PiS mówi o apolityczności, opozycja o upartyjnianiu instytucji. "To się zawsze kończy źle"

20.02.2018 | PiS mówi o apolityczności, opozycja - o upartyjnieniu najważniejszych instytucji. Politolog: to się zawsze kończy źle
20.02.2018 | PiS mówi o apolityczności, opozycja - o upartyjnieniu najważniejszych instytucji. Politolog: to się zawsze kończy źle
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
20.02.2018 | PiS mówi o apolityczności, opozycja - o upartyjnieniu najważniejszych instytucji. Politolog: to się zawsze kończy źleJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Jeszcze kilka dni i Krajowe Biuro Wyborcze dopiszemy do listy państwowych instytucji, teoretycznie apolitycznych, lecz przejętych przez PiS. A biuro będzie przeprowadzać wybory samorządowe. W środę przesłuchania trójki kandydatów na szefa - wszyscy są związani z obecną władzą. Materiał "Faktów" TVN.

W trakcie uroczystości u boku Jarosława Kaczyńskiego nie może stać ktoś niezaufany. A Paweł Szrot stał tuż obok i kogoś takiego politycy PiS nazywają kandydatem apolitycznym, idealnym do kierowania Krajowym Biurem Wyborczym.

Paweł Szrot, sekretarz w Kancelarii Premiera, jest tak blisko obecnej władzy, że był na posiedzeniu rządu, gdy były minister środowiska Jan Szyszko szukał pracy dla "córki leśniczego".

Minister spraw wewnętrznych kiedyś dziękował mu za kampanię wyborczą, przedstawia też kandydatury innych osób, które pracowały w biurach polityków PiS, w komitecie dzielnicowym tej partii albo w Kancelarii Premiera.

- Minister Brudziński chce zrobić z KBW ekspozyturę PiS - uważa Adam Szłapka (Nowoczesna). - PiS chce mieć pełna kontrolę nad procesem wyborczym i rozliczaniem kampanii - dodaje Marcin Kierwiński (PO).

Forsowanie przez PiS politycznego szefa Krajowego Biura Wyborczego przypomina forsowanie przez tę partię przejęcia kontroli nad sędziami, którzy powinni być w demokracji niezależni. I szybko widać tego praktyczne efekty.

- Jak w Sosnowcu, gdzie prezesem Sądu Rejonowego jest żona najbliższego współpracownika Zbigniewa Ziobry, pana Święczkowskiego - przypominała w "Kropce nad i" Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna). - Bardzo dobrze - odpowiadał Michał Wójcik (klub PiS).

Kolejne instytucje

Już w grudniu "Fakty" TVN opisywały upartyjnienie instytucji państwa - po wygranych wyborach to jasne, że PiS ma prezydenta i rząd. Kontrolę nad armią zapewniło zwolnienie generałów tylko podejrzanych o inne sympatie polityczne. Później było przejęcie kontroli nad prokuraturą, sędziami i sądami. Teraz PiS kończy przejmowanie kontroli nad procesem wyborczym.

O tym, kto rządzi w instytucjach kultury, w mediach publicznych i które organizacje pozarządowe dostaną pieniądze decydują politycy PiS. Nawet prawo do demonstracji partia zmieniła pod swoje smoleńskie uroczystości, a ostatnio doszło do tego, że wojewoda przejął plac w środku Warszawy, by postawić pomnik, którego chce PiS.

- Wszystkie działania zmierzające do podporządkowania możliwie wszystkich struktur państwa jednej partii zawsze, podkreślam zawsze, kończą się bardzo źle - komentuje dr Jacek Pokładecki, politolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

PiS nie ma większości konstytucyjnej. Od dwóch lat dwoje premierów nie opublikowało legalnych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. A i tak PiS wszystkie swoje posunięcia uzasadnia troską o konstytucję.

Autor: /AG / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS