Władysław Frasyniuk znów odmawia stawienia się przed prokuraturą. "Popełnia błąd"

31.01.2018 | Władysław Frasyniuk znów odmawia stawienia się przed prokuraturą. "Popełnia błąd"
31.01.2018 | Władysław Frasyniuk znów odmawia stawienia się przed prokuraturą. "Popełnia błąd"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
31.01.2018 | Władysław Frasyniuk znów odmawia stawienia się przed prokuraturą. "Popełnia błąd"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Podejrzany Władysław Frasyniuk konsekwentnie nie stawia się na przesłuchanie, bo - jak mówi - innego wyjścia nie ma. W czasach PRL był symbolem, teraz symbolicznie protestuje.

Już po raz drugi prokuratura wzywa Władysława Frasyniuka na przesłuchanie w charakterze podejrzanego i po raz drugi on odmawia.

- Polacy nie mają żadnego narzędzia prawnego, żeby zakwestionować przepisy poprzez Trybunał Konstytucyjny, bo on, jak wiemy, będzie zatwierdzał każdą decyzję dzisiejszej władzy - ocenia Piotr Schramm, pełnomocnik Władysława Frasyniuka.

Frasyniuk przekonuje, że pozostaje mu obywatelskie nieposłuszeństwo i po taki środek sięga działacz opozycji demokratycznej w PRL-u. Prokuraturze chodzi o wydarzenia w czasie miesięcznicy smoleńskiej w czerwcu 2017 roku. Postawiła Frasyniukowi zarzut naruszenia nietykalności cielesnej policjanta.

Nieposłuszeństwo

Sam Frasyniuk w wydanym oświadczeniu oskarża PiS o łamanie fundamentów demokratycznego państwa prawa, zniesienie trójpodziału władzy i pogwałcenie swobód obywatelskich. Jak pisze, "decyzja prokuratury o postawieniu mu zarzutów ma charakter represji politycznej wobec obywatela stającego w obronie konstytucji". Dlatego odmawia stawienia się.

- W sytuacji, gdy państwo łamie konstytucję, obywatel nie może się bać. Nie może być posłuszny i nie może udawać, że wszystko jest zgodnie z prawem - mówił Frasyniuk w połowie stycznia w "Faktach po Faktach".

Profesor Andrzej Zoll, który podziela diagnozę o odchodzeniu od państwa prawa przez obecną władzę, namawia go jednak, by stawił się na przesłuchanie. - Popełnia tutaj błąd. To jest wezwanie, któremu zgodnie z prawem musi się podporządkować. Może pójść do prokuratury i powiedzieć, że nie będzie składał wyjaśnień, może złożyć takie oświadczenie - tłumaczy.

Dla opozycji decyzja Frasyniuka ma wymiar symboliczny. - Odbieram tę postawę jako symboliczne pokazanie tego, że praworządność w Polsce się skończyła - mówi Jan Grabiec (PO).

- Sprawa Frasyniuka ma charakter polityczny. Rozumiem, że to jest właśnie granica tego, gdzie to nieposłuszeństwo obywatelskie może występować - komentuje Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej.

Ziobro współczuje

O tym, że sprawa Frasyniuka nie jest politycznie obojętna, przyznaje pośrednio sam prokurator generalny. I przypomina, jak on sam był wzywany do 60 spraw w okresie, gdy rządziła Platforma Obywatelska.

- Po sto razy jeździłem do różnych prokuratur, to był taki sposób na mnie poprzedniej władzy, aby zamiast pozwolić mi realizować moje zadania polityczne, które nie były po myśli tej władzy, to angażowała mnie do zwiedzania naszego pięknego kraju - wspomina Zbigniew Ziobro.

Może więc obecna władza znalazła sposób na Władysława Frasyniuka, choć zdecydowanie temu zaprzecza. Jeśli nadal on będzie odmawiał, to może zostać doprowadzony siłą.

Frasyniuk odrzuca zarzut, że stawia się ponad prawem. Bo odmowa, tak kiedyś, jak i teraz, wiąże się z konsekwencjami. W czwartek prokuratura ma wyznaczyć nową datę przesłuchania.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS