"Nie wiem, czy krzyczeć, czy płakać, czy wrzeszczeć, czy iść ich po łbach walić!"

22.01.2018 | "Nie wiem, czy krzyczeć, czy płakać, czy wrzeszczeć, czy iść ich po łbach walić!"
22.01.2018 | "Nie wiem, czy krzyczeć, czy płakać, czy wrzeszczeć, czy iść ich po łbach walić!"
Magda Łucyan | Fakty TVN
22.01.2018 | "Nie wiem, czy krzyczeć, czy płakać, czy wrzeszczeć, czy iść ich po łbach walić!"Magda Łucyan | Fakty TVN

Polscy neonaziści twierdzą, że potrafią łączyć miłość do Polski i do Hitlera, choć po okrucieństwach II wojny światowej wydawało się to niemożliwe. Świadkowie niemieckich zbrodni odchodzą, ale na straży pamięci powinna stać szkoła.

- Nie wiem, czy krzyczeć, czy płakać, czy wrzeszczeć, czy iść ich po łbach walić! - tak Hanna Stadnik, uczestniczka Powstania Warszawskiego, opowiada na pytanie, co myśli, gdy widzi polskich neonazistów wznoszących toast za Hitlera w lesie.

Hannie Stadnik to, co zobaczyła w reportażu "Superwizjera" TVN, nie mieści się w głowie. - Oni się w ogóle historią nie interesują, skoro wygadują takie rzeczy - oburza się.

Okrucieństwo wojny Hanna Stadnik widziała na własne oczy. Była w Armii Krajowej i walczyła w Powstaniu Warszawskim. Flagi ze swastykami były flagami wroga.

- To naprawdę było ciężkie przeżycie. Okupacja cała, powstanie, okres po powstaniu, PRL, no i żeby teraz, tuż przed naszym odejściem, bo odchodzimy już, żeby teraz coś takiego zaczęło się dziać w Polsce?! Straszne to jest - mówi. - Gdzie oni się chowali?! Nie wiedzą, co to była II wojna światowa?! - pyta.

Pytania o edukację

Takie pytanie zadaje sobie wielu ludzi. Jak to możliwe, by łączyć znak Polski Walczącej z nazistowską swastyką? Jak, będąc Polakiem, można czcić zbrodniarza, który odpowiada za śmierć milionów Polaków?

- Ten materiał pokazuje, że powinniśmy mieć głębszą refleksję na temat edukacji obywatelskiej, edukacji na temat tego, co oznacza polska historia - komentuje rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

W opinii rzecznika praw obywatelskich potrzebne są zmiany systemowe, między innymi w programie nauczania historii.

- Możecie być państwo spokojni. Jest cały szereg tematów i zagadnień, które w sposób jednoznaczny, czyli krytyczny i potępiający, oceniają faszyzm. Jesteśmy jednym z niewielu krajów na świecie, który w programie ma Holokaust - zapewnia Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.

Za mało czasy

Adam Bodnar uważa jednak, że obecność tematu Holokaustu w programie nauczania to za mało. - Przecież w Polsce nie ma takiego programu, o który postulowała moja poprzedniczka, żeby uczniowie szkół średnich odwiedzali obozy koncentracyjne - mówi.

By mogli zobaczyć ślady historii na własne oczy. - To nie jest tylko wiedza encyklopedyczna, klasowa, z podręczników. Przejście przez Auschwitz z osobą, która może odpowiadać na pytania, jest doświadczeniem absolutnie wyjątkowym - przekonuje Andrzej Kacorzyk z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Kolejnym poważnym problemem jest zbyt obszerny program nauczania, przez co na historię II wojny światowej czasu jest mało.

- Cały XX wiek mamy do omówienia w pierwszej klasie. Od Traktatu Wersalskiego do 1989 roku. I na lekcje o faszyzmie są 2-3 godziny - tłumaczy Magdalena Litwinienko, nauczycielka historii i WOS-u z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Gdańsku.

To za mało, by pokazać okrucieństwo wojny.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS