"Wszystkie kobiety są regularnie gwałcone. Mężczyźni często zabijani". Tak działają "kojoty"


Nazywani są "kojotami", bo żerują na ludzkiej naiwności i desperacji. Przemytnicy ludzi, którzy biorą ogromne, często ostatnie, pieniądze od nielegalnych imigrantów, marzących o nowym życiu w Stanach Zjednoczonych. Jednak nie każdy kto bierze udział w tej wyprawie, dociera do celu. Wiele osób ginie, kobiety są gwałcone i niemal każdy jest okradany. Tę skrajnie niebezpieczną podróż z bliska obserwowali dziennikarze Sky News.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Tak zwane "kojoty" to pracujący dla meksykańskich karteli przewodnicy, których zadaniem jest przejście z grupą nielegalnych emigrantów na drugą stronę granicy. Reporter telewizji Sky News towarzyszy takiej grupie. Dwaj nastolatkowie, z którymi rozmawiał, zapłacili za przerzut po 6 tysięcy dolarów.

- Zbliżamy się do granicy. Robi się naprawdę ciemno. Nasi przewodnicy są bardzo czujni. co chwila się rozglądają, nasłuchują. Bardziej niż amerykańskiej straży granicznej obawiają się spotkania z rywalizującym gangiem - relacjonował Stuart Ramsay, reporter Sky News.

Granica między Meksykiem i USA naszpikowana jest kamerami, czujnikami ruchu i ciepła. Co jakiś czas pojawiają się tam patrole. Ale "kojoty" znają ten teren doskonale. Wiedzą, gdzie są dziury w systemie, którymi można przejść.

- Kogoś zauważyli. Musimy odsunąć się od płotu, bo zostaniemy zauważeni - opisywał reporter Sky News i po chwili niepewności został po meksykańskiej stronie. "Kojot" i jego podopieczni przechodzą bezpiecznie na amerykańską stronę.

Niebezpieczny przerzut

Centrum nielegalnego przerzutu ludzi przez amerykańską granicę znajduje się 3 tys. km na południe, w mieście Tapachula w Meksyku. To potężny międzynarodowy syndykat, który czerpie z tego procederu gigantyczne pieniądze. Transfer do amerykańskiego raju kosztuje nawet 40 tysięcy dolarów, ale obejmuje całą podroż - przerzut przez kilka krajów. Bardzo niebezpieczną podroż.

- To jest mafia i rządzi się swoimi prawami. Wszystkie kobiety są regularnie gwałcone. Mężczyźni często zabijani. Wystarczy, że nie dają sobie rady w dżungli, zostali ranni, albo są po prostu za słabi. Widziałem wiele ofiar - opowiada emigrant Simranjeet Singh.

Simranjett dotarł do Meksyku z Delhi przez Etiopię, Peru, Brazylię, Ekwador, Honduras, Nikaraguę, Salwador, Panamę i Gwatemalę. Za kilka dni czeka go przerzut do Stanów Zjednoczonych.

Szlak azjatycki cieszy się coraz większą popularnością. Przemytnicze mafie mają swoich ludzi w każdym z krajów po drodze do Ameryki i wielkie pieniądze na korumpowanie urzędników i strażników.

- Mają ludzi oferujących podroż, ludzi zajmujących się transportem, na morzu i na lądzie, ludzi od dokumentów i łapówek. To wielka międzynarodowa, doskonale działająca firma - mówi Hani Singh, emigrant z Indii.

Przemytnicza mafia ma coraz większe wpływy. Rzeka na granicy Meksyku z Gwatemalą jest całkowicie pod ich kontrola. Wciąż przemyca się przez nią alkohol, broń i narkotyki. Ale w ostatnich latach także coraz bardziej dochodowy towar - ludzi.

Autor: Cezary Grochot / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS