mają wiedzę, która może pomóc. Chodzi nie tylko o ostatnie godziny życia mężczyzny. Dwa tygodnie przed śmiercią ojciec wziął wolne w pracy i mógł ten czas wykorzystać do przygotowania tego, co zrobił.

Ważne mogą być nawet wcześniejsze lata.

- Ja bym sięgnął do młodości ojca, gdzie on się bawił, gdzie się wychowywał, gdzie on przebywał, jakie miał ulubione towarzystwo, w których miejscach bywali. Bardzo często wraca się do tych miejsc - mówi detektyw Maciej Szuba. - Trzeba szukać informacji, nowych nagrań, nowych świadków - dodaje.

Niewykluczone, że w takich miejscach, które były dobrze znane ojcu Dawida, cały czas może ukryty być chłopiec.

- Jeśli poszukiwania prowadzone są nie tam, gdzie obiekt może się znajdować, to mogą one trwać 20-30 lat i nigdy nie zakończą się sukcesem - twierdzi Piotr Girdwoyń.

Od zaginięcia chłopca minęło już osiem dni.

ZAGINIĘCIA 5-LETNIEGO DAWIDA ŻUKOWSKIEGO - RAPORT SPECJALNY TVN24

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS