Nowoczesny system, ale bez offsetu. "Polski przemysł obronny dalej stoi w miejscu"

13.02.2019 | Nowoczesny system, ale bez offsetu. "Polski przemysł obronny dalej stoi w miejscu"
13.02.2019 | Nowoczesny system, ale bez offsetu. "Polski przemysł obronny dalej stoi w miejscu"
Paweł Płuska | Fakty TVN
13.02.2019 | Nowoczesny system, ale bez offsetu. "Polski przemysł obronny dalej stoi w miejscu"Paweł Płuska | Fakty TVN

Polska zapłaci Amerykanom 414 milionów dolarów za 20 wyrzutni HIMARS oraz 300 pocisków. Umowę w tej sprawie uroczyście podpisano w środę w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak mówią o sukcesie. Wojskowi i eksperci zauważają jednak, że Polska kupiła mniej, niż chciała, a polski przemysł nic z tego miał nie będzie.

Moment podpisania umowy na dostawę amerykańskiego systemu mobilnych wyrzutni rakietowych HIMARS był jednym z najważniejszych punktów wizyty amerykańskiego wiceprezydenta w Polsce. Świadczyć o tym mogą słowa, które Mike Pence wypowiedział tuż po przylocie do Warszawy.

- Jesteśmy z wami, stoimy razem, ramię w ramię, Stany Zjednoczone razem z Polską, jako część najbardziej udanego w historii świata przymierza wojskowego. I zawsze tak będzie - stwierdził wiceprezydent USA.

Nowoczesny system

Słowa Mike'a Pence'a nie mogły nie wywołać aplauzu. Zwłaszcza ze strony polskich polityków, którzy przekonywali, że zakup systemów rakietowych od Amerykanów - dwudziestu wyrzutni wraz z rakietami - znacząco wpłynie na poprawę naszego bezpieczeństwa.

- W ogromnym stopniu doprowadzi do wzmocnienia nie tylko potencjału obronnego Polski, nie tylko potencjału bojowego polskiej armii, ale także przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa w naszej części Europy - przekonywał prezydent Andrzej Duda.

Bez wątpienia HIMARS to broń, której polska armia bardzo potrzebowała. To systemy rakietowe, które mogą razić przeciwnika oddalonego nawet o trzysta kilometrów.

- Do Wojska Polskiego trafią rakiety HIMARS, trafi system HIMARS. To broń nowoczesna, to broń, która jest wykorzystywana przez najpotężniejszą armię na świecie - chwalił Mariusz Błaszczak, szef MON.

System HIMARS to tylko jeden z ostatnich zakupów polskiej armii.

- Tylko ostatnio nabyliśmy najnowszy sprzęt od naszych amerykańskich sojuszników, system Patriot, helikoptery Black Hawk, obecnie system HIMARS - wyliczał Marek Łapiński, wiceminister obrony narodowej.

Bez offsetu

Polska kupi dwadzieścia wyrzutni, w tym dwie szkoleniowe, i do trzystu rakiet.

Kontrakt negocjowano od dawna i polski przemysł przygotowywał się do produkcji elementów systemu, ale nagle rząd zdecydował inaczej. To, co najbardziej krytykują niektórzy politycy i wojskowi, to brak jakiegokolwiek offsetu.

- Zgadzam się z opinią, że polski przemysł obronny w tej chwili dalej stoi w miejscu. Polski przemysł potrzebuje nowych technologii - ocenił gen. Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO.

Polska nie będzie produkować pojazdów, które mogłyby przewozić system zintegrowanych systemów dowodzenia i przede wszystkim rakiet.

Tych ostatnich - w przypadku konfliktu zbrojnego - nie zastąpią żadne, nawet piękne słowa o współpracy.

- Słowa, które (wiceprezydent Mike Pence - przyp. red.) wypowiedział - ładne, grzeczne, zapewniające - nie przyniosły tego, czego wiele osób się spodziewało, a wręcz oczekiwało - ocenia gen. Bogusław Pacek, były rektor Akademii Obrony Narodowej.

Według generała, wielu oczekiwało nie tylko innej umowy na nową broń, ale przede wszystkim konkretów w sprawie budowy Fort Trump.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Army

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS