"Polska musi przyjąć założenie, że to nie jest zimna wojna, a wstęp do gorącej wojny"

19.11.2017 | "Polska musi przyjąć założenie, że to nie jest zimna wojna, a wstęp do gorącej wojny"
19.11.2017 | "Polska musi przyjąć założenie, że to nie jest zimna wojna, a wstęp do gorącej wojny"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
19.11.2017 | "Polska musi przyjąć założenie, że to nie jest zimna wojna, a wstęp do gorącej wojny"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Antonii Macierewicz o zmianie temperatury w stosunkach z Rosją. - To już nie jest zimna wojna, ale wstęp do gorącej wojny - mówi minister. I nie robi tego na sejmowym korytarzu, ale na Międzynarodowym Forum Bezpieczeństwa w Kanadzie.

- Z punktu widzenia Polski aktywności Korei Północnej jest ściśle połączona i skorelowane z rosyjskimi planami i z agresywną aktywnością Federacji Rosyjskiej - powiedział w Kanadzie Antoni Macierewicz. Później minister obrony mówił o ostatnich rosyjskich ćwiczeniach, a swoje wystąpienie zakończył zdaniem, że "Polska musi przyjąć założenie, że to nie jest zimna wojna, a wstęp do gorącej wojny". - Jeżeli po raz kolejny Macierewicz będzie tego typu rzeczy wypowiadał, to potem ani w NATO, ani na świecie, ani w Polsce nikt realnego zagrożenia nie potraktuje poważnie - komentuje Ryszard Petru z Nowoczesnej. Można się zastanawiać, co przedstawia zdjęcie szefa NATO przysłuchującego się Antoniemu Macierewiczowi - ile w tym zainteresowania albo zdumienia?

Opozycja także się zastanawia co by było, gdyby na konferencji poświęconej bezpieczeństwu o gorącej wojnie z Rosją powiedział na przykład francuski minister obrony? Politycy są pewni, że takie słowa byłyby wstrząsem dla NATO, a nie byłyby potraktowane jak teraz - jako kolejne kontrowersyjne wystąpienie ministra, który oskarżał francuskiego sojusznika o sprzedaż okrętów wojennych do Rosji za dolara.

- Opozycja powinna powściągnąć się w atakach na ministra obrony narodowej. Jest szczególnie nieodpowiedzialne żeby w czasach takiej destabilizacji na świecie atakować człowieka, który sprawuje nadzór nad polską armię - mówi Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.

- Macierewicz na pewno boi się o swoją pozycję i próbuje wrzucać taką mgłę werbalną i zasłonić się nią. To dotyczy sprzętu, nominacji generalskich. Antoni Macierewicz rozbraja polską armię i powoduje, że stan polskiego bezpieczeństwa obniża się - uważa jednak Andrzej Halicki z PO.

Silna pozycja

Antoni Macierewicz zbudował swoją pozycję w PiS na kontrowersyjnych i nieudowodnionych opiniach i oskarżeniach dotyczących smoleńskiej tragedii. Gdy jego pozycja słabła, zaczynał mówić o rosyjskim albo rosyjsko-polskim spisku, który rzekomo stał za zamachem.

To w efekcie dało mu stanowisko ministra obrony o pozycji tak mocnej, że podlegająca ministrowi Służba Kontrwywiadu Wojskowego zaproponowała, by prezydent osobiście się do niej zgłosił i zapoznał z dokumentacją dotyczącą jego wojskowego doradcy - gen. Kraszewskiego, którego życiorys SKW zaczęła badać, gdy odradził prezydentowi nominowanie generałów zaproponowanych przez Antoniego Macierewicza.

- Wszędzie na świecie jest raczej tak, że to dana służba, czy szef danej służby, czy jacyś oficerowie, którzy chcą przekazać panu prezydentowi ważne informacje, to winni się udać do pana prezydenta - tak tę sytuację skomentował Krzysztof Łapiński, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

- Ponieważ, tak jak wiadomo, prezydenta zdymisjonować się nie da, to można zdymisjonować Macierewicza. Ale czy Jarosław Kaczyński tego dokona? Szczerze wątpię - mówi Robert Tyszkiewicz z PO. W Kanadzie Antoni Macierewicz zapewniał również, że rasistowskie hasła na marszu w Warszawie to była prowokacja Władimira Putina.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS