Nie wszyscy Polacy byli bohaterami. Jak zmierzyć się z trudną historią?

01.02.2018 | Nie wszyscy Polacy byli bohaterami. Jak zmierzyć się z trudną historią?
01.02.2018 | Nie wszyscy Polacy byli bohaterami. Jak zmierzyć się z trudną historią?
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
01.02.2018 | Nie wszyscy Polacy byli bohaterami. Jak zmierzyć się z trudną historią?Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Nie przeżyliśmy piekła wojny, nie powinniśmy więc oceniać ludzkich postaw i sumień. Ale mamy prawo poznać każdą prawdziwą historię. I na pewno nie każda zasługuje na tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Przysługuje on wyłącznie bohaterom.

W czasach wojny nie można żądać heroizmu. Jest on dany wybranym, tak jak tysiącom Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

- Heroizm Sprawiedliwych w moim przekonaniu znika, jeśli usiłuje się przedstawić cały naród jako bohaterski - mówi Zbigniew Nosowski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

W tamtych czasach byli sprawiedliwi, ale byli i tacy, którzy zachowali się podle.

"Od pomocy po mordowanie"

- Spectrum postaw społeczeństwa polskiego wobec Żydów jest szerokie i rozciąga się od pomocy, heroicznej działalności, przez obojętność. To ta masa największa pewnie pozostała obojętna temu, co się dzieje, po przypadki najgorsze, czyli denuncjacje, wydawanie, mordowanie - podkreśla dr Michał Trębacz, kierownik Działu Naukowego Muzeum Historii Żydów Polskich "POLIN".

Anna Bikont napisała książkę o Irenie Sendlerowej. Powoli w archiwach odkrywała jej niesamowitą odwagę i poświęcenie, ale odkryła także, że Sendlerowa - teraz sztandarowy przykład osoby, która pomagała Żydom - była wyjątkiem wśród Polaków a nie regułą. I Sendlerowa dokładnie o tym wiedziała.

- Ona nigdy nie mówiła, że chodzi o Żydów, gdy chciała jakąś pomoc, ale w szerszym kręgu to bała się donosów i cały czas słyszała, sama mówiła, że słyszy jak ludzie mówili, że to "dobrze jak się Żydki palą". - podkreśla Anna Bikont, dziennikarka i autorka książki "Sendlerowa. W ukryciu". Odkryła ona wiele wstrząsających historii.

Dramatyczne historie

- Tajne komplety. Koleżanka z profesorskiej rodziny, gdzie te komplety się odbywają, mówi do trzeciej dziewczynki: wiesz co ona jest Żydówką, to chodź wydać ją gestapo i poprosimy, by dali nam za to jej zegarek - dodaje Bikont.

Bo historia relacji polsko-żydowskich w czasach zagłady ma także ponure barwy.

- Na prowincji, poza dużymi miastami, na trzech Żydów wychodzących z getta, by się ukrywać przez lata, statystycznie dwie osoby przynajmniej ginęły. Były albo zadenuncjowane przez sąsiadów albo zabite przez sąsiadów Polaków - zaznacza dr Agnieszka Haska z Centrum Badań nad zagładą Żydów.

Za mord w Jedwabnem, gdzie z inspiracji Niemców Polacy zabili Żydów w stodole, przepraszał 11 lipca 2017 roku warszawski biskup pomocniczy Rafał Markowski.

Nazwiska w Yad Vashem świadczą o wielkiej sile człowieczeństwa w czasach pogardy. Ale nawet Irena Sendlerowa mówi swoim przyjaciołom, że boi się, że "zostanie parawanem".

- Za parawanem sprawiedliwych można wiele rzeczy ukryć, a wielkość narodu polega na tym, że pokazać, że z bohaterów jesteśmy dumni, ale oznacza też, że umiemy uznać podłość i małość rodaków - uważa Zbigniew Nosowski.

Jak zmierzyć się z problemem?

Oficjalna linia rządzącej partii jest inna niż ta kościelna: mówmy wyłącznie o tych, którzy ratowali Żydów. Unikajmy rozmowy o tych, którzy obojętnością lub wrogością przyczyniali się do ich śmierci.

Bo narodowa fałszywa duma, lub narodowe ego nie pozwala na pokazywanie negatywnego obrazu Polaka. Zmierzenie się z faktem, że Polacy nie byli wyłącznie aniołami nie jest łatwe, ale można próbować.

- Zajmować się nie sobą a pomordowanymi, na tym to polega, na empatii - mówi Anna Bikont.

Dlatego tym łatwiej powinno się udać zmierzyć z trudną historią. Ale tylko wtedy, gdy więcej będzie w tym zadumy nad milionami zagazowanych i zamordowanych ofiar, niż politycznej walki o wizerunek.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Departament Obrony USA

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS