Pękająca Unia Europejska. Pogłębia się kryzys imigracyjny

22.06 | Pękająca Unia Europejska. Pogłębia się kryzys imigracyjny
22.06 | Pękająca Unia Europejska. Pogłębia się kryzys imigracyjny
Katarzyna Sławińska | Fakty TVN
22.06 | Pękająca Unia Europejska. Pogłębia się kryzys imigracyjnyKatarzyna Sławińska | Fakty TVN

Przywódcy szesnastu państw przyjadą do Brukseli na spotkanie w sprawie migracji. Premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polski, nie jadą. Krytykują, ale wolą stać z boku. Szczyt jest nieformalny.

Kolejny pełen imigrantów statek u włoskich wybrzeży i kolejne zdecydowane "nie" populistycznego rządu Włoch. - Moim zadaniem jest ochrona granic tego wspaniałego kraju, który nie może się stać obozem uchodźców - stwierdza Matteo Salvini, minister spraw wewnętrznych we Włoszech.

Ostre stanowisko Włoch, ostre antyimigranckie prawo na Węgrzech i groźba buntu w rządzie Angeli Merkel sprawiły, że problem migracji wraca, jako jeden z najtrudniejszych i najbardziej Unię dzielących. W niedzielę szesnastu unijnych przywódców spotka się na szczycie w Brukseli, by szukać rozwiązań. Bez Polski.

- Intencją Komisji Europejskiej, która zapraszała na to spotkanie wszystkie państwa Unii Europejskiej, było odgrzanie starych pomysłów związanych z relokacją uchodźców, którym się sprzeciwiamy - mówi Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych.

- Rząd PiS postawił Polskę w korytarzu przed salą, w której zapadają decyzje - komentuje sprawę Marcin Kierwiński z PO.

"Nieuczestniczenie w spotkaniach jest złym krokiem"

Nieformalne rozmowy zbojkotowała cała Grupa Wyszehradzka, która od kilku lat nie zgadza się na przyjmowanie uchodźców. Coraz bardziej w kontrze do unijnej polityki występują też nowe populistyczno-prawicowe rządy Austrii i Włoch, ale ich przywódcy na spotkaniu będą.

- Nieuczestniczenie w spotkaniach jest złym krokiem, bo projekt europejski oparty jest o dialog, o porozumienie, o szukanie rozwiązań - mówi były wiceminister spraw zagranicznych Marek Grela.

W tym europejskim projekcie o dialog coraz trudniej, a dzieli też propozycja Francji i Niemiec, o stworzeniu osobnego budżetu strefy euro, co może oznaczać mniej pieniędzy dla krajów spoza tej strefy, a więc też Polski.

Reforma nie może odbywać się kosztem Unii jako całości, jedności i spójności europejskiej - stwierdza Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta RP.

- Państwa strefy euro nie widzą w tym kontekście wspólnych interesów z państwami, które nie chcą się w rozsądnym czasie integrować ze strefą euro - komentuje prof. Artur Nowak-Far z SGH w Warszawie.

"Polska jest na uboczu"

W polskim rządzie pojawiają się głosy, że bogate kraje unii próbują "piętnować" Polskę i ograniczać unijny budżet w związku z konfliktem o praworządność. We wtorek, po raz pierwszy w historii, odbędzie się wysłuchanie w sprawie łamania unijnych wartości. Polskie argumenty przedstawi wiceszef MSZ.

- Co prawda, zmiany w zakresie wymiaru sprawiedliwości mają istotny charakter, ale nie naruszają zasady praworządności, więc nie ma powodu, by kontynuować ten toksyczny spór - stwierdza Konrad Szymański.

Końca sporu na razie nie widać. Widać pozycję Polski w Unii.

- Polska jest na uboczu i to w różnych sprawach, które są dla Polski ważne - mówi Jan Cieński, dziennikarz "Politico".

Premier Morawiecki w przyszłym tygodniu jedzie do Brukseli na szczyt wszystkich unijnych przywódców. Na stole - migracja i plany osobnego budżetu strefy euro.

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS