Setki godzin lotów, ćwiczeń i wykładów. Tak szkolą się piloci MiG-ów

19.12.2017 | Setki godzin lotów, ćwiczeń i wykładów. Tak szkolą się piloci MiG-ów
19.12.2017 | Setki godzin lotów, ćwiczeń i wykładów. Tak szkolą się piloci MiG-ów
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
19.12.2017 | Setki godzin lotów, ćwiczeń i wykładów. Tak szkolą się piloci MiG-ówDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Od razu po wypadku wojskowego samolotu pod Warszawą, wszystkie MiG-i zostały uziemione. Te myśliwce latają w polskiej armii od 1989 roku. Stale są remontowane i będą służyć jeszcze kolejnych 10 lat. Dotąd nie było żadnego wypadku z ich udziałem.

To pierwszy w historii polskiego lotnictwa wojskowego taki wypadek. Jak dotąd żaden z MiG-ów 29, które od blisko trzydziestu lat latają z biało-czerwoną szachownicą, nie rozbił się w katastrofie. Wielokrotnie modernizowane, dostosowane do standardów NATO myśliwce teraz zostaną w hangarach.

- Podjąłem decyzje o wstrzymaniu w naszej bazie eksploatacji samolotów do momentu przynajmniej wstępnego określenia przez komisje przyczyny - poinformował płk Piotr Iwaszko, dowódca 23 bazy Lotnictwa taktycznego w Mińsku Mazowieckim.

Baza w Mińsku to jedno z dwóch miejsc, w których stacjonują MiG 29. Drugą bazą jest Malbork. Do wczoraj polska armia miała 32 takie myśliwce. Jedno z ich głównych zadań to tak zwane loty w parze dyżurnej, czyli patrolowanie polskiej przestrzeni powietrznej.

Ale MiG-i służą też w zagranicznych misjach m.in. Litwie, strzegąc nieba nad państwami bałtyckimi. - Jest to samolot myśliwski do wykonywania zadań z zakresu obrony powietrznej, czyli typowe działania myśliwskie. Polegające na tym by polecieć w powietrze, przechwycić dany cel. Ewentualnie udzielić pomocy, jeżeli to jest czas pokoju. A na wojnie po prostu zestrzelić - tłumaczy nam kpt. Witold Sokół, były pilot samolotów MiG 29.

Od orlików po F-16

Pierwsze tego typu samoloty pojawiły się w Polsce w 1989 roku. To właśnie na nich szkoliły się i zapewne będą się szkolić kolejne pokolenia lotników. Bo ich resurs, czyli zdolność do użytku, kończy się za 10-12 lat.

Ten wczorajszy, pechowy lot również służył doskonaleniu umiejętności pilotażu, w tym wypadku w warunkach nocnych.

- Piloci szkolacy latają i muszą latać w rożnych warunkach. Właśnie po to, aby się do tych warunków adoptować. Natomiast to dowódca, kierownik lotów, instruktor decyduje o tym kto kto, na jakim poziomie, w jakich warunkach może polecieć - ocenia Tomasz Białoszewski, publicysta lotniczy. Pierwsze loty podwaja się na takich szkoleniowych Orlikach. Później przychodzi czas nieco większe Iskry. A dopiero na końcu przyszli piloci mogą wsiąść do myśliwców. Dotyczy to wszystkich - także tych, którzy latają na myśliwcach F-16.

Przed wypadkiem maszyna była sprawna

Średnio wyszkolenie pilota bojowego trwa około 8-10 lat. - Przychodzi młody człowiek po zdaniu matury do dęblińskiej Szkoły Orląt. Tam jest 5-letni cykl nauki, w którym uczy się teorii i praktyki. I po tej praktyce ma około 180-200 godzin nalotu na samolotach - wskazuje generał brygady Tomasz Drewniak, ekspert fundacji STRATPOINTS i były Inspektor Sił Powietrznych.

Szkolenie to nie tylko latanie. To setki godzin wykładów i ćwiczeń, bo każdy z pilotów musi być przygotowany na sytuacje awaryjne. Fotele wyrzucane to tak zwane katapulty. Te montowane w myśliwcach MiG-29 uznawane są za jedne z najlepszych na świecie.

Ogromna siła wyrzutu nie powoduje u pilotów większych urazów. Co więcej - w fotelach montowane są specjalne systemy łączności. - Ta radiostacja nie uruchamia się nad lądem automatycznie. Tę radiostację musi uruchomić pilot ręcznie - dodaje kpt. Witold Sokół.

Według dowódcy bazy W Mińsku w poniedziałek, jak przed każdym wylotem, samolot był dokładnie sprawdzony i nie wykryto w nim żadnych usterek.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS