Tysiące zatruć, jedna śmiertelna ofiara. Z kranów poleciała skażona woda


Tysiące osób chorych i jedna ofiara śmiertelna - w Norwegii trwa bezprecedensowy kryzys z powodu skażenia wody na południowym zachodzie kraju. Sprawa jest niezwykle poważna, bo nie wiadomo, co jest źródłem skażenia. Cały kraj czeka na odpowiedź, bo do tej pory tamtejsza woda z kranów miała doskonałą opinię, a picie jej było naturalne i oczywiste.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" NA TVN24GO

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

W jednej z norweskich rodzin zachorowali wszyscy. Ojciec i jego dwaj synowie.

- Dzieci miały gorączkę i silne bóle głowy - mówi mężczyzna i dodaje, że nigdy czegoś tak okropnego nie przeżył.

Gorączka, bóle głowy, biegunka i wymioty - podobne objawy miało aż 2000 osób z norweskiej gminy Askoy na zachodzie kraju. Doszło tam do skażenia wody bakterią E. coli.

- To bardzo trudna sytuacja, zarówno dla ludzi, którzy zachorowali, ale także dla nas. Dla tych, którzy zajmują się wodociągami. Przepraszamy - przyznaje Anton Boe, dyrektor sieci wodociągów w Askoy. - Jest mi bardzo przykro, że tyle osób zachorowało. Bardzo przykro, że tyle osób mierzy się teraz z ogromnymi trudnościami - dodaje Bard Espelid, zastępca burmistrza Askoy.

Hospitalizacji wymagało już co najmniej 55 osób. W wyniku silnego zatrucia zmarło roczne dziecko.

Wszystko zaczęło się w czwartek. Jak poinformował burmistrz Askoy - w poniedziałek do szpitala zgłosiły się kolejne osoby z podejrzeniem zatrucia E. coli.

To jeszcze nie potwierdzone, ale niebezpieczną sytuację mogła spowodować nieszczelna instalacja wodociągowa, przez którą do zdatnej wody dostały się ścieki. Powołano już specjalną grupę śledczych, która potwierdzi lub wykluczy tę wersję.

- Grupa dochodzeniowa sprawdza, co dokładnie się wydarzyło. Znajdziemy źródło tego problemu - zapewnia Espelid.

Na razie mieszkańcy nie mogą pić wody bezpośrednio z kranu. Niektórzy piją przegotowaną, ale większość po prostu kupuje ją w sklepie.

"Mamy złą infrastrukturę"

W kraju trwa dyskusja na temat stanu instalacji wodociągowej. Niektóre rury - zdaniem mediów - nie były wymieniane od 1867 roku. W sprawie głos zabrała premier kraju.

"Nie ma wątpliwości, że mamy złą infrastrukturę. Gminy kwestię wody pitnej muszą traktować priorytetowo. Musimy dowiedzieć się, czy to stare rury wywołały epidemię zatruć w Askoy. Trudno spekulować zanim poznamy wyniki dochodzenia" - podkreśla Erna Solberg, premier kraju.

Temat jakości wody będzie prawdopodobnie jednym z głównych w wyborczej kampanii do rad gmin i powiatów we wrześniu 2019 roku. Władze deklarują, że podejmą odpowiednie korki w celu zapewnienia bezpiecznej i czystej wody w kranie.

- To jasne, że powinniśmy lepiej sprawdzać jakość wody - przyznaje Boe.

Zdaniem ekspertów - przy aktualnym tempie wymiany starych rur na nowe unowocześnienie całej sieci wodociągowej zajmie co najmniej 150 lat. Ci sami eksperci wskazują, że pilnej interwencji wymaga 30 procent infrastruktury w kraju.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS