"To faza piąta, katastrofalny poziom". Ponad ćwierć miliona ludzi na granicy śmierci głodowej


Trwający w Jemenie konflikt i jego konsekwencje spowodowały, że około 22,2 miliona ludzi - ponad 75 procent populacji - pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej, a około 3,5 miliona ludzi zostało przesiedlonych. W środę po raz kolejny świat obiegły wstrząsające zdjęcia ludzi poszukujących w jemeńskich szpitalach swoich bliskich.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Na jednym z nagrań z Jemenu widać chłopca, który właśnie dowiedział się, że jego mama nie przeżyła bombardowania, a jego siostrzyczka walczy o życie. Na innym jest mężczyzna, którym targają sprzeczne emocje - ulga, bo odnalazł żonę i maleńkie dziecko wśród żywych. Rozpacz, bo zginęła jego siostra.

Ale większość nagrań ze szpitala jest zbyt drastyczna, by je pokazać.

Takie tragedie to niemal codzienność w oblężonym mieście Al-Hudajda. Zdesperowani Jemeńczycy przychodzą do szpitala w poszukiwaniu swoich bliskich. - Straciłem córkę i wnuka. Nie żyje też moja druga córka i jej mąż. To zbyt wiele dla mnie - mówi jeden z mężczyzn.

Dla wielu rannych nie ma miejsca w placówce.

Trudne rozmowy

W Jemenie bomby wciąż spadają na cywilów, mimo że w Szwecji rozpoczynają się nieformalne rozmowy pokojowe między dwiema stronami brutalnej wojny domowej. Między wspieranymi przez Iran szyickimi rebeliantami Huti, a stroną rządową, za którą stoją Arabia Saudyjska i inne kraje arabskie. Do tej pory nie udało się wynegocjować zawieszenia broni.

- Bardzo ciężko jest przekonać dwie walczące strony do tego, by złożyły broń i zaufały porozumieniu, które przygotował ktoś z zewnątrz - mówi Martin Griffiths, specjalny wysłannik ONZ do Jemenu.

Na pendrivie, który trzymał w dłoni jeden z uczestników rozmów, znajduje się lista 15 tysięcy nazwisk jeńców, których wymienią między sobą strony konfliktu. Wymiana ma umożliwić zbudowanie minimum zaufania między nimi.

Wielki głód

Dla ONZ, które wspiera rozmowy, kluczowe jest to, żeby do Jemenu bez problemu mogła docierać pomoc humanitarna. Osią sporu są strategiczne porty i lotniska, przez które żywność i leki trafiają do cywilów.

Jemen liczy prawie 30 milionów mieszkańców. 22 miliony potrzebują pomocy humanitarnej, 8 milionów głoduje. Setki tysięcy osób, w tym dzieci, od śmierci dzielą dni, a nawet godziny.

- Ponad 250 tysięcy ludzi w Jemenie jest już na granicy śmierci głodowej. To faza piąta, katastrofalny poziom. Nigdy wcześniej nie odnotowaliśmy w Jemenie takiego kryzysu żywnościowego - informuje Mark Lowcock, urzędnik ONZ.

Wojna w Jemenie rozpoczęła się w 2015 roku. W działaniach wojennych zginęło 10 tysięcy ludzi, ale pośrednio cierpią miliony - przez głód i epidemie. To obecnie największy kryzys humanitarny na świecie.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS