Wieki potyczek i krzesło "posła Lechistanu". Historia relacji polsko-tureckich

17.10.2017 | Wieki potyczek i krzesło "posła Lechistanu". Historia relacji polsko-tureckich
17.10.2017 | Wieki potyczek i krzesło "posła Lechistanu". Historia relacji polsko-tureckich
Joanna Stempień | Fakty z zagranicy TVN24 BiS
17.10.2017 | Wieki potyczek i krzesło "posła Lechistanu". Historia relacji polsko-tureckichJoanna Stempień | Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Wielu polskich polityków krytykuje obecne władze Turcji, nie zmienia to jednak faktu, że w czasach zaborów to było jedyne państwo, które nie uznawało nieistnienia Polski. Przez wszystkie 123 lata - według legendy - na dworze sułtana zawsze oczekiwano na ambasadora Lechistanu, a w skarbcu przechowywano klucz do naszej ambasady, który zwrócono od razu, gdy Polska odzyskała niepodległość. Jak przez lata wyglądały polsko-tureckie relacje?

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku w TVN24 BiS

Chrześcijańska Rzeczpospolita i muzułmańskie Imperium Osmańskie leżały na dwóch krańcach kontynentu. Przez stulecia toczyliśmy wojny i zawieraliśmy sojusze, kontakty były częste i intensywne.

Oficjalnie historia polsko-tureckich relacji liczy ponad sześć wieków. W 1414 roku Władysław Jagiełło wysłał do sułtana Mehmeda I swoich delegatów, aby nawiązali stosunki dyplomatyczne.

Turcy jednak nigdy nie ukrywali imperialnych ambicji, tego, że chcą podbić Europę. Przez kolejne dziesięciolecia ich wojska wielokrotnie zbliżały się do polskich ziem albo do terytoriów zależnych. W 1444 roku w Bitwie pod Warną zginął król Polski Władysław Warneńczyk. Jego głowę, jako trofeum wojenne, sułtan turecki miał przez wiele lat przechowywać w garncu z miodem.

XVII wiek to kolejne krwawe wojny, bolesne klęski, takie jak bitwa pod Cecorą, ale też zwycięstwa, takie jak bitwa pod Chocimiem. Kres tym potyczkom położyła odsiecz wiedeńska. 12 września 1683 polski król Jan III Sobieski pokonał wojska wielkiego wezyra Kara Mustafy. Imperium Osmańskie nigdy nie odzyskało dawnej świetności.

Bem, Mickiewicz i polska enklawa

W drugiej połowie XVIII wieku Turcja formalnie nigdy nie uznała rozbiorów Rzeczpospolitej, a później sprzyjała polskiej sprawie. Polska zniknęła z mapy Europy, ale podczas corocznych prezentacji sułtanowi zagranicznych dyplomatów - jak głosi legenda" przez dziesięciolecia powtarzano: „Poseł Lechistanu jeszcze nie przybył”. Na polskiego ambasadora czekało też puste krzesło.

Swoje losy z Turcją związał wielki generał Józef Bem, który po upadku powstania węgierskiego właśnie tam znalazł schronienie. Dokonał konwersji na islam, przyjął imię Murat Pasza i został w tureckiej armii generałem.

Ostatnie dni życia w Turcji spędził też Adam Mickiewicz. W 1855 roku wyjechał do Konstantynopola, aby tam tworzyć polskie oddziały. Najprawdopodobniej poeta zmarł na cholerę.

W tamtym czasie na obrzeżach Stambułu powstała polska enklawa, wieś o nazwie Adampol, w której schronienie znaleźli między innymi uczestnicy powstania listopadowego. Do dziś mieszka tam kilkaset osób.

Od blisko stu lat Polska utrzymuje w Turcji stałe przedstawicielstwo. W lipcu 1923 podpisano Traktat Przyjaźni między Polską a Turcją. Warszawa była jedną z pierwszych stolic, które uznały nowo powstałą Republikę Turcji i przywództwo Ataturka.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS