Na tę wycieczkę czekali od tygodni. Ostatnie nagranie z autobusu, w którym zginęły dzieci


W bombardowaniu autobusu w kontrolowanej przez szyitów części Jemenu zginęło 51 osób, w tym 40 dzieci. To jeden z najbardziej krwawych incydentów w trwającej od czterech lat wojnie domowej w Jemenie. Telewizja CNN dotarła do nagrania z wewnątrz autobusu, które zostało wykonane przed atakiem.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:15 w TVN24 BiS

Właśnie skończyli letnią szkołę religijną i zaczynali wakacje. Ta wycieczka była nagrodą. Czekali na nią od wielu dni. Kolegów w autobusie nagrywał jeden z uczniów. Było głośno i wesoło. Godzinę po wykonaniu tego nagrania większość widocznych na nim dzieci już nie żyła. Spora część z nich nie ukończyła 10 roku życia.

Autobus szkolny, którym jechały dzieci, został ostrzelany przez myśliwce. Jak podają agencje prasowe, zginęło 51 osób, w tym 40 dzieci. Blisko 80 osób zostało rannych.

- Bomby spadły na autobus w momencie, kiedy jechał na zatłoczonym targu, sklepy były otwarte, klienci robili zakupy, zginęli zwykli mieszkańcy, kupcy i dzieci - relacjonuje świadek ataku Moussa Abdullah.

Do zdarzenia doszło na terenach kontrolowanych przez szyickich rebeliantów w północno-zachodnim Jemenie.

Oficjalne śledztwo

Arabia Saudyjska, która kieruje koalicją walczącą przeciwko rebeliantom z grupy Huti, początkowo informowała, że nalot był zgodny z prawem wojennym. Teraz jednak zapowiedziała śledztwo w tej sprawie i ukaranie winnych.

- Członkowie zespołu dochodzeniowego natychmiast rozpoczęli śledztwo. Po jego zakończeniu opublikujemy szczegółowe wyniki w mediach na całym świecie, bez względu na to, kto ponosi odpowiedzialność za ten incydent - oświadczył rzecznik zespołu ds. oceny incydentów Mansour Al-Mansour.

Atak potępił w piątek sekretarz generalny ONZ. Niezależnego i transparentnego dochodzenia w sprawie ataku z powietrza na autobus szkolny w Jemenie domagają się też Stany Zjednoczone.

- Z wszystkimi członkami koalicji spotka się specjalny wysłannik. Spróbuję włączyć tę kwestię do negocjacji prowadzonych pod auspicjami ONZ. To właśnie popieramy. Nie jesteśmy zaangażowani w wojnę domową. Pomożemy zapobiec zabijaniu niewinnych ludzi - oświadczył sekretarz obrony USA Jim Mattis.

Chaos w Jemenie

W poniedziałek w Jemenie odbyły się pogrzeby uczniów. Z kolei pod siedzibą ONZ w Sanie, stolicy kraju, swój sprzeciw wobec tego, co się stało, wyrażały kobiety i dzieci. - Wzywamy ONZ i cały świat do zwrócenia uwagi na Jemeńczyków, którzy ciągle narażeni są na brutalną agresję, skierowaną także przeciwko dzieciom - oświadczyła Walaa Elkhamri, która uczestniczyła w demonstracji.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, odkąd obalono tam wieloletniego dyktatora Alego Abd Allaha Salaha. Sytuacja pogorszyła się w 2015 roku, gdy interwencję w tym kraju rozpoczęła Arabia Saudyjska.

Według ONZ wyniszczająca wojna kosztowała już życie 10 tysięcy osób, w tym ponad 2 tysięcy dzieci.

Autor: Małgorzata Dzieciniak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS