Więcej pieniędzy na armię? "Jakby nie było, zabraknie na modernizację"

16.08.2018 | Więcej pieniędzy na armię? "Jakby nie było, zabraknie na modernizację"
16.08.2018 | Więcej pieniędzy na armię? "Jakby nie było, zabraknie na modernizację"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
16.08.2018 | Więcej pieniędzy na armię? "Jakby nie było, zabraknie na modernizację"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Więcej pieniędzy na wojsko - obiecuje prezydent. Eksperci pytają, na co konkretnie, skoro skupujemy złom. I po co - skoro nie potrafimy wydać tego, co mamy? Najostrzej krytykuje sytuację w wojsku były głównodowodzący polskiej armii.

- Uważam, że powinniśmy podnosić wydatki na obronność szybciej niż to pierwotnie zaplanowaliśmy - oświadczył Andrzej Duda podczas uroczystości Święta Wojska Polskiego. To miała być dobra wiadomość dla armii.

Obowiązujący dziś plan zakłada zwiększenie budżetu armii do 2,5 procent PKB do 2030 roku. Apel prezydenta do rządu o szybsze podniesienie do tego poziomu wydatków na obronność oznacza, że około dziesięć miliardów złotych więcej miałoby popłynąć do żołnierzy już za sześć lat.

Realizację tych zapowiedzi prezydent uzależnia od sytuacji gospodarczej. - To cel bardzo ambitny, ale modernizacja polskiej armii to potrzeba paląca - przekonywał w środę Duda.

Pieniądze to nie wszystko

Mając w pamięci fakt, że za rządów PiS-u budżet armii już wzrósł o ponad 5 miliardów złotych, a o modernizacji wciąż mówi się w kontekście planów i braku sprzętu, pada pytanie, czy wraz z większymi wydatkami pojawią się w armii nowoczesne śmigłowce i okręty.

- Więcej pieniędzy... Absolutnie nie ma to nic wspólnego ze wzrostem zdolności bojowej polskich sił zbrojnych - twierdyi gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych.

- To nie jest tak, że jak będę miał nie wiem ile pieniędzy, to sobie kupię to, co na półce leży. Nie. Jeśli chce się kupować nowoczesną broń, musi być ona wyprodukowana. To jest proces kilku lat - tłumaczy Janusz Zemke, były wiceminister obrony narodowej.

Wojskowi praktycy decyzji o wzroście finansowania armii co do zasady bronią, ale zderzają ją chociażby ze zwiększeniem w kolejnych latach liczebności armii. Uważają, że dodatkowe złotówki pochłonie uposażenie i wyposażenie tysięcy nowych żołnierzy, także tych z nowej formacji - Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Jeżeli do tego samego roku chcemy zwiększyć armię do 200 tysięcy żołnierzy, to matematyka na poziomie szkoły podstawowej pokazuje, że nie będzie żadnego wzrostu (nakładów na sprzęt - przyp. red.). Czyli, jakby nie było, zabraknie pieniędzy na modernizację - ocenia gen. Mirosław Różański, były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Kwestia decyzji politycznych

- To jest kwestia decyzji politycznych - przyznaje poseł PiS Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, odpowiadając na pytanie, jaka jest gwarancja, że pieniądze pójdą na modernizację.

Problem polega na tym, że na przykład marynarka wojenna pilnie potrzebuje nowych okrętów, tzmcyasem fregaty z Australii, które chce kupić polski rząd, mają 30 lat.

- Stajemy się powoli armią, która skupuje sprzęt przeznaczony już na złom, po to, żeby przekonać Polaków, że jest nowoczesny i zapewni nam bezpieczeństwo - komentuje gen. Waldemar Skrzypczak.

Do Australii polecieli w czwartek prezydent i minister obrony narodowej. Jednym z efektów wizyty ma być list intencyjny w sprawie zakupu używanych fregat.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Jacek Turczyk | PAP

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS